Пет линейки по проекта за модернизиране на спешната помощ се

...
Пет линейки по проекта за модернизиране на спешната помощ се
Коментари Харесай

Проф. Гетов: Изпълнението на проекта за Спeшната помощ ще продължи и през 2024 г.

Пет коли за спешна помощ по плана за модернизиране на незабавната помощ се чака да бъдат доставени на следващия ден, заяви зам.-министърът на опазването на здравето проф. Илко Гетов, представен от Българска телеграфна агенция.

Проф. Гетов взе участие в заключителното събитие по така наречен „ огромен план “ за Спешната помощ.

Макар срокът на плана да беше до края на 2023 година, той е продължен доникъде на идната година, стана ясно от думите му. По него бе планувано закупуването на 400 коли за спешна помощ, като към края на периода остава да бъдат обезпечени още 35, осведоми зам.-министърът.

Главната цел на плана е обезпечаване на подобаваща и ефикасна здравна инфраструктура, която да способства за възстановяване на качеството и сигурността при оказване на здравна помощ в страната, както и за обезпечаване на равнопоставен и своевременен достъп до качествена здравна помощ при незабавни положения, добави той.

Стойността на плана е близо 164 млн. лева, от които са изразходвани към 120 млн. лева Въпреки удължаването на периода на плана, близо 45 млн. лева ще останат неусвоени, което значи, че страната ни ще би трябвало да ги върне в Европейската комисия, разясни зам.-министърът.

Правителството утвърди през вчерашния ден 45 млн. лева, с които се обезпечава националното финансиране за дотъкмяване на плана доникъде на идната година и реализиране на всички знаци, заложени в него. Целта е планът да бъде изцяло приключен, тъй като в случай че не успеем, страната ни би трябвало да върне цялата сума от 163 млн. лева, изясни проф. Гетов.

Изпълнението на плана не беше напълно елементарно и имаме разрешението на Европейската комисия и на Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ) реализацията му да продължи до 2024 година, сподели Марияна Василева, началник на плана. По думите ѝ, макар всички рецензии, равнището на осъществяване на плана е извънредно положително. Компонентите на плана са три, като единият има за цел възстановяване на инфраструктурата на 169 филиала за незабавна помощ, 27 центъра за незабавна помощ и 33 незабавни отделения в държавни лечебни заведения. Вторият съставен елемент има за цел модернизиране на пространствата в 237 обекта и се извършва посредством доставка на профилирано здравно съоръжение и здравно обзавеждане. Третият съставен елемент включва обезпечаването на 400 коли за спешна помощ, като по него остава да се обезпечат последните 35, уточни Василева.

Проектът стартира в края на 2018 година, като малко преди този момент Министерството на здравеопазването приготви първата социална поръчка, която беше за доставка на коли за спешна помощ, напомни Василева. През 2019 година бяха оповестени и първите публични поръчки за осъществяване на строително-монтажните действия и строителен контрол, а първите контракти се подписват през идната година. Една от огромните компликации, която не ни даде опция да поддържаме нужното движение по осъществяване на плана, беше COVID-пандемията, добави тя.

Марияна Василева напомни, че медицинските екипи във филиалите, в центровете и в незабавните приемни отделения работеха на „ първа линия “ и фокусът на Министерството на здравеопазването и на страната се измести към други цели, свързани със оправянето на пандемията.

„ След пандемията се сблъскахме с инфлацията и се оказа, че договорите, подписани за ремонтни действия, не могат да се изпълнят поради повишението на цените. Чрез създадена методика от Министерство на регионалното развитие се даде опция да продължим да изпълняваме договорите “, добави тя.

По време на събитието зам.-министър Гетов засегна и тематиката за електронното определяне на медикаменти.

„ На еднакъв пациент се изписва и хартиена, и електронна рецепта, което обърква системата “, уточни той.

По думите му някои аптеки ще изпълнят хартиената рецепта, а други – електронната, само че по този метод в системата електронната рецепта продължава да стои като неизпълнена и не излиза наяве дали пациентът си е взел медикаментите.

Преобладава обаче електронното изписване на предписания за антибиотици, уточни още проф. Гетов и благодари на медиците, припознали този метод на работа като най-благоприятен вид за изписване на антибиотици.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР