Обриви като шамар по лицето на детето: Симптом на петата болест?
Петата болест , известна още като, е постоянно срещано вирусно заболяване измежду децата на възраст сред 5 и 15 години . Причинителят е парвовирус B19 , който се предава главно по въздушно-капков път. Заболяването се характеризира с присъщ обрив по лицето и тялото , както и с леки грипоподобни признаци .
Симптоми и протичане
Инкубационният интервал на петата болест е сред 4 и 14 дни. Първоначалните признаци постоянно включват лека тресчица, главоболие, изнемощялост и от време на време хрема или възпалено гърло. След няколко дни се появява характерният обрив по лицето , който придава тип на „ зашлевена буза “ . Обривът може да се популяризира и по тялото , като придобива мрежовиден или дантелен тип. При някои деца обривът е съпроводен със сърбеж .
Предаване
Петата болест е най-заразна в началния си етап , преди появяването на обрива. Вирусът се предава посредством капчици , отделяни при кашляне или кихане. След появяването на обрива, децата нормално не са заразни и могат да посещават учебно заведение или детска градина.
Диагностика и лекуване
Диагнозата нормално се слага въз основа на присъщия обрив и клиничните признаци. В множеството случаи болестта протича леко и не е належащо характерно лекуване . Симптоматичната терапия включва:
- Почивка и хидратация – Осигуряване на задоволителна отмора и банкет на течности.
- Обезболяващи и антипиретици – При нужда можете да употребявате парацетамол или нестероидни противовъзпалителни средства за облекчение на температурата, главоболието и болките в ставите.
- Важно е да избегнете използването на аспирин при деца под 18 години заради риска от развиване на синдрома на Reye.
Усложнения и рискови групи
При здрави деца петата болест рядко води до затруднения . Въпреки това има някои групи, които са изложени на по-висок риск:
- Деца с хемолитични анемии : Парвовирус B19 може да потисне образуването на червени кръвни кафези, водейки до тежка анемия.
- Имуносупресирани лица : При деца с отслабена имунна система инфекцията може да аргументи хронична анемия.
- Бременни дами : Инфекцията по време на бременност може да докара до затруднения за плода, в това число импровизиран аборт или хидропс феталис.
Понастоящем няма ваксина против парвовирус B19. За да се избегне риска от заразяване с заболяването , се предлага спазването на следните хигиенични ограничения:
- Често миене на ръцете – Редовното измиване на ръцете със сапун и вода е постоянно включвана мярка за попречване на разпространяването на вируса.
- Покриване на устата и носа при кашляне или кихане – Използването на кърпичка или свиването на лакътя при кашляне и кихане оказва помощ за ограничение на разпространяването на инфекцията.
- Избягвайте да докосвате лицето си – Стремете се да не докосвате очите, носа и устата си, изключително с неизмити ръце, с цел да предотвратите преместването на вируса.
- Избягване на непосредствен контакт с заболели хора – Ограничаването на контактите с лицата, които демонстрират признаци на зараза, понижава риска от заразяване.
Как пациентите с увреждания могат да спестят време и пари?