„Росатом“ патентова над 140 изобретения в чужбина през 2024 г.
Патентите пазят разработки за реактори от потомство III+, реактори на бързи неутрони, съоръжение за плаващи АЕЦ и за АЕЦ с дребна мощ.
Светлин Желев 10:36 | 16.02.2025 0 СподелиНай-четени
КосмосЕмил Василев - 9:35 | 13.02.2025Детектор на дъното на Средиземно море е уловил неутрино с рекордно висока сила – то е с извънгалактически генезис
IT НовиниЕмил Василев - 11:11 | 14.02.2025Златната тресчица в ИТ бранша е към своя край
ТелефониЕмил Василев - 13:28 | 14.02.2025Китайците губят интерес към iPhone и Samsung: Продажбите на смарт телефони локално произвеждане набъбнаха с 22%
Светлин Желевhttps://www.kaldata.com/Главен редакторПрез 2024 година организациите на „ Росатом “ са подали над 280 поръчки за патентоване на изобретения в чужбина допълнително от 30 страни. Регистрирани са над 140 патента – един и половина пъти повече, в сравнение с през миналата година. Получените патенти са свързани с правната отбрана на технологии за реактори от потомство III+, реактори на бързи неутрони, съоръжение за плаващи атомни централи, както и за АЕЦ с дребна мощ.
Сред най-перспективните и нужни на промишлеността решения, получили задгранични патенти през миналата година, е устройството за мониторинг на системата за пасивно изстудяване, което покачва сигурността на употребата ѝ.
Друга основна разработка е устройство за синтез на монофазни прахове от соли на актиниди като уран и плутоний – прекурсорите при основаването на пелети за нуклеарно гориво. Научният отдел на „ Росатом “ е създал и нов способ за произвеждане на праховете, който усъвършенства продуктивността, химическата и нуклеарната сигурност на процеса и свежда до най-малко количеството на радиоактивните боклуци.
Сред останалите патенти се откроява и ново решение за горивна сборка, което усъвършенства производството на нуклеарно гориво.
„ Росатом “ се стреми към разширение на софтуерните си партньорства, като пази интелектуалната благосъстоятелност на съветските учени и разработки посредством развиване на практиката за патентоване в чужбина. През последните три години темповете на напредък в тази област са доста увеличени – повече от 800 поръчки и патенти в над 50 групи са в развой на разглеждане. Към момента портфолиото от интернационалните поръчки на съветската държавна корпорация включва 39 блока с огромен и дребен потенциал в 10 страни, измежду които Китай, Турция, Египет, Бангладеш и Индия.

