Икономист Стоян Панчев: Ще имаме още едно увеличаване на цените
„ Политическата неустойчивост в България няма да се отрази непосредствено на стопанската система в кратковременен проект, само че тя съществено попречва опцията за дълготрайно стратегическо обмисляне. “
Това съобщи икономистът от Експертен клуб за стопанска система и политика Стоян Панчев пред „ БНР “.
„ Икономиката върви без намесата на политиците, само че някои от проблемите, които по този начин или другояче съпровождат целия свят икономически, получават нулево внимание в България. Всички са фокусирани върху политическия въпрос “, разяснява Панчев. Според него настоящата обстановка, в която се намират българската, европейската и международната стопанска система , изисква съществено внимание и обмисляне, което обаче остава на назад във времето поради политическите разтърсвания.
От април насам инфлацията в страната, въпреки и постепенно, продължава да нараства, като последните данни демонстрират ускоряване на месечната инфлация над 1%.
„ Прогнозата за закъснение на инфлацията може да се окаже не напълно вярна “, акцентира икономистът. Той също по този начин отбелязва, че в България лихвените проценти остават прекомерно ниски , което въздейства отрицателно на избрани браншове в стопанската система.
„ Навсякъде в Европа има повишение на лихвите, нормализиране или индексиране надолу на цените на жилищата, което в България не се е случило. Това е един от проблемите, които няма да бъдат отразени и ще останат настрана от вниманието на властта “, споделя Панчев. Той е безапелационен, че тези въпроси са от сериозно значение за множеството българи, само че остават на назад във времето в изискванията на политическа неустойчивост .
Икономистът предвижда стопански растеж от към 2% за тази година, макар че по-голямото нарастване на приходите води до високо ползване, което може да предотврати закъснение на растежа на Брутният вътрешен продукт. „ Тази година евентуално няма да се усети някакво изключително закъснение на растежа на Брутният вътрешен продукт, само че това са неща, които може би ще се случат в идващите години, “ предизвестява Панчев.
Той също по този начин прави дълготрайна прогноза за идващите 10 години, в която чака нови епизоди на по-висока инфлация , подбудени от огромните структурни проблеми в международната стопанска система.
„ Най-големият проблем, който е покрай нас, е задълженията, насъбрани в цялата еврозона, които ще би трябвало да бъдат монетизирани посредством по-високо парично предложение или основаване на нови пари, което постоянно води до скок в цените “ , изяснява той.
Относно еврозоната Панчев отбелязва, че макар по-ниската инфлация, България продължава да не извършва инфлационния аршин и предвижда приемането на еврото у нас не по-рано от 2-3 години.
„ Последното нещо, което ѝ би трябвало на една страна, е в този миг да си смени валутата и да отстрани валутния ръб “, разяснява икономистът.
Икономистът също по този начин изрази опасения по отношение на опцията България да влезе в процедура по свръхдефицит от страна на Европейската комисия, заради недостиг над 3% , който може да се образува до края на годината.
„ Имаме информация, че може да се окаже, че България извършва критерия за свръхдефицит “, заключва Панчев, като предизвестява за евентуалните опасности за страната в близко бъдеще.
Да пазим планината и природата чиста: Вижте по какъв начин да се включите в акцията