Политиците са избрани в Народното събрание, за да служат на

...
Политиците са избрани в Народното събрание, за да служат на
Коментари Харесай

Теодора Димова: Политиците в парламента са избрани да служат на хората, не да говорят за себе си

Политиците са определени в Народното събрание, с цел да служат на хората, които са ги избрали. Това съобщи в изявление за БГНЕС писателката Теодора Димова, щерка на създателя на „ Тютюн “ и „ Осъдени души “ Димитър Димов.

„ Политиците не са определени там, с цел да стартират да приказват за себе си и да се облагодетелстват, и да имат разнообразни материални придобивки. Не, те са определени да служат, а служенето на другите е най-благородното нещо, което може да се случи на един човек “, сподели Димова и акцентира, че българските политици би трябвало да знаят, че министър на латински значи прислужник.

Писателката разяснява и апелите за налагане на цензура в изкуството. „ По-възрастните генерации знаем и това е един призрачен сън, това е все едно ти имаш език, само че не можеш да го употребяваш, ти си задължен да мълчиш за всичко, което те тревожи, и от което изпитваш яд. И това е едно възприятие, което доста потиска, доста изкривява душeвността, доста наранява всеки човек “, изясни тя.

Димова акцентира, че това, което се случи пред Народния спектакъл „ Иван Вазов “, не би се случило, в случай че ние бяхме една естествена страна. „ От четири или пет години ние сме от избори в избори. Преживяхме пандемията, претърпяваме и войната в Украйна, войната в Израел. Всичките тези неща се натрупват невидимо и някак си душeвността на хората не устоя. Ние не можем да кажем кое тъкмо е преляло чашата, само че в действителност аз не мога да упреквам тези наши сънародници, които спокойно стачкуваха и показваха своето мнение “, сподели тя.

Според писателката, в случай че страната ни беше естествена европейска страна, те нямаше да се почувстват афектирани. „ Аз изпитвам съчувствие към тях. Както зная, че в това време е неприемливо множеството от площада да диктува репертоара в театъра “, добави Димова, като разясни, че всичко това се дължи на тежката прочувствена и психическа конюнктура, в която живеем.

Романът на Теодора Димова – „ Не ви познавам “, бе измежду шестте номинирани творби за български разказ на годината на Националния дарителски фонд „ 13 века България “, който предизвиква и разпространява актуалната българска литература.

„ Съвременната българска литература, без значение дали пишеш за предишното, или за злободневието, за настоящия миг, какъвто е казусът с моя разказ „ Не ви познавам “, отразява нашия живот. И защото нашата координатна система е доста объркана напоследък и сякаш тя от ден на ден и повече се сгромолясва, някак си книгите остават като опора, като разтуха, като нещо, от което да получим вяра “, обърна внимание писателката.

В умозаключение тя насочи апел да запазим нормалността си. „ Сега това е най-важното, което може да ни се случи и такива събития като литературните награди дават опора и дават вяра на всички нас “, сподели в умозаключение Димова.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР