Първи май е ден, в който да си припомним усилията

...
Първи май е ден, в който да си припомним усилията
Коментари Харесай

Фирми масово не спазват 8-часовия работен ден

Първи май е ден, в който да си напомним напъните за извоюване на трудови права преди години и за опазване на салдото сред работещи и работодатели. Това мнение показаха пред Българска телеграфна агенция вицепрезидентът на Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов и конфедералният секретар на КТ „ Подкрепа “ Александър Загоров.
 
Проблеми с работното време
 
Първи май е мотив да посочим и паниките, една от които е все по-честото неспазване на въпросния осемчасов работен ден, разяснява вицепрезидентът на КНСБ.
 
Капитанов сподели, че измежду сигналите за нарушавания максимален брой са тези за неспазването на работното време, полагането на ексклузивен труд, работата без възнаграждение по време на празници и почивни дни, даже по време на отпуск. Той уточни неналичието на фрагменти като една от аргументите за това. И добави, че напъните на синдикатите са ориентирани към това да се усъвършенства работният развой и да не се позволяват злоупотреби.
 
По думите на Загоров има трендове за цифровизация и роботизация на работния развой, само че индивидът остава водещ фактор.
 
Колкото повече се развиваме софтуерно, вместо да се усъвършенстват, изискванията на труд се утежняват. В някои браншове обстановката даже е непоносима, разяснява той.
 
Загоров осведоми за акцията на КТ „ Подкрепа “ „ НЕ на безобразните условия на труд у нас ", която цели по-добър фокус на дейностите на Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ (ИА ГИТ).
 
Ще се вкарат експертни препоръки към всяка една териториална дирекция на ГИТ с присъединяване на синдикални представители в тях. Ще се приказва за статистика, злополуки, ще се насочват инспекциите в областите с повече нарушавания, изясни той, като акцентира, че макар неналичието на задоволителен потенциал в организацията работят „ качествени и самоотвержени хора “.
 
 istock istock
Опазването на живота и здравето на работното място е задача на цялото общество, нашата акция дава по-добър фокус на тази задача, уточни Загоров.
 
Колективното трудово договаряне също е акцент в акцията.
 
Сигнали при злоупотреби
 
Законодателството ни е доста добре подредено, счита Александър Загоров от КТ „ Подкрепа “.
 
Когато обаче то не се извършва и се заобикаля, това е нарушаване. За да бъде спряно обещано нарушаване, то би трябвало да бъде установено, което изисква за него да бъде сигнализирано, уточни Загоров. Той прикани работещите да не премълчават проблемите.
 
Обръщам се към всички служащи, които по някакъв метод са ощетени – членувайте в синдикатите, искайте от вашите синдикални управления да алармират за нередности. Констатираните нередности могат да се глобяват.
 
Хората от своя страна би трябвало в действителност да знаят своите трудови права, да не разрешават да бъдат манипулирани и да се злоупотребява с правата им, счита също Тодор Капитанов от КНСБ. Той акцентира, че е належащо да се построи инстикт да се осведомят синдикатите и държавните органи, когато се правят престъпления, с цел да могат те да бъдат глобени.

Кои са най-разпространените форми на недеклариран труд

Капитанов обърна внимание, че синдикатите реагират в точния момент, когато се трансформират закони в „ ущърб на служащите “. Той означи, че постоянно се подхващат промени в Кодекса на труда, само че не се съблюдават европейски наставления.
 
За синдикатите е доста озадачаващо по какъв начин по този начин България не съблюдава европейски разпореждания, като тази за криминализиране на действия против правото на синдикално сдружаване, сподели Капитанов.
 
Друг образец е полагането на труд в режим на сумирано пресмятане на работно време. Европейските наставления споделят, че това следва да се случва единствено и само в предприятия с непрекъсваем режим на работа, а в България при подобен режим работят даже и в администрацията, което води до злоупотреби, разясни президентът на КНСБ.
 
 istock istock
По думите му при липса на отбрана на правото на сдружаване, по-трудно се осъществя и групово трудово договаряне, което Капитанов дефинира като „ най-големия триумф на синдикатите “.
 
Това е единственият метод, който подсигурява, че хората имат по-високо възнаграждение, че са по-защитени на работното си място и са по-информирани за своите трудови и обществени права, посочи той.

 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР