Поредната стрелба срещу български клуб в Охрид е вандалски акт,

...
Поредната стрелба срещу български клуб в Охрид е вандалски акт,
Коментари Харесай

Александър Йорданов: Стрелбата срещу българския клуб в Охрид е не само вандалски акт, това е държавна политика на антибългаризъм

Поредната пукотевица против български клуб в Охрид е вандалски акт, който обаче би трябвало да се преглежда като практическа демонстрация на вандалската политика, която се води в Република Северна Македония (РСМ) против България и която продължава повече от 70 година Това не е политика, която е почнала през вчерашния ден. Това сподели в утринния блок " Добро утро, България “ на Радио " Фокус “ Александър Йорданов - евродепутат от групата на ГЕРБ-СДС/ЕНП, някогашен дипломат на България в Република Северна Македония.

" Тук става дума за държавна политика на антибългаризъм, който е в непрекъснато деяние. Тази държавна политика е резултат от това, че държавното управление на РСМ, главните политически партии, с известно изключение – партиите на албанците, само че главните македонски политически партии, на практика одобриха след 90-та година комунистическата интерпретация на историята “, безапелационен е Йорданов.

Познавам господин Георгиевски, работил съм с него, бях дипломат в Скопие, когато той беше министър-председател, описа Йорданов. " Любчо Георгиевски е наясно с историческата основа на нашите връзки, с историята нагледно казано на Македония, която е действително част от огромната история на България. Той е наясно с обстоятелствата, с личностите, които са се самоопределяли като българи. Любчо Георгиевски е наясно, че това че днешните македонци не се дефинират като македонски българи е резултат на югославската комунистическа политика, т.е. на този несъстоял се прочит на действителната история. Той обаче насочва рецензия и към България. Тук аз не съм склонен с него, тъй като аз мисля тъкмо противоположното – че е доста хубаво, че всички българи се интересуват от казуса със Северна Македония, тъй като дълги години това беше единствено работа на дипломатите във Външно министерство. Радио " Фокус “ е отразявало доста действия, които сме правили като дипломати в Македония на времето. “

Трябва да признаем, че нашата политика през годините не беше поредна, съобщи Йорданов. " Т.е. доста внезапно се е променяла нашата българска политика. Примерно аз, до момента в който бях дипломат, формалната държавна политика беше, че сред България и Македония няма противоречиви и нерешени въпроси. Сега позицията на Министерство на външните работи съгласно мен е съответна. “

Много постоянно на маса, на четири очи, македонците са склонни да се съгласят с позицията на България, само че публично никой не смее да изрази тази позиция, тъй като ще си загуби работата – няма да бъде министър, няма да бъде народен представител, счита Йорданов. " Това е действителността. “

В момента тезата е, която и ние сме приели, че става дума на практика за два разнообразни народа – македонски народ и български народ. " Само че аз обръщам внимание, че тази теза е повтаряне на тезата на Коминтерна, че са два разнообразни народа, които имат своя история. И до момента в който гърците със своя контракт взеха решение въпроса за връзките си като доста съответно разписаха какво би трябвало да направи РСМ, с цел да бъде стартиран процесът за приемане в НАТО, ние допуснахме грешката да препратим тези нерешени въпроси към една смесена комисия по исторически въпроси с вярата, че те ще изяснят понятието обща история и ще наместят всеки в тази обща история. Тук се подцени очевадният факт, че обща история прави общ народ. И през днешния ден към този момент в Северна Македония не се приказва за обща история, а се приказва за споделена история. Те подмениха самите понятия. “

Всички български евродепутати вършат и невъзможното, с цел да бъдем чути в Европейския парламент, изясни Йорданов. " Мен с това ще ме запомнят – единствено за Македония приказвам, даже малко съм им омръзнал евентуално. Но това е казусът, който нас ни вълнува, а е изгубено доста време. На европейските депутатите би трябвало просто и ясно да им се изяснява каква е историята, какъв тъкмо е казусът. Навсякъде се приказва за двустранен въпрос във всички документи и отчети. Проблемът е, че правата на индивида, българите в Македония, те не са двустранен въпрос, те са европейски въпрос и това е записано в критериите от Копенхаген. И България би трябвало да направи от това, което се назовава двустранен въпрос, тя би трябвало да направи общоевропейски въпрос, тъй като нападението против клуба, това са нарушение на права на човек, на хора, а не просто някакъв спор исторически сред България и Македония “.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР