При липса на вода за повече от 48 часа потребителите

...
При липса на вода за повече от 48 часа потребителите
Коментари Харесай

Обезщетения за клиентите при липса на вода?

При липса на вода за повече от 48 часа потребителите да бъдат обезщетявани , както е при неналичието на ток и парно. Това е едно от настояванията, които сложи Мая Манолова, ръководител на гражданската платформа Изправи се.БГ към КЕВР при разискването на новите цени на водата от идната годин а.

КЕВР предлага приблизително нарастване на водата с 3,87%, само че в Сливен скача с 19,2% , в Шумен с 9,1%, в Перник с 9,3%, като в Разград и в Силистра цената на водата към този момент ще бъде над 6 лева На този декор, възмути се Манолова, 75 общини, 13 града, 261 села и общо 255 хиляди жители са на воден режим . Затова от гражданската платформа настояха КЕВР да не се крият зад законодателството, а да:

1. Предложат промени в Наредбата за контролиране на цените на ВиК услугите, в която безводието да бъде отразявано в цената на водата. В момента индикаторите, които се отразяват на нея, не включват индикатор “непрекъснатост на водоснабдяването ”, т.е. нямането на вода не е фактор при определянето на цената ѝ. Същото се отнася и за загубите на вода в преносната мрежа, които за цялата страна са приблизително 60,2% за предходната година, като в Търговище, Разград, Ямбол и Добрич са над 70%, а в Сливен и Шумен – над 80%.

2. При липса на вода за над 48 часа потребителите да бъдат обезщетявани, както се случва при неналичието на ток и парно. За това е нужна смяна в общите условия на ВиК сдруженията, което е напълно в пълномощията на КЕВР.

3. КЕВР да упорства обществената търпимост на цената на водата да се дефинира по явен и транспарантен метод. В момента се дефинира от Националния статистически институт, който самичък признава, че при изчислението е допустимо да има 40% отклонения. Затова от КЕВР да изискат Национален статистически институт да създаде справедливи критерии. Това е от изключителна значимост за области като Разград, Сливен, Шумен, Търговище и Ямбол, където цената на водата е на ръба на обществената търпимост, т.е. хората не могат да я заплащат – предизвестяват от Изправи се.БГ.

4. КЕВР да се опълчи на измененията в Закона за ВиК, с които няколко държавни управления вършат опита да вкарат “такса водомер ” на семействата. Първо, хората нямат вода, второ, не става за пиянство, трето, цената е непоносима, а в този момент и твърда такса, която плащаш без значение имаш или нямаш вода, ползваш или не.

Владислав Панев назова „ неуместно “ решението за изпъждане на Даниел Лорер и Явор Божанков

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР