Астронавтите от Artemis II навлязоха в гравитационната зона на Лу...
Първият полет към Луната от над 50 години
Това е първата пилотирана задача към Луната след края на програмата Apollo през 1972 година и алегорично продължение на нейната история.
На борда са четирима астронавти – американците Кристина Кох, Рийд Уайзман и Виктор Глоувър, както и канадецът Джереми Хансен. Очаква се те да слагат нов връх за най-голямо разстояние от Земята, достигнато от хора.
Полет към Луната и взор към „ тъмната страна “
Следващият основен стадий е прекосяването към противоположната страна на Луната – зона, която в никакъв случай не е директно забележима от Земята.
По време на близкия прелет, който ще продължи към шест часа, астронавтите ще следят повърхността с просто око и ще снимат изображения на региони, които до момента не са били виждани толкоз ясно от хора.
Корабът Orion ще премине зад Луната, което ще докара до към 40 минути спиране на връзката със Земята поради блокиране на радиосигналите.
Нови гледки и научни цели
Екипажът към този момент е снимал изображения на Луната, в това число басейна Ориентале – голям кратер, който до момента е следен единствено от орбитални апарати.
Мисията има и значима техническа цел – да събере данни за работата на кораба и системите за поддържане на живота, които се употребяват за първи път с хора на борда.
Астронавтите организират проби на оборудването, в това число специфичните „ оцеляващи “ костюми, предопределени за спешни обстановки.
Подготовка за бъдещи кацания
Макар че екипажът няма да кацне на Луната, задачата е основна за идващите стадии на програмата Artemis.
Събраните данни ще бъдат употребявани за подготовка на Artemis III, която би трябвало да върне хора на лунната повърхнина и
следващи задачи с дълготрайно наличие към и върху Луната.
Нова епоха в проучването на Космоса
Artemis II бележи началото на нова фаза в човешките галактически полети – връщане към Луната с упоритост за по-дългосрочно наличие и подготовка за задачи към Марс.
След повече от половин век, хората още веднъж са на прага да изследват дълбокия Космос – този път с по-модерни технологии и по-дългосрочни цели.
Това е първата пилотирана задача към Луната след края на програмата Apollo през 1972 година и алегорично продължение на нейната история.
На борда са четирима астронавти – американците Кристина Кох, Рийд Уайзман и Виктор Глоувър, както и канадецът Джереми Хансен. Очаква се те да слагат нов връх за най-голямо разстояние от Земята, достигнато от хора.
Полет към Луната и взор към „ тъмната страна “
Следващият основен стадий е прекосяването към противоположната страна на Луната – зона, която в никакъв случай не е директно забележима от Земята.
По време на близкия прелет, който ще продължи към шест часа, астронавтите ще следят повърхността с просто око и ще снимат изображения на региони, които до момента не са били виждани толкоз ясно от хора.
Корабът Orion ще премине зад Луната, което ще докара до към 40 минути спиране на връзката със Земята поради блокиране на радиосигналите.
Нови гледки и научни цели
Екипажът към този момент е снимал изображения на Луната, в това число басейна Ориентале – голям кратер, който до момента е следен единствено от орбитални апарати.
Мисията има и значима техническа цел – да събере данни за работата на кораба и системите за поддържане на живота, които се употребяват за първи път с хора на борда.
Астронавтите организират проби на оборудването, в това число специфичните „ оцеляващи “ костюми, предопределени за спешни обстановки.
Подготовка за бъдещи кацания
Макар че екипажът няма да кацне на Луната, задачата е основна за идващите стадии на програмата Artemis.
Събраните данни ще бъдат употребявани за подготовка на Artemis III, която би трябвало да върне хора на лунната повърхнина и
следващи задачи с дълготрайно наличие към и върху Луната.
Нова епоха в проучването на Космоса
Artemis II бележи началото на нова фаза в човешките галактически полети – връщане към Луната с упоритост за по-дългосрочно наличие и подготовка за задачи към Марс.
След повече от половин век, хората още веднъж са на прага да изследват дълбокия Космос – този път с по-модерни технологии и по-дългосрочни цели.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




