Повечето чуждестранни посолства в Израел се намират в Тел Авив,

...
Повечето чуждестранни посолства в Израел се намират в Тел Авив,
Коментари Харесай

Какви знаци даде Русия с откриването на консулство в Йерусалим

Повечето задгранични посолства в Израел се намират в Тел Авив, само че откакто през 2017 година Съединени американски щати признаха Йерусалим за израелска столица, Вашингтон реалокира посолството си в свещения град

Русия се споразумя с Израел да открие в Йерусалим консулска работа към посолството си в Тел Авив. Макар и към този момент да не е напълно ясно каква е задачата на този ход, анализатори и израелски медии видяха в това избрани послания, ориентирани към страните от района на Близкия изток, само че и към спора в Украйна.

Планира се консулският отдел да бъде ситуиран в Западен Йерусалим, оповестиха дипломатическото посланичество и израелското външно министерство, представени от Ройтерс. 

Руското посолство в Израел посочи, че съглашението за имот в Западен Йерусалим, който Русия е придобила през 1885 година, е било подписано с общината на 18 май след дълготраен развой. Там ще бъде издигнат комплекс, обслужващ консулските служби на посолството. 

Статутът на Йерусалим, който е заветен град за християни, евреи и мюсюлмани, е едно от най-големите трудности за сключването на спокойно съглашение сред Израел и палестинците. 

Израел, който окупира Източен Йерусалим по време на Шестдневната война през 1967 година, а по-късно го анексира, счита града за своя безконечна и неделима столица. Палестинците желаят източната част на Йерусалим за столица на бъдещата си страна. 

Международната общественост не признава суверенитета на Израел върху целия град и счита, че въпросите към статута на Йерусалим би трябвало да се решат посредством договаряния. 

Повечето задгранични посолства в Израел се намират в Тел Авив, само че откакто през 2017 година Съединени американски щати признаха Йерусалим за израелска столица, Вашингтон реалокира посолството си в свещения град, след което още няколко страни последваха американския образец и направиха същото със своите дипломатически задачи. 

Този ход на процедура означаваше разкъсване с политиката по въпроса, която Съединени американски щати водеха десетилетия наред. Тогава съветският президент Владимир Путин изрази съществено безпокойствие и уточни, че „ сходни дейности могат да разрушат вероятностите пред близкоизточния кротичък развой “.

В изказването на съветското посолство се споделя, че отварянето на консулска работа в Йерусалим „ е в сходство с неизменимия курс на Русия към заслужено споразумяване на обстановката в Близкия изток “. 

Професор Зеев Ханин, специалист по постсъветска политика и общество в университета „ Бар Илан “, съобщи пред израелската организация ТПС, че има няколко фактора, заради които съглашението е било подписано тъкмо в този момент.

„ Много малцина са западните страни, които са подготвени да имат нещо общо с Русия. За Москва е значимо, че Израел, като западна страна, е в положение или е подготвен да подпише съглашение. Тя би трябвало да покаже на съветската общност някакъв триумф по външнополитически въпрос. Това е, от което се нуждае тя сега “, изясни Ханин.

Според него друга причина е, че „ Путин обезверено се пробва да реализира съглашения и да получи поддръжка от арабските страни, като да вземем за пример саудитския блок “. Откриването на консулство в Йерусалим е сигнал към арабите, че „ Русия има и други благоприятни условия в Близкия изток “.

Ханин означи обстоятелството, че съглашението за консулството е реализирано още преди месец, само че се афишира чак в този момент, по тази причина съгласно него моментът на оповестяването му може да е умишлено определен и да е обвързван с визитата в Израел тази седмица на украинската първа дама Олена Зеленска.

„ Израел е заинтригуван да поддържа уравновесени връзки с Русия, което е значимо за нашите ползи по северните граници като Сирия и така нататък ", уточни Ханин, визирайки израелските въздушни удари на сирийска територия по обекти и групировки, свързани с Иран. Израел и Русия координират дейностите си в региона на сигурността, с цел да заобикалят да се обстрелват взаимно, само че тази договореност беше сложена на тестване от войната в Украйна.

Освен това съществува и въпросът за парцелите на Руската православна черква в Светите земи.

Този въпрос, изясни специалистът, поражда преди 20 години след обединяването на Руската православна черква, която по време на болшевишката гражданска война изпада в положение на ерес. Църквата има десетки парцели в Йерусалим и още толкоз в цялостен Израел, които са били закупени през 19 век.

„ Сега Русия желае да си върне тези парцели. Някои от тях са върнати и е в полза на Русия да получи назад и останалите. Това има доста общо с църковната политика “, счита Ханин. „ Израел желае да затвори главата с църковните парцели “.

Ханин акцентира, че редица европейски страни също имат консулства в Йерусалим, тъй че фактът, че Русия прави същото, „ не е трагичен “.

Русия ненадейно призна Йерусалим за столица на Израел през април 2017 година, само че за разлика от Съединени американски щати остави посолството си в Тел Авив.

Само Съединени американски щати, Гватемала, Хондурас и Косово поддържат посолства в Йерусалим.

Други разбори също свързват момента на оповестяването на новината за откриването на консулската работа с спора в Украйна.

Израел поддържа Киев във войната, само че го прави внимателно – към този момент помощта му се лимитира до гласувания в Организация на обединените нации в поддръжка на Украйна и изпращане на филантропична помощ и системи за предизвестие за ракетни офанзиви.

Но Израел не желае да се ангажира с военна помощ за Киев заради съветското наличие в Сирия и огромната рускоезична еврейска общественост в Израел.

Именно предвид на тази деликатна обстановка едно от водещите израелски издания „ Джерусалем пост “ позволява, че израелското външно министерство оповестява за съглашението за консулството чак в този момент.

Според различен влиятелен локален вестник „ Аарец “ Израел не чака кой знае каква отрицателна реакция от западните съдружници на новината за отварянето на дипломатическото посланичество, защото съгласно изданието тук става дума по-скоро за споразумяване на веществен въпрос сред съветската страна и общината в Йерусалим. Но изданието цитира и неназован държавен представител, който показва, че Израел е наясно, че е изцяло допустимо да има отрицателна реакция от страна на Киев.

Медиите в Русия не обръщат значително внимание на въпроса за консулството, само че някои от тях като „ Независимая газета “ разясняват друга вест, която може да придаде нова динамичност в руско-израелските връзки, а тя е, че израелската военна индустрия разисква първата в историята продажба на израелски танкове „ Меркава “ на европейски страни, чиито имена не бяха посочени. Според известието на израелското министерство на защитата става дума за внушителните 200 броя от бойните машини.

Руското издание прави заключението, че надали непосредственият адресат на тази техника е Украйна, само че прибавя, че въпросът с евентуалната договорка не може да не е обвързван със обстановката там. „ Независимая газета “ разяснява, че опцията те след това да бъдат предоставени на Киев най-малкото е основала конспирация дали държавното управление на Бенямин Нетаняху, който до момента се стремеше да не си основава проблеми с Москва по оръжейни въпроси, не е решило да направи завой в досегашната политика.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР