Помпането на четирите гуми с азот струва около 20 лв.

...
Помпането на четирите гуми с азот струва около 20 лв.
Коментари Харесай

Има смисъл да помпате гумите си с азот

Помпането на четирите гуми с азот коства към 20 лева (средно), което е 20 пъти по-скъпо от естественото, гратис напомпване, само че тук може би не толкоз цената е значима, тъй като въпреки всичко 20 лева не са нещо непостижимо на фона на днешните цени.

Важното е обещанието за дълго опазване на налягането в гумите. Но по-любопитното догатката, че азотът има позитивен резултат върху износването и разхода на гориво.

Азотът има по-нисък коефициент на дифузия от кислорода заради малко по-големите си молекули, тъй че гумата спада по-бавно по отношение на тази, напомпана с въздух. Тестове обаче демонстрират, че даже след няколко месеца разликата в налягането сред " стандартни “ и " азотни “ гуми е единствено няколко стотни от бара.

Друг мотив в интерес на напомпването с азот е по-малката заплаха от пожар. Наистина, гумите на самолети, болидите от Формула 1 или транспортни средства, пренасящи рискови товари, нормално са цялостни с азот, а не с въздух. Това има смисъл, тъй като тези гуми са подложени на извънредно натоварване и могат да се възпламенят при недостатък или незадоволително налягане. Предимството на азота е, че не е запалителен и даже потиска огъня. Кислородът, въпреки това, е в основата на всеки открит пламък, тъй че форсира горенето.

Това преимущество обаче не се отнася за стандартните автомобилни гуми. Топлинните напрежения върху гумите, типични за спортни и кацащи самолети, в никакъв случай не се реализират при естествени условия на придвижване по пътищата. " Газът за гуми “ нормално съдържа към 90%, до момента в който сгъстеният въздух съдържа към 78%. " Газът за гуми “ може да не е от най-високо качество, което значи, че няма да има огромна разлика с елементарния въздух.

Следенето на налягането в гумите остава зъдължително

Ако приемем, че загубата на налягане в здрава гума поради дифузия за 3 месеца е почти 0,1 бара, излиза наяве, че това не може да бъде причина за понижаване на постоянните инспекции на налягането в гумите. Други вероятни загуби на налягане, да вземем за пример поради увреждане на гумата, играят доста по-голяма роля, написа carmarket.bg. Специфичните свойства на азота обаче не въздействат на загубата на налягане, защото всеки газ излиза през отвор в гумата! По този метод помпането с азот не ви освобождава от нуждата да проверявате постоянно налягането.

Експертите предлагат да проверявате налягането един път на две седмици. При вярно настроено въздушно налягане бързото изхабяване на гумата и увеличеният разход на гориво се отстраняват. Следователно няма смисъл да плащате повече за напомпване с азот - елементарен въздушен компресор ще бъде задоволителен. Освен това изказванието, че " азотните “ гуми би трябвало да се ревизират по-рядко, е рисково, тъй като води до по-небрежно отношение към нуждата да се следи налягането в гумите.

В последна сметка, в случай че карате безценен бърз автомобил, 20-30 лева за азот не са фактор, само че в никой случай това не значи, че налягането в гумите не би трябвало да се ревизира постоянно.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР