Д-р Милен Врабевски: Таченето на паметта на нашите деди е свещен дълг, който изпълняваме с достойнство
Правим следващата крачка към заедност. За нас е от извънредно значение да научим първо младежите да живеят дружно в обич, мир и приемливост и да се научат да способстват за развиването на личните си общества, без значение от това към кои тъкмо принадлежат. Защото това е нашата Европа и на нас ни следва европейско бъдеще. Това съобщи пред БГНЕС доктор Милен Врабевски, ръководител на Фондация „ Българска памет ”. Днес се състоя взаимно българо-македонско честване на Деня на храбростта, което по традиция се организира на Българския боен мемориал в Ново село, Македония. Той е възобновен и поддържан с персонални средства на доктор Милен Врабевски и е едно от 471 български военни гробища в Македония, в което са положени тленните остатъци на 71 български бойци, починали в Балканската, Междусъюзническата и Първата Световнa войнa.
„ Таченето на паметта на нашите предци е заветен дълг, който ние изпълняваме с достолепие. Отглеждайки този мемориал, първо участвахме във възобновяване му с персонални мои средства и по-късно го поддържаме към този момент в продължение на 11 години, с ясното схващане, че всяка година тук на 6 май младежите, а и доста други, минаващи на екскурзия през Република Македония, идват и отдават респект на тези, които дадоха живота си за националния блян. А през днешния ден за нашето общо европейско бъдеще е от огромно значение да покажем отношение, да покажем цивилизационен ценз и да научим младите си хора, че на всички места по света се цени светостта на дълга, цени се героизмът и себеотрицанието. А тези наши прародители са желали в действителност ние да живеем по-добре, акцентира доктор Врабевски. Тяхната цел е била в един по-добър свят – обединени и дружно, по-силни и по-проспериращи, ние да сме един народ, който да бъде мерило за стандарт и за развиване. За нас е от изключителна значимост, че тази година имаме специфичен посетител – президентът на Република България. Изказвам страдание за това, че още веднъж не можахме да стигнем до общ молебен, означи доктор Врабевски. Той заяви, че заупокойната молитва ще бъде изпълнена от домакините от последните 8-9 години – Македонската православна църква-Охридска архиепископия, чиито представители под управлението на дядо Стефан, който е архиепископ македонски и охридски, ще води церемонията, а по-късно ще държи малко слово пред гостите.
„ Тази година чакаме рекорден брой гости. Благодарим на всички служби и на президентството преди всичко за този общ контакт. Изказвам голямо страдание за този неясен за мен протест от страна на македонския президент. Оставям това без коментар и разгадавам на неговото по-нататъшно израстване в посока евроинтеграция в същинския й смисъл. В умозаключение желая да подчертая, че не по-малко ми е тъжно, че БПЦ няма присъединяване тук. Тя към момента не можа да разбере значимостта на духовното израстване на хората от двете страни на границата – да бъдем дружно и в духовността, и изповядвайки своята източноправославна вяра. Тъй като неотдавна е и най-светлият празник – 24 май, желая да изтъквам още веднъж проф. Роже Бернар, който споделя, че българският език е латинският език на цяла Източна Европа. Дори и единствено в тази връзка беше хубаво да направи жест нашата православна черква и да има собствен представител тук, да не оставя нашия президент без компаньон от БПЦ и едно съслужение щеше в действителност да ни издигне в очите на интернационалната общност, съобщи още доктор Врабевски. /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ