Папата взе решение, което няма да се хареса на кардиналите.Папа

...
Папата взе решение, което няма да се хареса на кардиналите.Папа
Коментари Харесай

Папата премахна безплатните наеми за жилищата на кардиналите

Папата взе решение, което няма да се хареса на кардиналите.

Папа Франциск реши да отстрани безплатните наеми за кардинали и субсидираните наеми за други високопоставени чиновници на Ватикана, като сподели, че те също би трябвало да допринесат за икономисване на разноски, цитира думите му Ройтерс.

Новите правила бяха систематизирани в записка, написана от Максимино Кабайеро Ледо, испански мирянин, който управлява финансовото министерство на Ватикана. Те произтичат от среща, която той е провел с папата предишния месец.

То беше сложено в централния двор на Ватикана без звук и почитан чиновник на Ватикана удостовери наличието му пред Ройтерс във вторник.

Досега кардиналите, които живеят в жилища, благосъстоятелност на Ватикана, или в града-държава, или в покрайнините му в Рим, не са заплащали наем. Те заплащат за своите комунални услуги и разноски, свързани с личния състав.

Някои от кардиналите са пенсионирани и получават пенсии.

Епископи и други мениджъри на Ватикана сега заплащат субсидирани наеми. Новите правила се ползват за висшите управнически равнища на духовници и миряни, като например ръководители и чиновници от втори и трети сан във ватиканските дикастерии.

В бележката няма индикация, че чиновниците на по-ниско равнище във Ватикана, множеството от които са миряни, ще получат понижаване на дотациите си. Някои от тях заплащат наеми под пазарните за притежавани от Ватикана жилища в Рим, написа

Бележката на Кабайеро Ледо, известна като rescriptum, споделя, че папата е решил, че чиновниците би трябвало да " създадат изключителна жертва ", с цел да усилят потоците от приходи и да се погрижат колкото се може повече пари да отидат за задачата на Църквата.

В нея се споделя, че папа Франциск е отменил всички предходни субсидии и че жилищата, притежавани от Ватикана, би трябвало да се отдават чартърен на висши чиновници на същите цени, които се ползват за наемателите, които нямат връзка с Ватикана.

Не беше ясно как ще се пресмятат новите наеми, изключително за жилища вътре в стените на Ватикана, където постройките са на епохи, а някои от тях са украсени със фрески.

Всички изключения от новите правила ще би трябвало да бъдат одобрявани персонално от папата, се споделя в бележката.

Двама висши прелати на Ватикана, говорейки пред Ройтерс при изискване за анонимност, споделиха, че са озадачени от новите правила, изключително след като много епископи и свещеници, работещи във Ватикана, получават по-ниски заплати от някои от сътрудниците си в други страни.

Преди две години Франциск подреди на кардиналите да понижат заплатите с 10% и понижи заплатите на други духовници, работещи във Ватикана, с цел да избави работните места на чиновниците, защото пандемията от ковид удари приходите на Светия трон.

Тази наредба също беше ориентирана към високопоставени чиновници и не засегна елементарните чиновници на Ватикана.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР