Парламентът прие на второ четене законопроект за защита на лицата,

...
Парламентът прие на второ четене законопроект за защита на лицата,
Коментари Харесай

Парламентът прие на второ четене законопроект за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения

Парламентът одобри на второ четене законопроект за отбрана на лицата, подаващи сигнали или обществено оповестяващи информация за нарушавания, импортиран от ГЕРБ-СДС. Това беше един от трите най-важни закона по Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ) и един от трите най-важни правосъдни закона, разяснява ръководителят на правната комисия Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС).

Той напомни, че в края на предходната година бяха отхвърлени два законопроекта - на Министерския съвет и на " Демократична България ". След това се сътвори дребна работна група, която работи по празниците, и към този момент този законопроект е признат, регистрира Чолаков. Според него са можели да приложат същата процедура и във връзка с закона за следствието на основния прокурор. Това е моята фантазия за работа на Народното събрание, добави Чолаков и последваха ръкопляскания.

Приетият законопроект за отбрана на лицата, подаващи сигнали, планува построяването на канал за вътрешно подаване на сигнали и основаването на централен орган за външно подаване на сигнали. Задължени лица за създаване на вътрешен канал за сигнали са работодателите в обществения и частния бранш. В обществения бранш се предлага общините с по-малко от 10 000 поданици или с по-малко от 50 служащи или чиновници да могат да споделят запаси за приемане и обработка на сигнали за нарушавания. В частния бранш задължението обгръща работодатели с 50 и повече служащи и чиновници.

За централен орган за външно подаване на сигнали е избрана Комисията за отбрана на персоналните данни (КЗЛД), като тя ще има опция да препраща сигналите до способния орган. Отхвърлените предходната година законопроекти предвиждаха външна точка за сигнали да е Комисията за противопоставяне на корупцията и лишаване на нелегално добитото имущество. С натоварването с спомагателни функционалности на КЗЛД, депутатите завишиха и главните месечни хонорари на членовете на Комисията с 20 на 100.

Приложното поле на законопроекта включва сигнали за нарушавания в области като публични поръчки, финансови услуги, артикули и пазари, публично здраве, сигурност на превоза, сигурност на мрежите и осведомителните системи, разпоредбите за възнаграждение на обществени държавни и общински вземания, нарушавания на трудовото законодателство, осъществяване на държавна работа и други браншове.

Предвижда се даването на отбрана на лицата, подаващи сигнали, като тя да обгръща ответни дейности за принуда или закани, които могат да бъдат под формата на уволняване, намаление в служба, налагане на дисциплинарни ограничения, предварително преустановяване или повреждане на контракт. От закрилата ще може да се употребява всяко сигнализиращо лице, неговите помощници, сътрудници и родственици, както и лицата, които вършат информацията публично притежание и я оповестяват.

Законопроектът планува също възбрана за формиране на произвеждане по анонимни сигнали или по сигнали, отнасящи се до нарушавания, осъществени преди повече от две години, като се дава опция сигналът да бъде подаден документално, в това число посредством е-поща, или устно.

С санкция от 2000 до 8000 лв., в случай че не предстои на по-тежко наказване, ще се санкционира този, който подхваща деяние за принуда против лицето, подало сигнала, или против лице, обвързвано с него, или инициира произвеждане, единствено с желание да се повреди сигнализиращото лице. Когато е открито, че лицето умишлено е подало сигнал или е обявило обществено погрешна информация, се санкционира с санкция от 3000 до 7000 лв..

Законът влиза в действие три месеца след обнародването му, като наредбите за вътрешно подаване на сигнали се ползват във връзка с работодателите в частния бранш, които имат сред 50 и 249 служащи или чиновници, от 17 декември 2023 година

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в  и !

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР