Иван Кондов: Визите за САЩ може да отпаднат
Служебният министър на външните работи Иван Кондов е оптимист, че визите за българите за Съединени американски щати може да отпаднат. Това излиза наяве от писмен отговор на министъра на въпрос от депутата Мартин Димитров, съобщи БНР.
Съществува опция за сполучливо привършване на договарянията след реализиране на индикатора - три % отвод до септември 2025 година, излиза наяве от отговора на Иван Кондов.
Служебният министър обаче напомня, че през 2024 година отводът за издаване на американски визи е 6,02%. Три % би трябвало да стане той, с цел да може България да извърши изискването за отпадане на визовото пътешестване.
За 2023 година отводът на визи е бил към 11%.
Миналата година с присъединяване на българската актриса Мария Бакалова започва осведомителна акция на Министерството на външните работи, която да изясни спецификите на процеса по кандидатстване.
Очаква се през днешния ден да бъде оповестено отпадането на визите за Съединени американски щати за румънски жители. Румъния става 43-ата страна, включена в програмата за безвизово пътешестване.
България и Република Кипър остават единствените от Европейски Съюз с визи за пътешестване до Съединени американски щати.




