Подоляк каза пред Bloomberg в статия, публикувана на 29 май,

...
Подоляк каза пред Bloomberg в статия, публикувана на 29 май,
Коментари Харесай

Михайло Подоляк: Военната помощ за Киев вече е на фронта. Започва...

Подоляк сподели пред Bloomberg в публикация, оповестена на 29 май, че съветските сили сега имат " безусловно преимущество " в снарядите и ракетите и че ще продължат да се пробват да напредват по фронтовата линия, с цел да се възползват от времето преди да дойде американската военна помощ задоволителни количества начело.

 

Подоляк предизвести, че Русия може да се пробва да принуди Украйна и нейните съдружници да замразят настоящата фронтова линия. Това е обстановка, за която ISW от дълго време прави оценка, че би била преференциална заруската войска време, с цел да се възвърне и приготви за нова експанзия против Украйна.

 

За спомагателната западна военна помощ също евентуално ще отнеме време, с цел да доближи фронтовите линии и да бъде вярно интегрирана във формированията на украинските фронтови войски. Чешкият министър председател Петр Фиала съобщи на 28 май, че първите " десетки хиляди " 155-милиметрови артилерийски муниции, получени посредством водената от Чехия самодейност за Украйна, ще дойдат в Украйна в границите на " дни ".

 

На 29 май Швеция разгласи своя 16-ти и максимален пакет военна помощ за Украйна на стойност 13,3 милиарда крони (около 1,25 милиарда долара).

 

Министерството на защитата на Швеция (МО) заяви, че пакетът включва самолети за въздушно наблюдаване и надзор ASC 890 (шведската версия на бордова радарна система за ранно предизвестие и надзор и RB 99-AMRAAM със междинен обхват въздух-към- въздушни ракети (които също са модифицирани да бъдат земя-въздух) за подсилване на украинските качества за противовъздушна защита, спомагателни 155 мм артилерийски муниции и " целия шведски ресурс " от бронирани транспортни средства Pansarbandvagn 302, наред с други хранителни запаси.

 

Западни чиновници все по-често допускат, че поддържат правото на Украйна да употребява предоставени от Запада оръжия за нанасяне на удари по военни цели в Русия. Френският президент Еманюел Макрон съобщи на 28 май на взаимна конференция с немския канцлер Олаф Шолц, че Франция поддържа потреблението от Украйна на предоставени от Франция оръжия за удари по съветски " военни обекти, от които се изстрелват ракети " и други съветски " военни обекти, от които е Украйна атакуван " на съветска територия.

Макрон означи, че Украйна не би трябвало да нанася удари по " други военни " или цивилни цели в Русия, евентуално имайки поради съветски уеб сайтове, които не вземат участие интензивно в офанзиви против Украйна. Шолц съобщи на конференцията на 28 май, че Германия признава правото на Украйна да се пази против съветски удари според интернационалното право, до момента в който " регулациите " по отношение на потреблението на оръжия, предоставени от Запада, са " в границите на интернационалното право ".

 

Признаването от Шолц на правото на Украйна да нанася удари по военни цели на съветска територия е удивително, защото то дефинира въпроса от позиция на интернационалните правни правила, само че в последна сметка не отразява смяна в позицията на Германия против даването на Украйна на ракети с огромен обхват на деяние Taurus или позволяването на Украйна да нанася удари по военни цели в Русия с предоставени от Германия оръжия.

 

Други западни страни неотдавна означиха, че не постановат ограничавания върху способността на Украйна да употребява предоставени от тях оръжия за удари по военни цели в Русия. Канадският външен министър Мелани Жоли съобщи на 29 май, че Канада " няма никакви условия за потребление на оръжия, доставени на Украйна " и че не се опълчва на Украйна да употребява предоставени от Канада оръжия против военни цели в Русия.

 

Полският заместник-министър на защитата Цезари Томчик съобщи, че Полша също няма ограничавания върху потреблението от Украйна на доставено от Полша оръжие против военни цели в Русия.

 

Финландският външен министър Елина Валтонен съобщи, че Финландия не е сложила " специфични ограничавания " върху военната си помощ за Украйна, защото Финландия " допуска, че тя ще бъде употребена в сходство с интернационалното право ".

 

Досега 10 страни са изразили поддръжка за потреблението от Украйна на оръжия, които са дали за удари по военни цели на съветска територия с някои или никакви ограничавания: Обединеното кралство, Франция, Швеция, Чехия, Полша, Финландия, Естония, Латвия, Литва, Холандия, и Канада.

 

" НАТО флиртува с военна реторика и изпада във боен възторг ", съобщи Песков и добави, че съветските военни знаят какво да вършат.

Говорителят на Пентагона на Съединени американски щати Сабрина Сингх и представителят на Съвета за национална сигурност на Съединени американски щати Джон Кърби повториха на 28 май, че няма смяна в позицията на Съединени американски щати против потреблението на предоставени от Съединени американски щати оръжия за удари по военни цели в Русия.

Руският президент Владимир Путин назначи помощника на съветския президент Алексей Дюмин за секретар на Държавния съвет на Русия на 29 май.

 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че Дюмин ще " позволява въпроси " по отношение на функционалностите на Държавния съвет, който е съвещателен орган, който натоварва и координира осъществяването на вътрешната и външната политика сред федералните, районните и общинските управляващи на Русия, в това число окупационните администрации в окупира Украйна и спомага за правенето на " стратегическите цели " на Русия.

 

Наскоро Путин назначи Дюмин в надзорния съвет на държавния защитителен конгломерат Rostec и съответно разпореди на Дюмин да подкрепи напъните на Русия да обезпечи на съветската войска нужното оръжие и съоръжение и да следи съветската отбранителна индустриална база.

 

Някои съветски блогъри разшириха новината за новата служба на Дюмин, а един съветски блогър съобщи, че Дюмин има " всички най-хубави качества " на скандалния руски шеф на Съветския национален комисариат по интернационалните въпроси (НКВД) Лаврентий Берия.

 

Блогърът евентуално има поради по-малко известната роля на Берия в разширението на отбранителната продукция на Съветския съюз посредством активизиране на рабски труд в ГУЛАГ на Съветския съюз - система от трудови лагери и затвори, в които са затворени милиони нарушители и политически пандизчии - като загатва, че Дюмин ще успее по сходен метод за разширение на съветското отбранително произвеждане.

 

Русия упрекна Украйна за неотдавнашното няколкомесечно прекъсване на размяната на военнопленници на фона на известията за всеобхватни съветски измъчвания против украински военнопленници. Назначеният от Кремъл съветски комисар по правата на индивида Татяна Москалкова упрекна Украйна в отправяне на " пресилени претенции ", които са предизвикали пауза в обмена на военнопленници през последните няколко месеца. Твърди, че Русия е направила всичко допустимо да поддържа разговор с украинското държавно управление и Международен комитет на Червения кръст (МКЧК) във връзка с въпросите на военнопленниците.

 

Представителят на украинския координационен щаб за лекуване на военнопленници Петро Яценко означи през ноември 2023 година, че Русия преди този момент е спряла обмена на военнопленници през лятото на 2023 година по неуточнена причина.

 

Последният продан на военнопленници сред Русия и Украйна се състоя на 8 февруари 2024 година благодарение на Обединените арабски емирства.

 

Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) означи на 29 май, че Украйна е трябвало да отвори трети лагер за съветски военнопленници частично заради " действителното блокиране на обмена от съветска страна " и частично заради възходящия броя на съветските дезертьори, които стават военнопленници, в сходство с няколко скорошни украински изказвания, че съветски чиновници са тези, които се опълчват на продължаването на размяната на военнопленници.

 

През последните месеци след последния продан на военнопленници, Русия извърши поредност от явни злоупотреби против украински военнопленници, в това число неотложно екзекутиране на украински военнопленници и потребление на военнопленници като живи щитове на бойното поле (и двете нарушавания на Женевската спогодба за военнопленниците) и хипотетично осъществяване на " черен пазар " за продажба на украински военнопленници на съветски паравоенни групировки. Русия също употребява батальон, състоящ се основно от украински военнопленници, с цел да се бие в Украйна, друго крещящо нарушаване на Женевската спогодба за военнопленниците.

 

Обвинението на Москалкова, че Украйна е страната, виновна за прекратяването на размяната на военнопленници, може да е опит риторично да се трансферира виновността към Украйна и да се прикрие литания от добре документирани съветски злоупотреби с украински военнопленници, евентуално да подклажда недоволството в украинското общество или да обезсърчава Запада поддръжка за Украйна. Изглежда, че Кремъл употребява политиката на замяна на военнопленници като различен реторичен инструмент за подкопаване на вземането на решения в Украйна.

 

Руският президент Владимир Путин продължава напъните си да приготви съветското население за продължителна война. Путин съобщи по време на съвещание на Съвета за стратегическо развиване и национални планове на Русия и комисията на Държавния съвет за социално-икономическо развиване на 29 май, че всички руснаци би трябвало да схванат, че претърпяват неповторим и исторически миг и би трябвало да " работят по този начин, като че ли те са на фронтовата линия " и " се усещат мобилизирани " Русия да реализира задачите си. Служители на Кремъл постоянно се базират на митовете за Великата отечествена война (Втората международна война), с цел да вдъхнат поддръжка и доверие във военните старания на Русия. Путин евентуално възнамеряваше да извика сходни мемоари за руската жертва и огромна обществена и икономическа готовност.

 

 

Той също напомни, че високоточни оръжия с огромен обхват не могат да се употребяват без средства за галактическо разузнаване

ISW по-рано оцени, че решението на Путин да назначи Андрей Белоусов за съветски министър на защитата е доста развиване в напъните му да активизира стопанската система на Русия за продължителна война против Украйна и вероятно да се приготви за бъдеща борба с НАТО. Вероятно ще продължи разнообразни осведомителни и риторични старания да приготви съветското общество за по-голяма икономическа готовност, в случай че има намерение да следва такава непопулярна политика на по-нататъшна икономическа и обществена готовност в средносрочен и дълготраен проект.

 

Беларус приключи присъединяване си в Договора за елементарните въоръжени сили (CFE) от епохата на Студената война в Европа на 28 май.

Беларуското министерство на външните работи (МВнР) съобщи, че Беларус ще възобнови използването на ДОВСЕ, в случай че страните членки на НАТО също ползват ДОВСЕ.

 

Русия се отдръпна от ДОВСЕ през 2023 година и съответното прекъсване и отдръпване на Беларус и Русия от контракта евентуално са част от продължаващите опити за въздържане на Запада да даде военна помощ на Украйна и да разреши на Украйна да употребява предоставени от Запада оръжия, с цел да удари военни цели в Русия.

 

Руски публични лица разкритикуваха прекъсването на Договора за CFE от Молдова през март 2024 година и твърдяха, че то е срещу съветските ползи.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР