Парламентът прие на второ четене на Законопроекта за допълнение на

...
Парламентът прие на второ четене на Законопроекта за допълнение на
Коментари Харесай

Окончателно: 10-годишна абсолютна давност за дълговете на гражданите

Парламентът одобри на второ четене на Законопроекта за допълнение на. Вносители са съпредседателят на „ Обединени патриоти “ и заместник-председател на Вътрешна македонска революционна организация Искрен Веселинов и група народни представители от Оперативна програма и ГЕРБ.
С въвеждането на във връзка с физическите лица ще се избегне фигурата на „ безконечния дебитор “.
От трибуната на Народното събрание съпредседателят на „ Обединени патриоти “ и заместник-председател на Вътрешна македонска революционна организация благодари на всички народни представители, които поддържаха това изменение на Закона за отговорностите и договорите. Рядко в един мандат има такива моменти, в които Народното събрание взема решение проблем, който е витално значим за стотици хиляди хора. Проблем, който поражда в резултат освен недомислени решения при взимане на заем, ами и в силата на непреодолими условия. И добави:
" Искам да давам отговор на доста изявления, които нападат този текст като главно в интерес на длъжниците. В рамките на дебата, който беше много нескончаем – съвсем 5 месеца, чухме всички мнения, в това число и много радикални оферти. Аз считам, че правната комисия и работните групи се съобразиха с главната част на тези възражения. А точно да има баланс сред длъжника и ползите на кредитора. Това не е закон, който да разреши на длъжника да не си връща в никакъв случай заемите, в противен случай. Дава опцията на кредитора да си прибере отговорностите с разнообразни начини. Но дава един рационален период, в който да тече това осъществяване. Този период е 10 години. В тези 10 години ние изключваме времето за правосъдни каузи.
Ние като законодатели взимаме едно положително и уравновесено решение.
В последните години съществуват многочислени образци за изпълнителни производства против жители, които, за жалост, не престават доста повече от 10 години. През всичките тези години, несъмнено, се начисляват лихви, такси и разходи. А най-неприятната част е, че при гибел на длъжника тези изпълнителни дейности се трансферират към неговите наследници.
 Ковачева: Проблемът с безконечния дебитор не е решен, само че се направи първата стъпка Ковачева: Проблемът с " безконечния дебитор " не е решен, само че се направи първата стъпка
„ Сега се прави първа стъпка за решаването на този проблем с безконечния дебитор с въвеждането на тази безспорна отминалост. Важно е. Надя...
Според статистиката насилствените осъществявания засягат над 600 000 българи.
А точно през днешния ден, когато цялата ни страна и общество са изправени пред последствията от ковид, тази мярка наподобява доста навременна и подобаваща ", сподели Веселинов.
Не всички обаче утвърждават закона.
, предупреждаващи за отрицателните последици от мярката – министерствата на правораздаването и финансите, Европейската банка за възобновяване и развиване, Българската стопанска камара, Висшият адвокатски съвет, асоциациите на банки, колектори, компании за заеми, сдруженията за енергоразпространение и други Повечето от тях настояват, че признатите текстове са много несполучлив опит да се решат проблемите на безконечните длъжници на фона на познати в европейското законодателство процедури като да вземем за пример персоналния банкрут.
Основният проблем на 10-годишната отминалост е, че не пази задоволително ползите на кредиторите и не се съдържа механизъм, посредством който да се регистрира до каква степен безкористен е длъжникът. Освен това се губи тласъкът за най-малко отчасти погасяване на дълга.
 На първо четене: Край с фигурата на безконечния дебитор На първо четене: Край с фигурата на безконечния дебитор
Въвежда се 10-годишна безспорна погасителна отминалост във връзка с частните отговорности на физическите лица, взеха решение депутатите с одобре...
До момента никой не е пресметнал какви са предстоящите резултати от мярката, която ще се задейства след 6-месечен отлагателен интервал след влизането на закона в действие.
Все още нито една от институциите, които имат право да оспорят текстовете пред Конституционния съд, не е оповестила, че ще го направи. Не е ясна и позицията на президента, който следва да подпише закона.
Според признатите текстове с приключването на 10-годишна отминалост се погасяват всички вземания против физически лица, стига те да не са отсрочени или разсрочени. Това значи, че след приключването на периода от 10 години за длъжниците няма да има никакви правни последствия от обстоятелството, че не са погасили задължението си, а кредиторите им губят парите си вечно.
Промените в Закона за отговорностите и договорите ще работят обратно във времето, т.е. ще важат и за заварените отговорности .
Въвеждат се шест изключения от действието на закона – когато отговорностите са насъбрани от физически лица – еднолични търговци, когато те произтичат от " непозволено увреждане " и " безпричинно обогатяване ", когато са за прехрана, за трудово заплащане и компенсации по Кодекса на труда.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР