Под мотото “Имена от бъдещето оценената вече от варненската публика

...
Под мотото “Имена от бъдещето оценената вече от варненската публика
Коментари Харесай

“Имена от бъдещето” - концерт на Йоанна Русева и Гийом Венсан тази вечер във Варна

Под мотото “Имена от бъдещето ” оценената към този момент от варненската аудитория цигуларка Йоанна Русева ще гостува дружно с пианиста от Франция Гийом Венсан.

Началото на концерта е от 19:00 през днешния ден (26 септември) в Градската художествена изложба във Варна, напомня Moreto.net.

Билети могат да се купят от Билетния център и уеб страницата на Фестивалния комплекс:. Един час преди концерта билети от 15 лева ще се продават на място в Градската художествена изложба.

В програмата на концерта са произведения главно от френски и български композитори.

Европейският музикален фестивал Варна по традиция включва във всяко свое издание изяви на млади обещаващи имена, които израстват пред очите на публиката и потеглят по музикалните подиуми у нас и по света. Тази година меломаните в морската столица ще имат опцията да видят развиването на една млада цигуларка, която към този момент завоюва сърцата им на миналогодишното издание на фестивала.

На 26 септември е концертът от цикъла “Имена от бъдещето ”. Изгряващата цигулкова вяра Йоанна Русева, в която варненската аудитория се влюби преди година, този път ще пристигна дружно с госта от Франция Гийом Венсан, пиано.

И двамата млади реализатори към този момент имат забележителни триумфи на конкурсния и концертен подиум като солисти и камерни музиканти. В програмата на концерта са главно произведения от френски и български композитори, а акцент в нея е 100-годишният празник на един от корифеите на българския музикален модернизъм Лазар Николов.

Йоана Русева споделя пред Нина Локмаджиева по какъв начин двамата реализатори събират в този план своите хрумвания за един нов репертоар:

“Двамата с Венсан свирим дружно от съвсем две години, макар компликациите към пандемията. Той живее в Париж и учеше като мен във Виена, неотдавна приключи, само че все пак продължаваме работата си дружно, като най-често имаме концерти във Виена. Венсан е пианист с извънредно богата биография и с доста мощно театрално наличие, извършва всичко с невероятна лекост, работата с него е необикновено наслаждение,изпълнена е с доста успокоение и всякога преоткривам доста неща в моето свирене за себе си, което е от основните цели на едно положително камерно партньорство в музиката.

В този план ние искахме да създадем една композиция от френска и българска стратегия - от музикалните култури на страните, от които идваме. Мислехме да включим и няколко юбилейни момента, от които остана творба на Лазар Николов, по-различно планирахме първоначално, само че човек би трябвало да може да трансформира проектите си. Започваме с Равел - Соната за пиано и цигулка - една от най-красивите произведения за камерна музика от ХХ век, която се съчетава със соловата пиеса от Равел, която аз ще извърша - Павана. Кройцеровата соната на Бетовен е голямо, доста тежко произведение и за реализатори, и за аудитория, избрахме го като предизвикателство, тъй като за всяка камерна двойка това е едно от най-мечтаните творби.

Мислихме да осъществим творба от Сен-Санс, само че най-после включихме Виенявски с Фауст Фантазия по музика от операта на Гуно “Фауст ”, тъй като взехме решение, че като въодушевление и като музика тя по-добре се свързва с Равел и с Лазар Николов, в сравнение с Сен-Санс.

Българският композитор Лазар Николов е от значимите точки в тази стратегия. Той има доста особено място в моето сърце - главната биография за него е написана от майка ми проф. Ангелина Петрова. Но и като музика влияе и на двама ни с Венсан, ние доста обичаме по-късната, по-модерна музика от ХХ век и когато почнахме да репетираме неговата соната, си казахме, че Лазар Николов би трябвало да е доста по-познат и ще се опитаме да го създадем по-познат, тъй като музиката му е невероятна, извънредно новаторска и заслужава доста повече внимание от това, което получава до момента.

За първи път ще осъществим пред публиката във Варна и Добрич тъкмо тази композиция от творби, само че се надяваме тя да се трансформира в наш репертоар. ”

Концертът, който ще бъде показан на Европейския музикален фестивал Варна, е част от плана “Нова музикална сцена ”, който се реализира с финансовата поддръжка на Национален фонд " Култура " по " Програма за възобновяване и развиване на частни културни организации ".

Европейският музикален фестивал Варна се провежда от организация „ Елит проджектс мениджмънт “. Изданието за 2022 година се реализира с финансовата поддръжка на Фонд “Култура ” на Община Варна, Национален фонд “Култура ” (https://ncf.bg/bg) и със съдействието на “Експресгаранцион ” и “Bella Vita Residence ”, строителна компания “Комфорт ”, Варненска строителна компания, “Солвей Соди ”, “Логос ” недвижими парцели, “Нира Комюникейшънс ” и с медийното партньорство на БНР Радио Варна, Impressio.dir.bg, Moreto.net и ArtVarna.net.

ПРОГРАМА НА КОНЦЕРТА

Лудвиг Ван Бетовен - Соната за цигулка и пиано №9, оп.47 „ Кройцерова ”

М. Равел – „ Павана за гибелта на инфантата ”

Х. Виенявски - Фауст Фантазия

М. Равел – Соната за цигулка и пиано №2.

Л. Николов – Соната за цигулка и пиано
ЙОАННА РУСЕВА, ЦИГУЛКА

Йоанна Русева приключва НМУ “Любомир Пипков ” в София в класа на Благородна Танева, а през 2022 година получава бакалавърска степен по цигулка от Университета за музика и театрални изкуства във Виена. Специализирала е в майсторски класове на Минчо Минчев, Захар Брон, Пиер Амоял, Огюстен Дюме, Антон Сороков, Елизабет Кропфич.

Йоанна е отличена с награди на 16 състезанието, сред които Недялка Симеонова (2011), Добрин Петков (2008), „ Коциян “ в Чехия (2008), Млади виртуози, София (2013). Финалист е на интернационалния конкурс “Давид Ойстрах ” 2013 в Москва. През 2017 е отличена на състезанието “Андреа Постачини ”, а през 2018 на състезанието “Щефани Хол ” получава и диплом от Виенското общество за струнни принадлежности. През 2019 тя взема специфична премия и премията на публиката на състезанието “Шимон Голдберг ” в Майнц, Германия, специфична премия на състезанието “Антон Рубинщайн ” в Дюселдорф, Германия.

Била е солистка на оркестъра на Класик ФМ Радио, на филхармониите в Бургас, Видин, Враца и Плевен. Има участия със Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 дебютира в Glaesender Saal в Музикферайн във Виена.

ГИЙОМ ВЕНСАН, ПИАНО

Гийом Венсан стартира да учи пиано на 7-годишна възраст и изнася първите си концерти, когато е единствено на 10 години. На 18 години приключва Парижката консерватория с магистърска степен по пиано. От 2018 до 2020 година продължава образованието си в Музикалната шапка “Кралица Елизабет ” в Брюксел в класа на Луи Лорти. От октомври 2020 година учи при Аведис Куюмджиян в Университета за музикални и театрални изкуства във Виена.

Гийом е притежател на голям брой награди, измежду които изключително влиятелна е третата огромна премия от състезанието “Маргарита Лонг – Жак Тибо ” в Париж. През 2014 година е разгласен за Instrumental Soloist Revelation във Victoires de la Musique - годишна френска гала по награждаване, на която премията се връчва от френското Министерство на културата за самопризнание на изключителни достижения в музикалната промишленост.

Гийом Венсан свири като солист в редица влиятелни зали като Сантори хол в Токио, Барбикан хол в Лондон, Театър Шанз-Елизе, залите Pleyel и Gaveau в Париж, Двореца на изкуствата в Будапеща, Катарската опера в Доха, Симон Боливар Хол в Каракас и St Martins-in-the-Fields в Лондон. Бил е солист на Оркестъра на Франкфуртското радио, Будапещенска филхармония, оркестров отбор Каназава - Япония, филхармоничен оркестър Канагава - Япония, Националния Оркестър на Бордо, Orchester Lamoureux - Париж, Orchester National du Capitole de Toulouse, Симфоничния оркестър на BBC, Симфоничния оркестър Симон Боливар и други Работи с изтъкнати диригенти като Марк Минковски, Туган Сохиев, Сейкио Ким, Файсал Каруи, Олари Елтс, Джошуа Дос Сантос, Ари Ван Бик и Джошуа Вайлерщайн.

Гийом е чест посетител на доста фестивали във Франция като солов и камерен музикант - клавирните фестивали в Лил и Тулуза, Шопеновия фестивал в Париж, фестивала Pianos en Valois в Ангулем, Великденския фестивал и Музикален август в Довил, Международния фестивал на класическото пиано в Биариц, фестивалите Les Grands Crus Musicaux и “Духът на пианото ” в Бордо, Фестивалът в Рок д’Антерон.

Сред многочислените му сътрудници в камерната музика са Огюстен Дюме, Рено Капюсон, Александра Сум, Дебора Немтану, Антоан Тамести, Лиз Берто, Адриен ла Марка, Едгар Моро, Ян Левионис, Жан-Франсоа Хайсер, Давид Кадуш, Йонас Витауд, Адам Лалум, Пол Майер, Мишел Летик, Сабине Девийе, Каролин Казадесус, Филип Жаруски, Тома Лельо, Аделаид Фериер, квартетите Ardeo, Zaide, Varèse и Hanson, ансамблите Initium и Ouranos и хор Aedes.

В допълнение към многочислените звукозаписи за Warner Records, Гийом Венсан записва два солови плана за лейбъла Naive - двоен диск с Прелюдиите на Рахманинов, публикуван през ноември 2012 година, и Black Liszt през декември 2019 година с малко известни творби на Ференц Лист.

От 2019 година е почетен член на Центъра за театрални изкуства Le Volcan и непрекъснат актьор на Fondation Singer-Polignac в Париж.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР