По традиция в Световния ден на сърцето – 29 септември,

...
По традиция в Световния ден на сърцето – 29 септември,
Коментари Харесай

Лекар със съвети как да се предпазим от сърдечни болести

По традиция в Световния ден на сърцето – 29 септември, вниманието на всички е ориентирано към профилактиката на сърдечно-съдовите болести. Тези болести заемат максимален условен дял в националната и международна статистика на смъртността. В последните години се следи “подмладяване ” на заболяванията на сърцето .

Този феномен евентуално съществува, само че също по този начин може да бъде пояснен и с въздействието на други фактори, като по-напредналата диагностика и осведоменост за заболяванията като всичко това прави допустимо да се сложи диагнозата на доста по-ранен стадий, в сравнение с е било преди 5 или 10 години, разяснява полк. проф. Ивайло Даскалов , шеф на Клиниката по кардиология на Военномедицинска академия (ВМА).

Това “подмладяване ” би могло да се регистрира и от позиция на променените фактори на околната среда в съвремения живот, които биха могли да акцелерират появяването на сърдечо заболяване. Сега главно място заемат психическият стрес, работата в електронна среда, неналичието на задоволително отмора и нощен сън, злоупотребата с алохол, цигари, опиати и стимуланти, нездравословното хранене и неналичието на постоянно спортуване.

Българите не се разграничаваме от междинния европеец във връзка с най-често срещаните заболявания на сърцето. Всеки трима от 10 индивида над 18-годишна възраст имат артериална хипертония , което прави болестта социалнозначимо – освен заради високата периодичност на разпространяване, а и заради инвалидизиращи затруднения, до които води, безапелационен е проф. Даскалов.

Исхемичната болест на сърцето има по-ниска периодичност на разпространяване, само че по-висок % на годишна смъртност, към 12%. Някои сърдечни аритмии, като предсърдното мъждене получават все по-голяма обществена значителност заради връзката с мозъчния инсулт, чиято годишна периодичност е към 21%, акцентира кардиологът.

Разбира се, когато по-образователно се приказва за сърдечни заболявания, би трябвало да е ясно, че в огромната си част те се предизвикат от съчетанието на рискови фактори и генетична предопределенос т, присъщи за съответния субект и положение. И защото никой не е в положение да промени наследствеността си, то единственото допустимо и действително на този стадий остава – профилактиката. Това е концепцията на Световния ден на сърцето – да се насочи публичното внимание към значимостта на ежедневното съблюдаване на профилактични ограничения във връзка с сърдечно-съдовата система, посочи началникът на Клиниката по кардиология на ВМА.

От най-голямо значение са предварителната защита на психо-емоционалния стрес , заседналия метод на живот, тютюнопушенето, нездравословното хранене и наднорменото тегло, оптимизацията на артериалното налягане, цялостен надзор на захарния диабет, покачвания холестерол и атерогенни фракции, пикочната киселина и нарушената бъбречна функционалност, които са измежду главните рискови фактори.

Голяма част от сърдечните събития могат да бъдат предотвратени посредством подобаващи превантивни ограничения, като повишение на физическата интензивност, здравословно хранене, отвод от тютюнопушене , безапелационен е проф. Даскалов.

Ежедневно всички ние се нуждаем от умерена двигателна интензивност. Физическото натоварване е доста значимо за тренирането на сърцето, тъй като по този начин изтласква по-голямо количество кръв до всяка клетка в нашето тяло, където доближава повече О2. Разбира се, физическите натоварвания би трябвало да бъдат съобразени с самостоятелните благоприятни условия на всеки, припомня проф. Ивайло Даскалов.

Здравословно, уравновесено и вярно хранене е вторият важен фактор. Важно е да се ограничи използването на сол до 5 грама на ден, хидрогенирани мазнини, алкохол и тютюневи произведения, защото те са високо рискови фактори. П ушенето е измежду главните аргументи за исхемична болест на сърцето. Никотинът в цигарите стеснява кръвоносните съдове, понижава притока на О2 към сърцето и покачва кръвното налягане – съществени фактори за пораждане на инфаркт. Безсънието и стресът са фактори, които също водят до сърдечни проблеми, заради конвулсия и свиване на съдовете на сърцето.

Не на последно място по значение са профилактичните прегледи, безапелационен е проф. Даскалов. Рутинно се правят от общопрактикуващ доктор. Ако се открият отклонения от нормата към някое сърдечно заболяване, пациентът се съветва с кардиолог , който да изготви индивидулна стратегия за промяна и надзор на рисковите фактори и по преценка – лекуване.

Ако е налице фамилна обремененост, профилактичните прегледи нормално стартират още в юношеска или млада възраст. При мъже след 45 година и дами след 55 година профилактичните прегледи са мощно целесъобразни и включват премерване на кръвното налягане, електрокардиограма, лабораторни проучвания на кръвна захар, холестеролова обмяна, бъбречна функционалност и пикочна киселина. Обикновено този целесъобразен размер се уголемява с цялостна кръвна картина, проучване на щитовидната жлеза, простатно характерен антиген при мъже, а при дами мамография и консултация с гинеколог.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР