Правителството на Кирил Петков е нанесло щети за милиони на

...
Правителството на Кирил Петков е нанесло щети за милиони на
Коментари Харесай

Министър на Радев: Кабинетът „Петков“ нанесе щети за милиони. Предаден е доклад в прокуратурата

„ Правителството на Кирил Петков е нанесло вреди за милиони на бюджета при директното договаряне на газ “, твърди министърът на енергетиката Росен Христов, който изясни, че към този момент е предал отчета в прокуратурата. Държавното обвиняване и проверяващите органи ще би трябвало да преценяват дали изказванията му се опират на обстоятелства.

Едно е ясно – след промяната на модела за доставка и смяната на управлението на „ Булгаргаз “ цената за потребителите падна фрапантно – с 45 % за ноември.

„ Искахме да беседваме с „ Газпром “, само че те не са дали отговор все още. Самият факт, че отворихме договаряния с тях принуди другите снабдители да се конкурират. Ние нямахме газ за месец напред. Ние заварихме липса на газ и брутално високи цени, които стопанската система отхвърли да заплаща “, добави той в ефира на бТВ.

Според министъра рухването на цените на синьото гориво не само обвързано с борсовите цени.

„ Нашата цена сега е по-ниска от тази на борсата през август. Цената, която сме оповестили е 130 лв. на мегаватчас. Ние купуваме съвсем на половина на борсовата цена. Сделките през август са подписани с компании „ МЕТ “ и медиатори “, разяснява енергийният министър.

Росен Христов е безапелационен, че при постоянното държавно управление е нанесена вреда за милиони поради непосредствено договаряне. Той добави, че цялата документи е предадена на прокуратурата.

Служебният министър на енергетиката Росен Христов отговори на бТВ и за цените на тока, горивата и природния газ и за какво шести блок на АЕЦ „ Козлодуй “ е отвън строя сега?

Вчера вечерта шести енергоблок на АЕЦ „ Козлодуй “ е изключен от електроенергийната система на страната.

„ След пуска установихме теч в охладителната система на генератора. В момента се вършат проби, с цел да открият повода на теча. Става проблем за механически проблем неядрената част на блока “, посочи министърът и добави, че реакторът е в естествен режим. „ Надявам се казусът да не е по-тежък. “, добави той.

Горивата

„ Какво се получава, в случай че ние забраним износа на горива от „ Лукойл “. Всичко остава в България – ние не можем да го използваме. Всичко се цялостни в вместилище.

Те няма да има къде да го поставят и стопират да създават. Ние ограничихме нерегламентираният излаз. Това е обсъждано с Христо Алексиев.

„ Лукойл “ създава горива, които в България и Европейски Съюз не се употребяват. Те се продават в трети страни. Ако те не се изнасят, ще остане тук.

Ако се запълнят хранилищата, ще понижат производството. Изключително е значимо за българския консуматор „ Лукойл “ да работи, тъй като по този начин ще се понижат на цените “.

Според него сега облагата на компанията не остава в България.

„ Ние в този момент се радваме на най-ниските цени в Европа. Ако се понижи производството им, цените скачат, уволняват хора или вероятно стопират.

Ние имаме отговорност към нашите съседи. Не можем да се изключим от общия пазар “, добави енергийният министър.

Той добави, че изключението от използването на съветския нефт не визира продажбата на горива.

„ Ние имаме отговорности да поддържаме енергийната сигурност в района “, акцентира Росен Христов.
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР