Почти половината британски компании в хранителния бизнес съобщават, че техни

...
Почти половината британски компании в хранителния бизнес съобщават, че техни
Коментари Харесай

Работници от ЕС в половината британски хранителни фирми се канят да си тръгнат

Почти половината английски компании в хранителния бизнес оповестяват, че техни служащи от страни от Европейски Съюз мислят да си тръгнат поради несигурността към Брекзит, демонстрира изследване в бранша, публикувано в четвъртък.

Преработката на храни съставлява най-големият дял от производството във Англия и е мощно подвластна от имигрантите. В същото време разногласията за задграничните служащи се водят за браншове като произвеждане на коли или авиационна и галактическа техника.

Допитването на 7 търговски организации в хранителния бранш демонстрира, че 47% от фирмите, в това число ферми, преработвателни предприятия, супермаркети и заведения за хранене, споделят, че чиновниците им от Европейски Съюз към този момент обмислят какво да вършат в бъдеще вследствие на референдума от предишното лято.

Близо една трета от далите отговор в интервала март-май 2017 година споделят, че част от хората им от Европейски Съюз към този момент са си тръгнали.

Като цяло английската стопанска система демонстрира признаци на бързо закъснение през тази година, само че на трудовия пазар резултатът не е толкоз ясно изразен. По публични данни от второто тримесечие броят на работещите в страната европейци е с 1.6% по-голям на годишна база - най-слабото увеличение от 7 години насам.

" Внезапно стесняване на броя на жителите от Европейски Съюз, имащи право законно да работят във Англия след Брекзит, ще докара до обилни спирания в цялата верига за доставяне с храни ", споделя Андрю Опи, шеф в Британския консорциум за търговия на дребно. Той добавя, че последствията ще са ограничение на достъпа до избрани храни и повишение цените на стоките.

Около 20% от близо 2 милиона европейци, работещи в Обединеното кралство, са наети във веригата за произвеждане и търговия с храни и питиета.

Над една трета (36%) от фирмите в допитването споделят, че без достъп до такива служащи бизнесът им няма да оцелее.

Премиерът Тереза Мей даде обещание на жителите от останалите 26 страни в Европейски Съюз гаранции да останат, стига да са към този момент пребиваващи във Англия, само че детайлностите за това по какъв начин ще действа бъдещата система за граничен надзор още са неразбираеми.

" Трябва да изтъкнем какъв брой значимо е бързо да получим подробна информация за новата система преди 2019 година, в случай че се разчита тя да бъде приложена след приключването на двегодишния период за задействане на член 50 от Договора за Европейски Съюз ", се споделя в отчета с допитването.

Проблемни са и връзките с Ирландия, тъй като Лондон не желае възобновяване на митническата граница, само че и тук не е ясно дали въобще има работеща формула. В отчета се предвижда, че някои компании може да се реалокират в Ирландия, откакто престане действието на Общото комерсиално пространство.

Данни от четвъртък за второто тримесечие, публикувани в четвъртък, демонстрират, че обезценяването на паунда се отразява негативно на желанието и опциите на британците да пазарят. Износът не съумява да запълни дупката, отворена от пониженото вътрешно ползване, а бизнес вложенията са замразени поради неяснотите към Брекзит.

Икономиката е повишена с 0.3% (през първите три месеца растежът бе 0.2%), което е най-слабият резултат на развита стопанска система в света от началото на 2017 година насам.

Друг отчет - на Конфедерацията на английската промишленост, демонстрира, че през август се забавят продажбите на дребно с най-бързото движение от повече от година насам.

През май потребителската инфлация е достигнала 4-годишен връх от 2.9%

Всичко, което би трябвало да знаете за:След Брекзит (295)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР