Пирова победа на Борисов, изненадващ успех на един мъж с

...
Пирова победа на Борисов, изненадващ успех на един мъж с
Коментари Харесай

България е приклещена от три кризи: чужди наблюдатели за ситуацията в страната

Пирова победа на Борисов, неочакван триумф на един мъж с неразбираема политическа стратегия, оживление измежду младежите и провал на национал-популизма: по какъв начин задгранични медии и наблюдаващи разясняват обстановката в България.

" Най-големият губещ на тези избори е Бойко Борисов, който от 2009 година насам съвсем непрестанно управлява държавното управление и една партия, която съгласно обозначението си е християндемократическа ", написа при започване на разбора си Катрин Калвайт. Според нея, Борисов и ГЕРБ са спечелили едвам 25% (изгубвайки 7 пункта) най-много заради това, че изключително на младите и на живеещите в чужбина българи към този момент им е писнало. „ Те не желаят и отсега нататък страната им да се загатва на първо място по отношение на мафията, сенчестата стопанска система, медийната цензура и изчезналата самостоятелност на съдилищата. “

Катрин Калвайт отбелязва още, че се е сринала и Българска социалистическа партия, която под управлението на новата си председателка се е забъркала във вътрешни битки за власт и е провела национал-популистка акция. Според Калвайт, сърцата на хората са били извоювани най-много от две дребни партии, окрилили очакванията на българите по време на митингите против корупцията и злоупотребата с власт – Демократична България и ИСМВ. След като в резюме разказва тези две партии, авторката отбелязва: „ Изненадващ триумф означи обаче един мъж, който показа неразбираема политическа стратегия и не взе участие в нито един тв-дебат – с изключение на по своята телевизия. “ Тя осведоми читателите на „ Зюддойче Цайтунг “ за „ необикновеното име “ на партията и за постигнатия резултат, след което вписва Има Такъв Народ и Слави Трифонов в по-широк интернационален подтекст:

Сформирането на държавно управление ще е мъчно

„ Възходът на Трифонов продължава една наклонност както в Европа, по този начин и в Съединени американски щати: звезди от малкия екран и шоу-бизнеса влизат в политиката. Редом с най-известната персона измежду тях, Доналд Тръмп, през последните години редица представители на развлекателния отрасъл направиха партии и политическа кариера: италианецът Бепе Грило, украинецът Володимир Зеленски, словенецът Мариян Шарец. Трифонов, един занимателен човек с присъща глава, завоюва най-много измежду младите гласоподаватели. “

В края на разбора си Катрин Калвайт написа, че сформирането на държавно управление ще бъде мъчно заради взаимни нетърпимости и отводи да се влиза в коалиция. Тя цитира и оценката на немската фондация „ Фридрих Еберт “ (близка до социалдемократите), съгласно която успеха на Борисов е „ пирова “. В различен къс избирателен разбор на същата фондация се отбелязва, че сега „ България е приклещена от три рецесии: в опазването на здравето, в стопанската система и в политиката. “

Нека цитираме още оценки от немските политически фондации. В разбора на Торстен Гайслер, представител на близката до ХДС/ХСС фондация „ Конрад Аденауер “, апропо четем: " ГЕРБ агитираше със известието, че добре направлява България в изискванията на рецесията с ковид. А също по този начин с към момента положителните макроикономически индикатори и с модернизацията на инфраструктурата. Изборният резултат обаче демонстрира, че обвиняванията на опозицията против ГЕРБ, че не се бори уверено против корупцията в страната и не прави задоволително за върховенството на закона, дават резултат. “

" Катастрофа за Българска социалистическа партия "

Торстен Гайслер в елементи проучва изборните резултати на обособените партии, като за Има Такъв Народ акцентира, че е спечелила гласове измежду младите, измежду българите в чужбина и измежду всекидневно негласуващите. „ За Българска социалистическа партия изборите бяха злополука, “ написа той. Към края на разбора си създателят се стопира и на още един аспект:

„ Бъдещите президентски, а вероятно и нови парламентарни избори ще окажат своето влияние и върху българската позиция за старта на договарянията на Северна Македония за участие в Европейски Съюз. Вярно, че националистите изпаднаха от Народното събрание, само че националистически тонове се чуват и другаде. Те намират отзив у доста българи, а тези, които им се опълчват, поемат сериозен риск. “

Либералната немска фондация „ Фридрих Науман “ (близка до СвДП) преди изборите в България също разгласява разбор от своя представител в София Арет Демирджи, в който създателят разказва с няколко щриха политическата настройка на Бойко Борисов: „ От своите гражданки и жители той чака не доказателства за преданост, а да си мълчат и да преглъщат всички тези сенчести гешефти, без които „ системата Борисов “ не може да действа. Хората търсят непоклатимост и сигурност, изключително във времената на пандемия, а партийният пейзаж е раздробен. Всичко това е добре пристигнало за държавното управление. “

Това е някакво начало

Авторката на разбора в „ Зюддойче Цайтунг “ Катрин Калвайт е написала и къс коментар, в които предвижда оживление и прогрес – освен за България: „ В страните членки на Европейски Съюз Полша, Словения и България, само че също по този начин в кандидатстващите за участие Сърбия и Черна гора в последно време стана по-спокойно – макар огромното неодобрение против ръководещите. Независимо от това изборните резултати, да вземем за пример в България, демонстрират, че нещата са се пораздвижили. Една част от популацията, младежи с опит от чужбина и с обвързаност към интернет, към този момент не желае да се помири с тези структури, които обслужват най-много клиентелистката стопанска система. Тези хора имаха потребност от картинен образец и доказателства. И ги откриха в едно видео за публичен плаж, нелегално окупиран от един олигарх. Сега държавното управление и печалбарите около него към този момент нямат болшинство. А това е някакво начало. “
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР