Писател, сценарист, публицист, журналист, един от първите български автори, устремили

...
Писател, сценарист, публицист, журналист, един от първите български автори, устремили
Коментари Харесай

Павел ВЕЖИНОВ | Разумът все пак намира някакъв начин да се бори със злото. Но чувствата не могат, те просто умират...

Писател, сценарист, журналист, публицист, един от първите български създатели, устремили взор към фантастиката. Павел Вежинов е смелото перо на литературата, осмелило се да разпростира дълбоките пластове на човешката душа – с човечност. „ Нощем с белите коне ", „ Бариерата ", „ Следите остават ", „ Произшествие на тихата улица ", „ Човекът в сянка ", „ Дъх на бадеми ", „ Звездите над нас ", „ Везни " – творбите на Вежинов постоянно се придвижват от листа на филмовия екран, с цел да разкрият безконечната трансформация на човешката душа и отчуждението сред хората, задушили възприятията си с безмилостните разсъждения на студения разум. За пътят към истината, който минава през бариерите на самопознанието, за безконечния блян към хармонията, която носи паметта на живота и законите на съвестта - определени мисли и цитати от Павел Вежинов.

Докато има пари на тоя свят, хората все ще си остават оскъдни и дребни като тях, както и да се пребоядисват. Парите нямат свое лице и собствен облик, стават като индивида, който ги носи. Има мръсни пари, има оскъдни пари, има жалки пари. А има и пари, които не костват нищо, и с тях нищо не можеш да купиш. Това са стиснатите пари.

„ Това е индивидът – мислех си аз. – Човекът, омесен от тиня, езерна вода и облаци. Каквито и да са пропорциите, тая примес вероятно ще остане безконечна. "
(От " Бариерата " )

Животът е по-силен от всичко, а песните може би са по-силни и от живота.

Дори пъкълът е по-добър от пустотата и нищото и болката е за предпочитане пред вледеняващата апатия.

Няма смешна любов на тоя свят, има неверна любов, има нещастна любов, има същинска или мислена и всяка от тях е едно от дребните чудеса на живота.

Човек може да излъже себе си, да излъже различен. Но няма по какъв начин да излъже ориста. Та ориста по тази причина е орис.

Единственото избавление против неумолимостта на ориста е да се върви против нея. Така най-малко на човек му остава шансът на инцидентното разминаване.

„ – Ще пристигна време и ще схванеш, че знанието не е всичко – сподели някак безшумно и без предпочитание вуйчо му. А от време на време дори може да пречи. Като гората, която пречи да видиш дървото ".

Истинският академик би трябвало да напредва по-солидно и постепенно. Трябва по-малко да има вяра и повече да се съмнява. И по-добре е мъничко да заеква, в сравнение с да приказва напълно безпрепятствено и хубаво.

„ Не е правилно, че движимостите убиват хората – мислеше той. – Всъщност човек загрозява движимостите със своята лакомия за владеене. "

Хората не могат да живеят сами, това е всичко! Те се опасяват от самотата повече, в сравнение с от гибелта.

Обикновено така става в живота, човек налита като кьорав единствено върху бедите.

Ум е необходим единствено на тоя, който не има всички благоприятни условия. Нужен му е, с цел да подбере една от вероятностите като най-възможна истина... А за какво е нужно това на природата?... Тя си ревизира всички благоприятни условия и тогава взима решение.
(От „ Нощем с белите коне " )

„ Мрак – мрак отвън времето и пространството – по този начин нормално хората си показват всяко небитие. Но това е една от най-дребните им заблуди. И мракът е битие и където и да сме, каквито и да сме – живи или мъртви, - времето и пространството ще ни мъкнат със себе си, до момента в който самите те съществуват. А дали има нещо отвън тях, над тях, под тях – все едно мрак или светлина, - човешкият разсъдък още не е узрял да разбере. Пък и едва ли ще разбере в миналото. За страдание нашата галактика напълно не е ни първата, ни последната, с цел да можем да знаем всичко за вселените... "
(От „ Везни " )

У децата най-силно ме поразява тяхното живо, творящо въображение. В това отношение те превъзхождат възрастните. Никога не трябва да се сърдим, когато децата измислят. Те не лъжат, тогава те живеят своя същински живот. "

„ Всички книги се пишат мъчно, положителните малко по-лесно... " Това не е някакъв афоризъм, а елементарна истина, до която съм стигнал от личната си процедура. Най-трудно съм писал ония книги, с които след това минимум съм се гордял. А повода е доста елементарна – от крив бук мъчно се дяла право вретено. Когато материалът е добър, когато е „ претърпян " или най-малко когато създателят е имал опция да следи директно събитията или героите, това несъмнено улеснява и неговата работа. Книга по дълг не се написа, даже когато това е публично належащо.

В литературата елементарно няма. Но в тоя разказ („ Нощем с белите коне " ) аз безспорно съм бил улеснен от личния си витален опит. И то от опита на целокупния си живот. Всеки създател има такава книга...

Аз диря истината, без да върша взаимни отстъпки, и я разказвам по този начин, както я разбирам и усещам.

Талантът не е злато, неподатливо на разяждане. По-често той е като пашкул, от който не знаеш по кое време ще изкочи пеперудата.

Истината е, че ориста нито бърка, нито подрежда картите - тя единствено ги раздава.

Думи на Вежинов за София
„ Тоя град от ден на ден изстива в сърцето ми поради измененията, които настъпиха в него. От майка, той стартира да се трансформира у мен в мащеха. Разраствайки се, той сякаш остава без собствен образ, без свое лице, без собствен жанр. В новите си квартали ми се вижда напълно еднотипен и неопределен. Не упреквам никого за нищо, с изключение на актуалната цивилизация за отвратителния път, по който е тръгнала. Волно или несъзнателно ние ставаме жертви на тая цивилизация. Вече даже не мога да мисля, че София е мой роден град, това е тежко и потискащо душевно положение. Тоя град е на всички, което на процедура значи, че е на никой ".

Снимки ~ предоставени на уеб страницата от дъщерята на Павел Вежинов - Павлина Делчева-Вежинова

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР