Правата на човека не са даденост, те следва да се

...
Правата на човека не са даденост, те следва да се
Коментари Харесай

Радев: COVID-19 и войната в Украйна показаха, че правата на човека не са даденост

Правата на индивида не са даденост, те следва да се признаят и подсигуряват от страните в лицето на техните органи. Това съобщи президентът Румен Радев на конференция на тематика " Тридесет години от присъединението на България към Европейската спогодба за правата на индивида ".

През предходните две години, а и понастоящем, светът още търпи последствията от COVID-19, от началото на годината още веднъж в Европа бушува война. Тези събития ни демонстрираха, че правата на индивида не са даденост, те следва да се признаят и подсигуряват от страните в лицето на техните органи, уточни Радев.

Форумът, който е под патронажа на президента, се провежда във връзка 30 години от участието на страната ни в Съвета на Европа и от утвърждението на Европейската спогодба за отбрана правата на индивида и главните свободи и слага акцент върху ангажираността на българските институции за отбрана на правата на индивида и провокациите пред България като страна по конвенцията.

Съветът на Европа се основава в интервал, когато Европа последователно се възвръща от разрухата на Втората международна война и от изживяната многолика човешка покруса, сподели президентът. Организацията е построена върху непреходните полезности - уважението към човешкия живот, отбраната на правата на индивида и върховенството на правото. Чрез осъждането на нарушаванията на интернационалното право, Съветът на Европа спомага за превъзмогване на последствията от войната и за налагане на дълготраен мир на континента, означи президентът.

Служебният външен министър Николай Милков добави, че от историята знаем, а и днешната реалност ни учи, че свободни избори без господство на правото не водят безусловно до народна власт - в противен случай, в избрани случаи те могат да доведат чудовища.

Демокрация има единствено там, където има функциониращи правни механизми и системи, прилагащи демократично признати закони, посочи министърът.

Според Милков Съветът на Европа би трябвало да продължи да бъде стожер на демокрацията, на върховенството на правото и на правата на индивида. " Годишнината е значима, защото Съветът на Европа има значим принос за построяването на демокрацията в България, за консолидираното на нашата страна в свободния свят след 1989 година Съветът на Европа беше една от първите интернационалните организации, към които България се причисли в оня интервал, в търсене на благоприятни условия за поддръжка, за подсилване на демокрацията и върховенството на правото и за правата на индивида в нашата страна ", изясни служебният външен министър.

Николай Милков акцентира, че три десетилетия по-късно Съветът на Европа продължава да бъде значим коректив в тази област. Ето за какво България остава и ще бъде интензивно ангажирана с целите на Съвета на Европа, употребява и способства за неговата експертиза и съответно сътрудничи с днешните механизми в границите на тази организация, подчертава Милков. След всички тези години ние сме наясно, че демокрацията, върховенството на правото и правата на индивида не са даденост. Те изискват целенасочени, поредни старания, изискват битка, добави той.

В конференцията участваха още ръководителят на Конституционния съд Павлина Панова, българският арбитър в Съда на Европейския съюз - Александър Арабаджиев, българският арбитър в Европейския съд по правата на индивида - Йонко Грозев, министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, омбудсманът Диана Ковачева, представители на адвокатурата, на магистратски и правозащитни организации и академични преподаватели.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР