Марсианският хеликоптер Инджинюъти изпълни успешно шестия си полет въпреки възникнала аномалия
Планът включваше хеликоптерът да се издигне на височина от 10 метра, след което да се насочи на 150-метрово разстояние в югозападна посока, да измине още 15 метра на юг, снимайки в посока към запад и най-после да прелети на 50 метра на североизток преди да кацне.
Само че 54 секунди след началото на полета настъпи софтуерен проблем, при който една от фотосите бе изгубена. По-лошото е, че по-късно всички следващи фотоси не бяха вярно сихронизирани с времето за снимане. Тъй като компютърът разчиташе на тези фотоси за ориентировка, а получаваше неправилна информация, “Инджинюъти ” от време на време се въртеше с повече от 20 градуса и отчиташе скок в потреблението на електрическа енергия.
Въпреки това хеликоптерът съумя да извърши целия полет и най-после кацна безпроблемно с отклоняване единствено от 5 метра.
Членовете на екипа са удовлетворени. Макар че ще би трябвало да подсигурят този софтуерен бъг да не се случва отсега нататък, аномалията потвърди работоспособността на “Инджинюъти ” и че той може да се оправя даже и в такива стресови обстановки, защото има голям брой защитни механизми.
За разлика от предходните полети, които бяха в детайли снимани от камерите на марсохода “Пърсъвиърънс ”, шестото политане остана недокументирано (имаме фотоси единствено от камерите на самия хеликоптер). Това е по този начин, защото марсоходът е към този момент ангажиран с това да извършва главната си научна стратегия, която беше забавена с няколко седмици, до момента в който завършат тестванията на “Инджинюъти ”.
За повече информация: НАСА