„Екс“ заяви, че чатботът „Грок“ ще блокира разголването на изображения там, където това е незаконно
Платформата „ Екс “ (X), благосъстоятелност на Илон Мъск, заяви, че нейният чатбот с изкуствен интелект „ Грок “ (Grok) към този момент няма да може да редактира изображения на действителни хора по метод, който ги демонстрира в разголени или сексуализирани облекла тук-там, където сходно наличие е неразрешено от закона, съобщи Асошейтед Прес.
Съобщението, оповестено късно в сряда (местно време, б. ред.), бе оповестено на фона на засилена интернационална реакция против разпространяването на сексуализирани изображения на дами и деца в „ Екс “, в това число забрани, следствия и публични предизвестия от редица държавни управления.
Противодействието включва и следствие, оповестено в сряда от щата Калифорния, по отношение на разпространяването на полово експлицитни материали без единодушие, основани благодарение на „ Грок “. Според управляващите тези изображения са били употребявани за онлайн тормоз.
Първоначално на медийните запитвания по тематиката е било отговаряно с изказванието, че става дума за „ неистини на обичайните медии “. По-късно компанията „ ексЕйАй “ (xAI), която създава чатбота, съобщи, че ще блокира наличие, когато то нарушава законите в съответната страна.
„ Внедрихме софтуерни ограничения, с цел да предотвратим акаунтът на „ Грок “ да разрешава редактиране на изображения на действителни хора в разкриващи облекла като бикини, долни дрехи и други сходни дрехи “, се показва в изказването на компанията. Мярката ще важи за всички консуматори, в това число за платените клиенти с уголемен достъп до функционалности.
От „ ексЕйАй “ допълват, че основаването и редактирането на изображения към този момент е лимитирано единствено до платени клиенти, „ с цел да се подсигурява, че лица, които се пробват да злоупотребят с „ Грок “, с цел да нарушат закона или вътрешните политики, могат да бъдат подведени под отговорност “.
Т.нар. „ лют режим “ на „ Грок “ по-рано позволяваше основаването на експлицитно наличие, което провокира остра реакция от страна на регулаторни органи по света. Малайзия и Индонезия започнаха правни дейности и блокираха достъпа до чатбота. Обединеното кралство и Европейският съюз започнаха следствия за евентуални нарушавания на законите за онлайн сигурност, а Франция и Индия издадоха предизвестия с искане за по-строг надзор. Бразилия също прикани за следствие на злоупотребите с „ Грок “.
Според изказване на управляващите в Калифорния функционалностите за редактиране на „ Грок “ са „ улеснили всеобщото произвеждане на надълбоко подправени интимни изображения без единодушие, употребявани за тормоз на дами и девойки в интернет, в това число посредством обществената платформа „ Екс “.
„ Лавината от известия за несъгласувано полово експлицитно наличие, създадено и публикувано онлайн от „ ексЕйАй “ през последните седмици, е шокираща “, съобщи основният прокурор на Калифорния Роб Бонта. По думите му този материал е бил употребен за онлайн тормоз.
„ Имаме нулева приемливост към основаването и разпространяването на интимни изображения без единодушие или на материали със полово принуждение над деца, генерирани с изкуствен интелект “, акцентира Бонта.
Междувременно английският министър на технологиите Лиз Кендъл съобщи през днешния ден, че няма да „ си почине “, до момента в който всички обществени мрежи не спазят напълно законовите си отговорности, като приветства новите ограничавания върху чатбота „ Грок “.
Кендъл акцентира, че към момента чака английският медиен регулатор „ Офком “ (Ofcom) да откри „ цялостно и изрично “ обстоятелствата по случая, откакто „ Екс “ разгласи ограничения за ограничение на опциите на „ Грок “ да манипулира изображения.
„ Нашият Закон за онлайн сигурност е и постоянно е бил ориентиран към обезпечаване на сигурността на хората в обществените медии – изключително на децата – и ни даде инструментите да потърсим отговорност от „ Екс “ през последните дни “, съобщи Кендъл, представена от Ройтерс.
Тя благодари и на хората, които са алармирали за злоупотребите, „ на първо място на жертвите “, и добави: „ Няма да почивам, до момента в който всички обществени медийни платформи не изпълнят своите законови отговорности и не дават услуга, която е безвредна и подобаваща за възрастта на всички консуматори “. Министърът не посочи кои платформи съгласно нея все още не съблюдават изцяло условията на закона.
От своя страна „ Офком “ приветства оповестените ограничавания, само че съобщи, че ще продължи, защото регулаторът търси „ отговори на въпроса какво е просташко неправилно и какво се прави, с цел да се поправи “.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




