По предварителни данни в България са установени щамове на варианта

...
По предварителни данни в България са установени щамове на варианта
Коментари Харесай

Три случая: Откриха щамове на варианта FLiRT на COVID в България

По предварителни данни в България са открити варианти на разновидността FLiRT на „ Омикрон ". Това сподели проф. Ива Христова, шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания.

По думите ѝ подвариантът BA2.86, който се популяризира бързо, се нарои на подварианти и всички те сборно се назовават FLiRT. Името му е комбиниране на първите букви на променените аминокиселини, уточни проф. Христова.

Към момента данните са за три случая, само че още се правят анализите и евентуално случаите ще са повече, добави тя.

Проф. Христова посъветва хората да се тестват, в случай че имат подозрения за заразяване. По думите ѝ мощно целесъобразно е болните да си останат у дома, тъй като организмът би се възстановил доста по-бързо, с по-малко вреди и с по-малко затруднения, а и с цел да не се заразяват близките. При някои пациенти оздравяването настава до два-три дни, само че на други са им нужни четири – пет, сподели още тя.

Периодът на заразност за FLiRT е като предходните разновидности на омикрон: след заразяване може да минат пет или повече дни, преди да се развият признаци, само че може да се появят и по-рано. Човек е инфектиран 1-2 дни преди да се появят признаци и няколко дни откакто отшумят. И както при предходните разновидности, при някои хора се открива жив вирус седмица след началото на признаците.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР