Паметта зависи до голяма степен от контекста както външен, така

...
Паметта зависи до голяма степен от контекста както външен, така
Коментари Харесай

Получената по честен път награда мотивира мозъка да помни нова информация: до какви нови заключения стигнаха учените

Паметта зависи значително от подтекста както външен, по този начин и вътрешен. Да речем, в необикновена обстановка ще си спомним всичко, което сме създали, даже някои рутинни неща, които нормално въобще не се задържат в паметта ни. От друга страна, паметта явно се въздейства както от положителните, по този начин и от неприятните страсти, а мощните страсти могат да повлияят на паметта по разнообразни способи — от време на време заради тях всичко се отпечатва в мозъка съвсем вечно, а от време на време заради страстите мъчно можем да си спомним какво сме създали и какво се е случило въобще.

Един от факторите, които въздействат на паметта, е премията. Всичко, обвързвано с премия, се запомня изключително добре, само че макар че позитивният резултат на премията върху паметта е прочут отдавна, не е изцяло ясно какъв брой дълго продължава този резултат и по какъв начин психологическият механизъм, който свързва премията и паметта, работи в елементи. За да схванат, откриватели от университета в Женева, университета в Торонто и института Weizmann организираха опит, в който десетки доброволци е трябвало да посочат по какъв начин избрани герои и предмети са свързани между тях.

Тестът наподобява по този начин: на човек се показва избран темперамент и той би трябвало да направи избор от два предмета кой обект дава отговор на характера. Тук може да се гадае или не, като за всеки правилен отговор участникът в опита получава точка, само че в случай че не познае, точката се губи; След това извоюваните точки се обръщат в действителни пари. Очевидно откривателите са можели случайно да дефинират какъв брой добре ще играе човек: разрешено му е да познае съвсем всичко, съвсем нищо или петдесет на петдесет.

Двадесет минути след първия рунд е било належащо да се премине вторият тест — още веднъж би трябвало да се познае асоциацията сред героя и предметите, с цел да се завоюват спомагателни точки. Но в този момент участниците в опита могат да си спомнят кои връзки са верни и кои неправилни — те преди малко бяха играли. Ако премията усъвършенства паметта, тогава може да се чака, че тези, които са получили повече пари в първия кръг, ще играят най-добре във втория кръг — те би трябвало да са по-добри в запомнянето на връзките сред картинките.

Участниците в опита играят играта, до момента в който посредством уред за магнитно-резонансна томография е било допустимо да се види, че при припомнянето на асоциациите мозъкът свързва освен нормалния център на паметта — хипокампуса, само че и друга област, която е част от системата за укрепване, виновна за удоволствието от премията и за мотивацията. Въпреки това, както се споделя в публикацията, най-хубавата памет е работила за тези, които са получили умерена премия — не най-малката, само че не и най-голямата. Играта е била прекомерно лесна, премията е била прекомерно лесна за приемане и не е стимулирала мозъка да помни. В този смисъл можем да кажем, че паметта се укрепва от честната премия — т.е. такава, за която в действителност са положени старания, а не получената съвсем на безценица.

Авторите на работата дават следния образец: представете си, че търсите горски плодове или ядки в гората. Ако има малко ядки или горски плодове, тогава няма смисъл да си спомняте местата, където сте ги намерили — тук няма да се наситите и е по-добре да потърсите друго място, където има доста. Ако има доста горски плодове и ядки, тогава още веднъж няма смисъл да си спомняте къде да ги намерите, тъй като те са на всички места. Но в случай че няма прекомерно малко и не прекалено много ядки и горски плодове, тогава можете да напрегнете паметта си — струва си.

От практическа позиция получените резултати биха били потребни в педагогиката, където постоянно е належащо да се стимулира детето (и освен детето) да учи. Разбира се, доста учители и възпитатели евентуално са знаели преди този момент, че в случай че ученикът преодолее някои когнитивни трудности по време на образованието, тогава той запомня материала по-добре. Но благодарение на логиката на психиката и неврологията може да е допустимо да се сътвори способ, който разрешава на всеки обособен възпитаник да дефинира тъкмо какъв брой старания да постави и каква премия да получи, с цел да работи паметта му по най-хубавия вероятен метод.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР