По данни на Националния център по заразни и паразитни болести

...
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести
Коментари Харесай

Епидемиолог: Има риск от пробив на морбили у нас

„ По данни на Националния център по заразни и паразитни заболявания нашият имунизационен обсег против морбили е под 95% на първата доза, което си е риск от пробив на вируса. Притеснява ме от кого се е заразило това дете и къде. Нямам информация дали е пътувало в чужбина. Ако не е пътувало, това значи, че се заразило от някого в България и има и други случаи. “

Това съобщи епидемиологът доктор Христиана Бацелова в предаването „ Тази събота “.

Започва акция за имунизация на деца без персонален доктор

Ваксината против морбили е в наложителния имунизационен календар. Опасното е дали има деца, които са вписани като имунизирани, а в действителност не са, сподели Бацелова.

Снимка: iStock

„ Първата доза в България се слага на 13-месечна възраст и има успеваемост 93%, което не значи, че едно имунизирано дете е защитено единствено на 93%, а значи, че жестоко казано 93% от имунизираните ще имат цялостната оптималната отбрана от разболяване. Затова е належащо слагане на втора доза, тя към този момент има 97% успеваемост, което въпреки всичко значи, че има 3% от имунизираните, които биха могли да се разболеят. Това са самостоятелни особености на имунната система и хора, които не дават отговор по някаква причина на имунизацията, те са извънредно малко “, добави доктор Бацелова.

Епидемиолозите от дълго време „ бият барабана “, че рисковите болести вилнеят из Европа, а огромна част от децата не са ваксинирани

По думите ѝ е значимо по какъв начин се съхранява живата морбилна ваксина, защото е допустимо тя да стане неефективна. 

Какви са признаците?

„ До към трети-пети ден има неспецифична симптоматика – висока температура, хрема, кашлица. Към втори-трети ден могат в устната празнина да се появят доста присъщи петна и към трети-пети ден се появява характерният обрив, който е доста дребен и стартира нормално от главата. В първите дни е особено и зачервяване на очите. Имали сме случаи, в които се бърка с алергична реакция и с дни деца не биват диагностицирани. Затова е значимо болестта да бъде разпознавано от лекарите “, предизвести епидемиологът. 

Необходими са незабавни ограничения другояче наклонността ще продължи

Хората, които са преболедували морбили са построили дълготраен доживотен имунитет.

 Първи случай на морбили записаха у нас България 2 мин. Първи случай на морбили записаха у нас  Шарките при децата: Как да ги разпознаем? България 7 мин. Шарките при децата: Как да ги разпознаем?  Тревожно: 30 пъти нарастване на случаите на морбили, регистрира СЗО Светът 4 мин. Тревожно: 30 пъти нарастване на случаите на морбили, регистрира СЗО  Първи случай на морбили записаха у нас България 2 мин. Първи случай на морбили записаха у нас  Шарките при децата: Как да ги разпознаем? България 7 мин. Шарките при децата: Как да ги разпознаем?  Тревожно: 30 пъти нарастване на случаите на морбили, регистрира СЗО Светът 4 мин. Тревожно: 30 пъти нарастване на случаите на морбили, регистрира СЗО
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР