Полетите с ракетата Electron на Rocket Lab ще струват около

...
Полетите с ракетата Electron на Rocket Lab ще струват около
Коментари Харесай

"Следващият SpaceX" се готви за първия си комерсиален пуск на сателити

Полетите с ракетата Electron на Rocket Lab ще костват към 5 млн. $, само че ще извеждат единствено дребни товари в орбита.

© Rocket Lab Още по тематиката
SpaceX " под налягане "

NASA няма да признае първия полет на Falcon 9 Block 5 при узаконяването на ракетата за полети с астронавти в Космоса
27 май 2018
Какво следва от изстрелването на " пътническата " ракета на SpaceX

Falcon 9 Block 5 трагично ще снижи себестойността на галактическите полети през идващите три години
16 май 2018
Какво друго по света: няколко любопитни хрумвания

Гугъл изостави " лунната конкуренция " ; Най-евтиното изстрелване на спътници
26 яну 2018
Навийн Джейн: Moon Express ще е като iPhone на Луната

Космическият бизнесмен пред " Капитал "
16 юни 2017 Когато става дума за евтини частни полети в космоса, множеството хора първо се сещат за компанията SpaceX на милиардера Илън Мъск. Нейните ракети за многократна приложимост Falcon 9 съумяха да смъкват цената на изпращането на товари в космоса на 50-60 млн. $ – близо два пъти по-малко от най-близкия съперник.

Какво ще кажете обаче, в случай че изстрелването на спътник в орбита коства 10 пъти по-малко? Точно това дава обещание галактическият стартъп Rocket Lab. В началото на 2018 година той стана втората напълно частна компания, способна да извежда спътници към Земята, изпреварвайки даже Blue Origin на мултимилиардера Джеф Безос. Компанията дава обещание да извежда товари в космоса против на пръв взор шокиращо ниската цена от 5 млн. $.



В момента конструираната от Rocket Lab ракета Electron интензивно се приготвя за първия си комерсиален пуск, наименуван " It`s Business Time ", който би трябвало да се извърши от дребен частен космодрум в региона на Махиа, Нова Зеландия. Прозорецът за изстрелването се отваря на следващия ден, 23 юли, в 12.30 ч. локално време и ще продължи четири часа. При отсрочване поради механически неизправности или неприятни метеорологични условия процедурата може да бъде повторена всеки ден до 6 юли. Според Rocket Lab обаче прогнозата за времето е добра и вероятността стартът да се извърши в събота е напълно действителна.

Настоящото комерсиално изстрелване на Electron е едвам третия пуск след първия полууспешен опит от май 2017 година (достигнал 224 км. височина) и втория изцяло сполучлив от 21 януари 2018 година, извел два спитника от вида cubesat. В момента на борда на ракетата има четири дребни спътника благосъстоятелност на Spire Global, Tyvak Nano-Satellite Systems и Irvine CubeSat STEM Program. Също по този начин тя ще изстреля и пробно устройство, създадено от баварската компания HPS GmbH и предопределено за заличаване на остарели спътници. То се поддържа към спътниците, разпъва особено галактическо платно, усилва триенето в горните пластове на атмосферата и оказва помощ за по-бързото им събаряне от орбита.

Към момента Rocket Lab има контракт за още три комрсиални изстрелвания Electron с посредничеството на компанията Spaceflight, като измежду евентуалните клиенти са компаниите Canon Electronics и BlackSky. Фирмата завоюва и грант в размер на 7 млн. $ от NASA, по силата на който се включва в програмата Elana за изпращане на създадени от студенти наносателити в космоса. Една от компаниите, оповестила бъдещо партньорство с Rocket Lab, е различен галактически стартъп – Moon Express, който възнамерява да изпрати спускаем уред на Луната и вероятно един ден да добива там потребни изкопаеми.

Плановете на основания от американския бизнесмен Питър Бек галактически стартъп са Electron да лети един път месечно към края на тази година, на всеки две седмици през 2019 година и по един път на 72 часа, когато компанията доближи цялостния си индустриален потенциал.

Тук е мястото да се конкретизирани, че сравнението сред цените на полетите на SpaceX и Rocket Labs не е напълно правилно, просто тъй като става дума за ракети от напълно друг клас и мащаби. Докато Falcon 9 е висока 70 метра и може да изстреля към Земята 22.8 тона в режим за еднократна приложимост, Electron е единствено 17-метрова и способна да носи скромните сред 150 и 220 кг. товар. Ако изчислим съотношението сред цената и кг потребен товар, резултатът несъмнено не е в интерес на Rocket Lab (и то в пъти).



По-важното в тази ситуация обаче е, че галактическият стартъп на Питър Бек въобще не се пробва да се конкурира със SpaceX. Тойе насочва към пазарен сегмент, който е отвън ползите на Илън Мъск. Става дума за зараждащия се бизнес с " лоукост " орбитални полети, предопределени за доста по-широк кръг от компании и организации с по-скромни финансови благоприятни условия. Много от тези компании сега са принудени да чакат месеци и години, с цел да получат непретенциозно място на борда на някоя от обичайните галактически ракети. Така че в този момент, сваляйки летвата за изстрелване на 4-5 микросателита под 5 млн. $, Rocket Lab и фирмите, които се канят да тръгнат по стъпките й, в действителност може " да отварят космоса за бизнес ".
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР