Появата на бившия премиер Бойко Борисов и част от партийната

...
Появата на бившия премиер Бойко Борисов и част от партийната
Коментари Харесай

Филип Ромбаут от Агрополихим за Бойко Борисов: Границата на благоприличието е премината

Появата на някогашния министър председател Бойко Борисов и част от партийната му свита в завода " Неохим " в Димитровград, дружно с един от шефовете на предприятието Стефан Димитров, излезе отвън полето на кампанийното предизборно мероприятие, каквотото очевидно беше. Малко е евентуално да сте пропуснали това събитие - тогава - посредством живото си предаване във Facebook, Борисов разгласи по какъв начин " в никакъв случай не е лъгал българите " и по тази причина го избирали толкоз пъти. Заяви още, че " смяната убива България " и била пратена, с цел да " убие българската енергетика ".

По време на сбирката Димитров - който с изключение на в управата на завода за торове, бе и кандидат-депутатските листи на ГЕРБ на предходния парламентарен избор, се оплака по какъв начин " Неохим " стопира работа поради високите цени на газа и към този момент уволнявали служащи. Всичко това се случи на 13 август.

В формалната страница на предприятието обаче от 1 август има известие за прекъсване на работата и то гласи: " На 01.08.2022 година „ Неохим “ АД прекрати работата на индустриалните си мощности, респективно потреблението на природен газ, за осъществяване на годишен планов ремонт. "

На целия сюжет реагира Филип Ромбаут, съсобственик на другия огромен цех за торове в България - " Агрополихим ", с обява във Facebook. Бизнесменът от Белгия споделя, че написа, тъй като " границата на благоприличието е премината " този път. Иначе " методът, по който някои мениджъри на избрани " одобрени компании " и високопоставени политици имат " селективна памет ", с цел да я пригодят към своя роман, първоначално е доста смешен за хората, които схващат опитите за операция... ", декларира Ромбаут.

" Неохим ", другата торова компания в България, завоюва 75 млн. лева за първите 6 месеца (на годината - б.р.), основно тъй като " Булгаргаз " реши да субсидира цялата българска промишленост, като й разреши да купува газ на " контролирани от " Булгаргаз " цени, вместо да резервира доста евтиния азерски газ за зимата, с цел да не се постанова хората да заплащат високи сметки. Сега всички ще заплащат за стремглавите облаги на някои компании, като тези облаги няма да отидат при служащите... ", стартира коментара си какво се случва в бранша представителят на " Агрополихим ".

" Газопотребяващата промишленост в България лицемерно плачеше за помощ и през първите 7 месеца на годината, макар че газът беше доста по-евтин, в сравнение с в Европейски Съюз, и макар че от години другите работодателски асоциации упорстват за свободен пазар, пазарни цени и така нататък Нищо положително не можеше да излезе нито от " Булгаргаз ", нито от " Булгартрансгаз ". Цяла Европа купуваше газ на пазарни цени, само че не и България. Но в този момент азербайджанският доста на ниска цена газ свърши и цените на газа в България се изравняват с тези на Европа... и се бие паника ", продължава той.

Ромбаут прибавя, че макар че предходната седмица " Неохим " взема решение да направи известие по какъв начин стопира активността си поради " високата цена на газа ", въпросното прекъсване е планувано още в края на предходната година - и това излиза наяве, когато димитровградската компания подава данните си за ползване към " Булгаргаз ": " Всъщност всяка година те стопират работа през лятото. И евентуално са " уволнили " хора от по-нископлатените, на които по този начин или другояче не заплащат доста ".

" Бойко Борисов се появи в " Неохим " и стартира да вие като вълк - това ми пристигна допълнително. За 10 години той, Теменужка (Петкова - б.р.) и сие не съумяха да построят 80-километровата газова връзка с Гърция, само че прокараха през цяла България над 400 км водопровод за директни доставки на " Газпром " до Сърбия и нататък (...) Какво направиха те, с цел да се приключи интерконекторът с Гърция? Когато когато желаеха да получат позволение да минат през моите полета за 400-километровия газопровод, получихме няколко телефонни позвънявания " да не възразяваме и да сътрудничим ". Именно поради това, че интерконекторът с Гърция не беше приключен в точния момент, България загуби 1 милион кубични метра азерски газ, който евентуално е бил с към 100 $ по-евтин от сегашните цени Това са доста милиони, изгубени поради...да, поради какво? ", споделя още Ромбаут ( " Агрополихим " се намира край Девня, а трасето на така наречен Балкански поток, който в действителност е втората тръба на газопровода Турски поток, минава наоколо - б.р.)

Бизнесменът изяснява, че актуалната газова рецесия просто демонстрира, че някои промишлености нямат средносрочно или дълготрайно бъдеще по простата причина, че светът се промени по-бързо от тях самите. " Ние в " Агрополихим " разбрахме това преди 15 години. Някои компании просто няма да оцелеят, в случай че вършат същото, което са правили и преди 60 години, изключително в случай че се пробват да го вършат с съвсем същото съоръжение. Производството на амоняк в по-голямата част от Европа не е стопански преференциално и несъмнено не може да се конкурира с производството му там, където има на ниска цена газ ".

Следва прочитът на предприемача за политическото обръщение на вибшия министър председател: " Г-н Борисов крещи, че " смяната убива България ", само че е таман противоположното - неналичието на смяна убива. И в случай че господин Борисов пожелае да пристигна в " Агрополихим ", ние на драго сърце ще му разбираем няколко неща какво би трябвало да се промени и въобще не се е трансформирало през последните 25 години, откогато аз съм тук. Но през 10-те години на неговия мандат не сме виждали нито един министър да ни посещава и може би това също е знак. "

Филип Ромбаут декларира, че огромните компании следва да купуват газ на пазарен принцип - тъй като това е методът, по който действа цяла Европа. " Беше огромна неточност да се разпилее евтиният азерски газ за огромните компании, които го употребяват. Регулираните цени, т.е. цените от " Булгаргаз ", не са за едрата промишленост.

Чужденецът, който прави бизсен в България, добавя с горделивост, че " Агрополихим " освен се оправя с провокациите и в рецесията, само че и към този момент е съвсем самостоятелен от газа и цената му, чака се да се " освободи " от него изцяло до края на годината, в случай че няма бюрократични пречки. Компанията продължава да наема хора на работа, покачва и заплатите - единствено за предходната година с сред 20 и 30 на 100, а най-ниските хонорари са на равнището на междинната работна заплата в страната. Предстоят и нови вложения за пад 250 млн. евро и удвояване на потенциала на производството.

Посланието на Филип Ромбаут приключва с думите: " Коя компания защитавате, господин политик, и по каква причина? "



Думите му за облагата на " Неохим " от началото на годината се удостоверяват и от обществената информация за финансовото състояние на завода в Димитровград. Бившият народен представител от " Демократична България " Владислав Панев (от " Зелено придвижване " ) незабавно след проявата на водача на ГЕРБ и Стефан Димитров оповести какво е разкрил в оповестения на 30 юни 2022 година доклад на " Неохим ". А точно:

" Печалба от 75 млн. лв. (рекорд за сдружението за всички времена), близо 4 пъти повече спрямо предходната година. Приходите порастват близо тройно (защото нарастват и природния газ, и амониевата селитра, която създава " Неохим " ). Разходите за заплати са 12 млнл лева, с осигуровките - 15 милиона. Няма и 4% от размера на приходите ", показа Панев.

Отчетът на " Неохим ", оповестен на 25 юли 2022 година, пък съдържа изречението: " Характерно за индустриалния развой на компанията е неговата непрекъснатост в границите на 6-9 месеца. През останалото време инсталациите подлежат на настоящ ремонт ". Това звучи в синхрон с формалното известие от завода за торове в Димитровград от 1 август, че работата е спряна за годишен планов ремонт. Това изяснява и за какво в предприятието към 13 август е " безшумно ", за което Бойко Борисов " съчувстваше " по време на визитата си в неработния съботен ден и търсеше виновника за това. Извадката от междинния отчет на активността на предприятието също бе оповестена от Панев.

Кратка разходка из формалния уебсайт на завода за торове в Димитровград разкрива и още една детайлност. От есента на 2021 година самият " Неофим " АД, който обществено страда поради високите цени на горивото на държавния снабдител " Булгаргаз ", има издадена лицензия за търговия с природен газ за интервал от 10 години.

В документа за издаването на лиценция, (КЕВР), в който са и претекстовете на завода да изиска статут на търговец с газ, написа:

"... Дружеството показва, че от месец март 2020 година е участник на кратковременен и дълготраен сегмент за двустранна търговия на проведения борсов пазар на „ Газов Хъб Балкан “ ЕАД. Допълва, според подписан Договор за прилагане на виртуална комерсиална точка с „ Булгартрансгаз “ ЕАД е ползвател и на виртуална комерсиална точка (ВТТ), което дава опция на „ Неохим “ АД да купува и продава природен газ на ВТТ по контракти за интервал, по-голям от една година. Заявителят показва също, че присъединяване на платформите на „ Газов Хъб Балкан “ ЕАД и Commercial Dispatching Plattform (Платформа за комерсиално диспечиране на „ Булгартрансгаз “ ЕАД) му разрешава да подписва краткосрочни и дълготрайни контракти за покупка и продажба на природен газ за споразумяване на краткосрочни или дълготрайни изключителни остатъци или дефицит на природен газ, с което способства за повишение на ликвидността на пазара за търговия на природен газ. Във връзка с горното, „ Неохим “ АД смята, че предлаганият десетгодишен период би обезпечил реализация както на средносрочните, по този начин и на дълготрайните му планове да купува и продава природен газ. "
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР