Победата на Доналд Тръмп има привкус на отмъщение - не

...
Победата на Доналд Тръмп има привкус на отмъщение - не
Коментари Харесай

Измама срещу долара“: Защо криптоманията достига нови върхове

П обедата на Доналд Тръмп има привкус на възмездие - освен за него, само че и за криптобраншовете и техните активи по желание. През изборната нощ, когато стана ясно, че Тръмп е спечелил президентските избори в Америка, цената на биткойна, най-търгуваната криптовалута, скочи с 10%. На 11 ноември, когато републиканците се приближиха до поемането на контрола над Конгреса, тя доближи рекордните 89 000 $. От средата на октомври до момента тя е повишена с 45%. 

С изключение на постоянните валути, които са предопределени да заобикалят ценови съмнения, 20-те най-големи криптовалути нарастнаха приблизително даже по-бързо от биткойна през последната седмица. Dogecoin, мемори монета, постоянно промотирана от Илон Мъск, почитател на Тръмп, трансформирал се в консултант, се е нараснала повече от два пъти от деня на изборите. Стойността на международния пазар на криптовалути доближи 3 трлн. $ за първи път на 12 ноември. 

Това бележи зашеметяващо завръщане от 2022-2023 година, когато съвършената стихия накара криптовалутите да се срутен от върховете, които бяха достигнали по време на манията през 2021 година Тогава Федералният запас повишаваше лихвените проценти с бързи темпове, охлаждайки спекулативната тресчица, която беше обхванала пазарите след пандемията от COVID-19. Лошото ръководство и измамите доведоха до срив на няколко криптофирми, които в миналото бяха считани за надеждни - не на последно място FTX, една от най-големите криптоборси - и опетниха цялата промишленост. Финансовите наблюдаващи, които се съмняваха в полезността на крипто, започнаха да се оплакват. 

В края на 2023 година, когато стартираха първичните избори за президент на Америка, промишлеността видя опция да обърне нещата в своя изгода. През идващите месеци Тръмп се оказа натруфен бранител на криптовалутите. Онлайн той разпространява World Liberty Financial, план за децентрализирано финансиране, подсилен от фамилията му. По време на манифестации той даде обещание да трансформира Америка в „ биткойн суперсила на света “. По време на изборния цикъл криптолобистите похарчиха над 100 млн. $ за поддръжка на симпатизиращи им претенденти за Конгреса. 

Настроението по време на акцията е една от аргументите криптоинвеститорите да приветстват завръщането на Тръмп в Белия дом. Те също по този начин се надяват, че промяната на ръководството ще направи регулацията по-благосклонна към крипто. През юли, когато Тръмп се обърна към възторжената навалица на най-голямото джамборе на промишлеността, най-силната наслада избухна, когато той даде обещание да уволни Гари Генслър, ръководителя на Комисията по скъпи бумаги и тържища (SEC).  

Crypto investors are hoping that a second Trump administration will make regulation kinder to their assets of choice

Photo: Getty Images
— The Economist (@TheEconomist)
„ Отсега нататък разпоредбите ще се пишат от хора, които обичат вашата промишленост, а не я ненавиждат “, сподели той тогава. Всъщност Тръмп не може да уволни Генслер без причина преди края на мандата му през 2026 година, макар че е всекидневно ръководителите на Комисията по скъпи бумаги и фондови тържища да подават оставка при встъпването в служба на нов президент. 

С напускането на Генслер промишлеността ще се лиши от един съвършен изверг. Той не е уверен в преимуществата на криптовалутите: още през октомври той изрази подозрения дали те в миналото ще придобият стабилността и приемливостта на обичайните валути. Той разказва света на криптовалутите като изпълнен с измамници и крадци. И е дал под съд дълъг лист от известни криптофирми - от Kraken и Coinbase (две криптоборси) до Ripple (емитент на криптовалута) и Cumberland DRW (брокер-дилър). Това принуди доста криптопредприятия да платят големи правосъдни такси и да влагат обилни средства в спазването на условията. Тези правни проблеми и спираловидно възходящите разноски хвърлиха прахуляк върху бъдещето на промишлеността. 

В основата на кръстоносния поход на Генслер е изказванието, че доста цифрови валути в действителност са скъпи бумаги, чието контролиране е в компетенциите на SEC, и че затова компаниите, които ги емитират, търгуват или оферират за продажба, би трябвало да се записват в комисията. Емитентите и дилърите на скъпи бумаги би трябвало да разкриват повече информация пред регулаторните органи да обезпечават по-голяма отбрана на клиентите, в сравнение с биха желали компаниите, занимаващи се с цифрови активи. Те биха предпочели криптовалутите да бъдат контролирани по специфичен (и евентуално лек) режим или като артикули, които се следят от по-малко натрапчивата Комисия за търговия със стокови фючърси (CFTC). 

При втора администрация на Тръмп разпоредбите, регулиращи цифровите активи, може да бъдат освен по-снизходителни, само че и по-последователни. През последните години Комисията по скъпите бумаги и фондовите тържища (SEC) и Комисията по финансовите пазари (CFTC) постоянно се карат за това кои криптоактиви попадат в техните пълномощия. В предишното да вземем за пример и двете претендираха за пълномощия над етера, втората най-популярна криптовалута, макар че SEC в последна сметка отстъпи (биткойнът също се смята за стока). Криптофирмите също по този начин упрекнаха Генслер, че непрекъснато трансформира разпоредбите на SEC, използвани към цифровите активи. 

Яснотата може да е най-голямата премия за тези, които се надяват да трансфорат криптовалутите в клас активи, обичани на огромните институционални вложители, които при неналичието на постоянни правила значително стоят настрани. Все още не е ясно дали яснотата ще настъпи. Тръмп може и да пее хвалебствени слова за криптовалутите, само че любовта му към тях не се простира надалеч обратно. Още през 2021 година той назова биткойна „ машинация против $ “. Надеждата за поредност при Тръмп 2.0 въпреки всичко може да се окаже пресилена. 

Припомняме и тази изложба от нашия списък:

* Във видеото: 

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР