Защо децата са претоварени? Сергей Игнатов посочи основния пробле...
По думите му главният проблем е, че учениците учат най-вече за изпити, а не за асимилиране на познания.
„ Децата ни са претрупани. Всяко ново нещо, което се появява, се опитваме да създадем налично за тях, само че те не могат да поемат цялото наличие. Основният проблем е, че нашите деца учат за изпити и целият развой е ориентиран натам “, уточни Игнатов.
Според него в доста страни този проблем към този момент е решен посредством по-различен метод към оценяването.
„ Смисълът на оценяването е да забележим по какъв начин работи системата и по какъв начин може да бъде усъвършенствана. Можем да създадем системата по този начин, че децата даже да не знаят, че ги изпитваме “, изясни той.
Проф. Игнатов счита, че сериозен проблем е и връзката сред фамилията и учебното заведение.
„ Има фамилии, които считат, че за всичко би трябвало да се грижи учебното заведение. Ако имаме крах, той е обвързван точно с връзката сред фамилиите и просветителните институции “, сподели той.
По думите му напрежението към изпитите обгръща освен учениците, само че и учителите.
„ Всички изпадат в тази истеричност преди изпитите. Освен това цялото натоварване е върху математиката и българския език, като че ли останалите предмети не съществуват “, разяснява някогашният министър.
Игнатов означи още, че проучването на непознати езици уголемява хоризонтите на децата и съгласно него с изключение на британски учениците би трябвало да имат опция да учат още един или два езика.
Той отбрани и актуалното българско учебно заведение, като уточни, че то е радикално друго от това отпреди десетилетия.
„ Децата през днешния ден учат в среда от научната фантастика. Тенденцията е добра “, сподели Игнатов, като даде за образец развиването на STEM кабинетите.
Според него слабите резултати на България в интернационалното проучване PISA не значат, че учениците са необразовани.
„ Крахът в PISA не е тъй като децата не са готови, а тъй като не са готови по този метод на изпитване. Не сме толкоз необразовани. Средностатистически българското учебно заведение е положително, само че има доста проблеми, които би трябвало да се вземат решение всеки ден “, акцентира той.
„ Децата ни са претрупани. Всяко ново нещо, което се появява, се опитваме да създадем налично за тях, само че те не могат да поемат цялото наличие. Основният проблем е, че нашите деца учат за изпити и целият развой е ориентиран натам “, уточни Игнатов.
Според него в доста страни този проблем към този момент е решен посредством по-различен метод към оценяването.
„ Смисълът на оценяването е да забележим по какъв начин работи системата и по какъв начин може да бъде усъвършенствана. Можем да създадем системата по този начин, че децата даже да не знаят, че ги изпитваме “, изясни той.
Проф. Игнатов счита, че сериозен проблем е и връзката сред фамилията и учебното заведение.
„ Има фамилии, които считат, че за всичко би трябвало да се грижи учебното заведение. Ако имаме крах, той е обвързван точно с връзката сред фамилиите и просветителните институции “, сподели той.
По думите му напрежението към изпитите обгръща освен учениците, само че и учителите.
„ Всички изпадат в тази истеричност преди изпитите. Освен това цялото натоварване е върху математиката и българския език, като че ли останалите предмети не съществуват “, разяснява някогашният министър.
Игнатов означи още, че проучването на непознати езици уголемява хоризонтите на децата и съгласно него с изключение на британски учениците би трябвало да имат опция да учат още един или два езика.
Той отбрани и актуалното българско учебно заведение, като уточни, че то е радикално друго от това отпреди десетилетия.
„ Децата през днешния ден учат в среда от научната фантастика. Тенденцията е добра “, сподели Игнатов, като даде за образец развиването на STEM кабинетите.
Според него слабите резултати на България в интернационалното проучване PISA не значат, че учениците са необразовани.
„ Крахът в PISA не е тъй като децата не са готови, а тъй като не са готови по този метод на изпитване. Не сме толкоз необразовани. Средностатистически българското учебно заведение е положително, само че има доста проблеми, които би трябвало да се вземат решение всеки ден “, акцентира той.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




