Парламентарната правна комисия отхвърли президентското вето срещу текстове в новия

...
Парламентарната правна комисия отхвърли президентското вето срещу текстове в новия
Коментари Харесай

Правната комисия в НС отхвърли президентското вето върху антикорупционния закон

Парламентарната правна комисия отхвърли президентското несъгласие против текстове в новия закон за битка с корупцията. Това стана с гласовете на 10 членове, други седем поддържаха президентските претекстове.

Отхвърлянето на ветото демонстрира, че няма воля за битка с корупцията, разяснява пред публицисти президентът Румен Радев.

Държавният глава означи, че не е сюрпризиран. „ Всички диспути към антикорупционния закон и изключително събитията от през днешния ден демонстрират, че няма политическа воля за действителна и всеобхватна битка с корупцията. Явно тази битка ще продължи да се води от жителите и от медиите”, сподели Радев, представен от „ Фокус”.

На въпрос дали ще сезира Конституционния съд за антикорупционното законодателство, той акцентира, че признатият закон няма да докара до действителни промени, каквито хората чакат.

По-рано преди съвещанието на правната комисия Филип Попов от Българска социалистическа партия изиска да разбере кое постанова изключителното привикване на съвещание на комисията, преди да е завършила ваканцията на депутатите.

Председателят на комисията Данаил Кирилов изясни, че президентът е върнал текстовете по време на ваканцията, а и по този начин те по-бързо ще влязат за разискване в зала.

Проф. Емилия Друмева от президентския екип изясни, че претекстовете за връщането на закона са чисто юридически и в тях няма нищо политическо. Сравнявахме непознати практики и интернационалните контракти, съпоставяхме и с Конституцията, сподели тя, представена от Българска телеграфна агенция, и добави, че всичко това било направено доброжелателно.

Заместник-правосъдният министър Евгени Стоянов счита, че е претекстовете си президентът излага друга идея за корупцията.

Единен антикорупционен орган не значи всички органи в страната, трябват критерии за сливане органите, които имат директни и непосредствени функционалности в битката с корупцията, считат част от депутатите.

Текстовете отиват в пленарната зала.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР