Става интересно! Обявиха кога пристигат първите два изтребителя F-16
Първите два изтребителя F-16 от общо 8, закупуването, на които гласоподава през ноември, 2024 българският парламент се чака да дойдат напълно скоро.
„ Докладваха ми, че инфраструктурата у нас към този момент е подготвена да посрещне първите два самолета F-16. Няма спънка от тази позиция машините да дойдат. По контракт би трябвало да получим 8 изтребителя. Първите три към този момент са слезли от конвейера. Единият е изцяло облетян и подготвен за употреба. Очакваме и втория. Третият ще остане за образование на нашите техници ”.
България чака да получи и физически първите два F-16 през март или април тази година. Следващите три от общо 8 машини ще дойдат у нас в средата на 2025 година, а последните три – в края на септември, посочи военният министър.
Той назова приемането на първия аероплан F-16 Block 70 в Съединени американски щати „ исторически миг за страната ни ”. „ Имаше завеса, като влязохме в хангара. Не можех да си показва, че зад нея самолетът ”, не скри вълнението, което е изпитал отрасловият министър по време на церемонията по връчването на машината. По думите му новият военен аероплан на България ще е най-модерният на Балканите. След това следва Гърция да получи по-нов. Запрянов призна, че е окуражен, че Българската войска ще успее да експлоатира изтребителя гладко, тъй като военните, които се образоват в Съединени американски щати, са доста стимулирани. „ По отношение на цена и бойна успеваемост F-16 е оптималният вид за България ”, безапелационен е той.
„ Съгласих се да остана министър в постоянния кабинет на Росен Желязков, тъй като по този начин мога да довърша нещата, които започнах като длъжностен. Освен това тази година е основна за превъоръжаването на армията. Тази е 22-рата служба за цялата ми кариера в армията ”, сподели още военният министър.
Запрянов разяснява участието на страната ни в НАТО. „ То дава цялостна гаранция за териториалната ни целокупност. Колективната защита е най-икономичният метод да градим войска, която да подсигурява националната сигурност ”, отсече той. Подчерта, че поради сигурността и нарасналите заплати в защитата се е повишил ползата към специалността.
Военният министър разяснява обстановката от преди дни, при която дрон попречи на работата на софийското летище. „ Нямаме законодателна норма за събаряне на дронове, в случай че такива бъдат засечени. Трябва да се образува работна група, която да инициира законодателни промени и да разпише такава процедура ”, сподели Запрянов.
SafeNews напомня, че Народното събрание утвърди пазаруването на нови осем бойни самолета F-16 през ноември, 2022 година.
Тогава Парламентът одобри план на решение за приемане на Проект за капиталов разход за придобиване на нов вид военен аероплан – втори стадий. Решението беte гласувано със 162 гласа „ за “, „ срещу “ – 49, и 11 въздържали се.
Решението беte подкрепено с гласовете на ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи, „ Демократична България “, „ Български напредък “ и част от депутатите на „ Продължаваме промяната “. Общо 10 от тях се въздържаха, а един гласоподава „ срещу “. Против решението бяха и депутатите от „ Българска социалистическа партия за България “ и „ Възраждане “.
Проектът планува окомплектоване с техника и въоръжение на една авиационна ескадрила многоцелеви изтребители – 16 самолета F-16 Block-70, и довеждане докрай на процеса по създаване на цялостни качества за обслужване и употреба на авиационната техника, оборудването, въоръжението и наземните системи, придобивани в границите на първия и втория стадий от план „ Придобиване на нов вид военен аероплан “.
Цена
Цената на самолетите е общо 1 296 412 185 щатски $ или 2 540 967 882,60 лева без Данък добавена стойност. Отделно ще са нужни и други спомагателни разноски за възнаграждение на мита, транспортни разноски и Данък добавена стойност.
Сред задачите на плана са повишение на качествата за защита на въздушното пространство и за обезпечаване на въздушния суверенитет на България в Интегрираната система за противовъздушна (ПВО) и противоракетна (ПРО) защита на НАТО, повишение на качествата за осъществяване на противовъздушни интервенции, осъществяване на съюзните условия по признатите цели за качества и разширение на приноса на българската страна към груповата защита на алианса.
Предложението за приемането на плана за капиталов разход се стимулира с смяната в геополитическата среда за сигурност в Европа. В плана за Международен контракт BU-D-SAD, препоръчан от американската страна, доставките на втората партида осем F-16 Block 70 e планувано да станат през 2027 година.
Против пазаруването на новите самолети бяха от Българска социалистическа партия и „ Възраждане “.
Румен Генчев от левицата разяснява, че цените са планирани и в договорите написа, че американската страна може да увеличи цената с 10% без съобщение, а над 10% с съобщение, като същото касае цената на аварийните елементи и цената на услугите. „ Доставчикът желае да му подпишем за повторно празен чек и то, в случай че най-нагло взе 2,3 милиарда лева и не достави самолетите на Военновъздушни сили “, сподели той. Според него няма гаранции за качеството на самолетите, на качеството на аварийните елементи и на обслужването.
„ Освен това всички периоди са условни. Какво става, в случай че доставчикът не достави самолетите или аварийните елементи в точния момент? Ами нищо не става. Доставчикът може да си пие кафето до 3305 година. Американската страна не носи последствия за нищо “, съобщи Гечев.
„ Нашата военна авиация завършва през 2023 година, това значи, че като не ни доставиха самолетите на време, че нашите сътрудници приземяват военната ни авиация и над небето на България ще летят единствено гарвани. Каква безочливост представяте ли си?
Не е приключен първият стадий, тази година няма да полети първият аероплан до края на годината, както се очакваше и какъв ще е този български аероплан, който ще го вършат 30 години. Откъде-накъде българските данъкоплатци ще пълним касите на неточен снабдител.
Точно ли бедна България би трябвало да подтиква снабдител, който не си е извършил отговорностите “, скочи още той.
Николай Дренчев от „ Възраждане “ предизвести, че
„ в случай че не храним нашата войска, ще храним непознати армии “. „ Не знаем какво купуваме, а и никой в света не знае какво се купува и какво ще излезе от този аероплан. Това, което направиха през 2019 година с първите самолети, беше да купят котка в чувал, а в този момент ни се предлага да купим още котки в чувал “, сподели той.
Ангел Георгиев от „ Възраждане “ упрекна „ Демократична България “ и останалите евроатлантически партии, че са маши на американското посолство. „ Евроатлантическата разпасана команда води България към това да не е ясно ще имаме ли бойна авиация, или не “, разяснява той.
Съпредседателят на „ Продължаваме промяната “ Кирил Петков изясни, че настоящата скица на заплащания за втория транш планува 11% да се заплати преди доставката и 89% от сумата да се заплати, откакто първият транш на F-16 е дошъл. „ Има писмо от страна на Съединени американски щати, което дава опция на България да изисква корекции, в случай че първият транш се забави. Това дава преговорно преимущество на България и Политическа партия упорства служебното държавно управление да се възползва от него “, сподели той.
Джейхан Ибрямов от Движение за права и свободи изясни, че ще има нови контракти с детайлни планове на заплащанията по години. Според него образованието на българските водачи би трябвало да се форсира и да върви с доста по-бързи темпове. Подготовката на техническата част, която би трябвало да поеме тези самолети, също изисква по-детайлно внимание.
Служебният министър на защитата: Трябва да имаме цялостна ескадрила самолети F-16
„ Трябва да имаме още осем самолета, с цел да станат общо 16 – една цялостна ескадрила “, съобщи от парламентарната естрада тогавашният длъжностен министър на защитата Димитър Стоянов. Според него осемте самолета F-16, които ще дойдат през 2025 година са извънредно незадоволителни за носене на бойно дежурство по Air Policing.
Военният министър уточни през ноември, 2022 година, че в първия контракт няма заложено задоволително въоръжение. „ Първият контракт няма цялостен боекомплект за всичките осем самолета, няма въоръжение „ въздух-земя “, няма високоточни оръжия. Затова има втори контракт, в който се планува да се доставят и спомагателни аварийни мотори, радиолокационни станции, контейнери за целеуказване “, разяснява още той.
„ Ескадрилата F-16, в случай че вторите осем самолета дойдат 2027 година, няма да придобие цялостни оперативни бойни качества до края на 2029 – 2030 година “, уточни още той.
Министърът акцентира, че страната ни се нуждае от „ директна платформа “, с която да охранява въздушното си пространство, защото виталният цикъл на самолетите МиГ-29 няма да доближи до 2029 година
Източник: Нова телевизия, Инвестор
Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)