Половината слънчево производство у нас се изхвърля и не се

...
Половината слънчево производство у нас се изхвърля и не се
Коментари Харесай

Боян Рашев, експерт: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира

Половината слънчево произвеждане у нас " се изхвърля " и не се позволява до мрежата, с цел да не се случи това, което стана в Испания, изясни той
Българският електроенергиен баланс от ден на ден наподобява на испанския. В последно време се влага главно в слънчеви мощности. Вятърни нови на практика няма построени в последните години. В система, която има потребност от диверсификация, като инвестираш единствено в едно нещо, което е неконтролируемо, явно ще имаш проблеми.
Този коментар направи пред БНР Боян Рашев, специалист в ръководството на силата, ресурсите и околната среда.

Сутрин слънчевите мощности стартират да създават ужасно доста електричество и към 11.00 ЕСО стартира да ги лимитира. Половината слънчево произвеждане " се изхвърля " и не се позволява до мрежата, с цел да не се случи това, което се случи в Испания, изясни той.

Два дни след големия срив в Испания към момента битуват спекулации. Управляващите акцентират, че казусът не е в зелената сила. Мрежовият оператор е предупреждавал за риска от съществени спирания поради увеличение на възобновимата сила. Експертите настояват, че всеобщото произвеждане с тези технологии не е проблем, в случай че се създадат корекции. Испания е международен водач в производството на ток от ВЕИ. Не се чака страната внезапно да се пренасочи към произвеждане от обичайните източници. Испанското държавно управление има проект за поетапно затваряне на нуклеарните централи, заключи Димитър Драганов, сътрудник на БНР в Испания.

" Релевантни са постоянно мненията на техничарите – на хората, които дават отговор за мрежата. Те предизвестяват за този проблем от години. Високото навлизане на слънчеви и вятърни централи в една мрежа основава проблеми – първо с големите скокове на генерация, които се появяват от нищото, второ – с големите спадове на генерация ", акцентира Боян Рашев в предаването " Преди всички ". Според него единственият съвършен енергиен източник са газовите централи, тъй като там има цялостен надзор.

" Проблемът е доста огромен. Не желаеме да се случи нещо сходно в България ", добави той. " Три блока на огромните тецове работят непрестанно, неслучайно не стопират – с цел да може системата да отговори при положение на подобен проблем. "

Рашев предвижда, че няма да има съответна реакция в Европейски Съюз на случилото се в Испания.

" Ако нещо такова се случи в средата на зимата – нали се сещате какво ще стане, какъв брой хора ще загинат. Бъдещето е да имаме енергиен микс, който е управляем. Зелената сила не може да е преобладаваща, тъй като нямаш надзор. "

Много пари се активизират единствено там, където има очакване за огромни облаги. Алчността движи вложенията. Големи облаги от енергиен източник, който не можеш да контролираш, не могат да се чакат въз основата на свободния пазар, съобщи Боян Рашев. По думите му, без политически подкрепи в България мъчно се случват сходни неща, изключително в енергетиката.

" Големи пари отиват там, където се чакат огромни облаги. Не отиват на инцидентно място. "

Местата с огромен ветроенергиен капацитет са по морето и по планините. Около Бузлуджа има перки. На хората не им харесва по билото да има такива големи обекти, каквито човек не желае да вижда като отиде на планина. Единственото място, което не би пречило толкоз на всекидневието на хората, е офшорната зона в Черно море, означи Рашев.

Нека се опитваме да си представим, че на следващия ден сходен план ще бъде построен на Черни връх. Може ли да си визиите каква ще е реакцията в София? Кюстендил и Осогово са в същото отношение, в каквото сме в София с Витоша, уточни Рашев по отношение на протестната подготвеност на кюстендилци да оспорят построяването на ветропарк в планината, която свързват с туризъм.

" Районът в действителност има туристически капацитет. С великански структури като перките сигурно няма да наподобява по-добре. "
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР