Потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и

...
Потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и
Коментари Харесай

Служебният кабинет с идея - жилища с еднаква квадратура да плащат еднакви сметки за ток, газ и парно

Потребителите да имат допустимо най-еднакви сметки за ток, парно и газ. Така жилища с идентична площ ще заплащат почти идентични суми – плюс – минус 10 %, сподели на брифинг служебният енергиен министър Росен Христов.

 

„ Правим калкулации дали има разлика, в случай че сложим идентична цена на ток, газ и парно дали ще се получат съвсем идентични сметки. Когато не става, ще създадем промяна. За да можем да кажем 100 мегават часа са равни на несъмнено количество газ. Анализираме, с цел да може да направляваме и ще излезем с решение ”, съобщи Росен Христов пред медиите.

Най-вероятно решението ще влезе в действие от 1 януари 2023 година Другата седмица ще имаме цифрите, увери министърът.

„ 800 киловатчаса да е прагът за евтината цена на тока през зимата, 90% от хората се побирали в нея. Това съобщи министърът на енергетиката Росен Христов и посочи, че министерството ще предложи това. За лятото огромна част от семействата употребили до 300 киловатчаса и това е предлагането на министерството. Министърът съобщи, че над 800 квтч през зимата и над 300 квтч през лятото цената ще е пазарна. Целим консуматори с първокласни парцели, с басейни и сауни да не бъдат обезщетени ”, съобщи министърът.

Относно бизнеса и индустриалните консуматори се опитваме да вкараме принцип на бистрота и да спазим условия на европейската инструкция, с цел да реализираме задачите за икономисване на енергия и понижаване на потреблението в пиковите часове.

Компенсациите, които ще обсъждаме идната седмица, ще включват диверсифициран метод. По-големи обезщетения ще получават компаниите, които са вложили или сега влагат в енергийна успеваемост и понижаване на потреблението, изясни министърът.

Христов разясни, че ползвателите на дърва, въглища и палети не влизат в тези сметки, тъй като за тях дава отговор министерството на земеделието.

Служебният министър съобщи, че предходният кабинет на Кирил Петков се е „ изсипал ” в АЕЦ „ Козлодуй ”, с цел да се подпише контракт с „ Уестингхаус ”.

„ От Колодий отхвърлиха, тъй като тази компания няма сертифицирано гориво. С признатото разпореждане, което те са приели евентуално задачата е била да се даде предимство на „ Уестигхаус ” и да се пренебрегне „ Фраматом ” - френската компания, която създава идентично на съветското гориво и съставни елементи, само че тя има лиценз. И поради решението да не работим с Русия, те минават към Уестингхаус. Не може страната да контракти положителни условия, когато има единствено един вид ”, изясни Христов и добави, че другата седмица ще има диалози с „ Уестингхаус ” и „ Фраматом ” като задачата е да не „ работим с съветски компании, само че и да изберем най-хубавото всред европейските и американските ”.

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в !  

 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР