Пандемията от Covid-19 е увеличила средно с 16% броят на

...
Пандемията от Covid-19 е увеличила средно с 16% броят на
Коментари Харесай

Все повече хора полагат грижи за свои болни близки

Пандемията от Covid-19 е нараснала приблизително с 16% броят на хората в Европа, които поставят грижи за свои заболели близки безплатно. Най-голямо е нарастването в Германия (24%), Испания (18%), Франция (14%), Италия (12%), Англия (10%). Освен това пандемията фрапантно е нараснала тежестта върху всички към този момент полагащи грижи за свои близки. 80% от тях споделят, че след началото на пандемията са пожертвали огромна част от персоналния си живот за индивида, за който се грижат, а 75% са се почувствали по-изтощени и уплашени от всеки път. Това сочат данните от европейско социологическо изследване в 12 страни в края на 2020 година – Глобален показател на благосъстоянието на полагащите грижи в Европа.

Данните сочат, че 65% от полагащите грижи са влошили прочувственото си здраве, 67% се опасяват, че ще изгубят работата си, на 52% грижата за болния непосредствен се отразява отрицателно на професионалното им развиване .

Психиатърът доктор Владимир Наков от Националния център по публично здраве и разбори заяви по време на дискусионно студио по казуса, 52 млн. души в Съединени американски щати поставят неофициални грижи за близки с увреждания и тежки болести. 34 млн. души от тях се грижат за заболели повече от 30 години, като множеството са дами. " Проблем е, че полагащите грижа за дементно заболели у дома нямат особено образование по какъв начин да се оправят най-добре с тези доста сложни за гледане пациенти. Същевременно тази грижа поврежда освен психологичното, само че и телесното им здраве. Те би трябвало да се оправят с рисковото и неловко държание на дементните пациенти, да ги пазят от изгубване, да търпят техният яд и недоверчивост. Същевременно болните постоянно нарушават съня на боногледача. Доказано е, че това води до увеличение с 12% на риска от инсулт и съвсем 90% - риска от тревога и меланхолия за оказващите грижа ", добави доктор Наков.

Експертът по здравно право юрист Калина Михайлова изясни, че в правния мир в България не съществува разбиране за полагащ безплатна грижа , а единствено за персонален помощник – почасово полагащ платена грижа. " Това е правна празнина, която не дава опция за юридически статут на хората, полагащи грижи за свои близки непрекъснато и безплатно. По тази причина тези хора са невидими за правото и нямат права, както и отговорности ", съобщи юрист Михайлова.

Клиничният психолог Зорница Спиридонова обоснова потребността на полагащите грижи от психическа поддръжка и ги окуражи да търсят помощ и да намират време за себе си. " Грижата за близкия е толкоз поглъщаща, те са толкоз потънали в болката, тъгата и страховете на болния, че не помнят за себе си ", сподели Зорница Спиридонова.

Представители на пациентски организации описаха свои персонални прекарвания, свързани с полагането на грижи за непосредствен човек.

Веска Събева – член на Конфедерация отбрана на здравето (КЗЗ) и ръководител на Асоциация на родители на деца с епилепсия (АРДЕ), и Антоанета Витева – член на АРДЕ. Те обърнаха внимание на потребността от Центрове за заместваща грижа, в които да оставят умерено болните си деца за 3 – 4 дни, с цел да си починат.

Росица Пандова, майка на дете с диабет и модератор на събитието, показа, че е напуснала работата си на ефирен водещ и режисьор, с цел да се грижи за щерка си, която отключва диабет след вирусно заболяване. " Бяхме като на боен режим със старите инсулини – ставахме в 7 ч., с цел да закуси детето и да сложим инсулин. А вечер не можеше да си легне преди 22 ч., трябваше още веднъж да хапне и да сложим инсулина. За да се оправим, фамилията ни стана по-организирано и сплотено. Затова и мотото на нашето съдружие е " Диабетът не ни стопира ", уточни тя.

Проблемите на полагащите грижа за свои близки са във фокуса на осведомителна акция " Заедно за пациентите. Защото ни е грижа " на фармацевтичната компания Merck.

Д-р Ана Цакова, изпълнителен шеф на Merck- България обърна внимание, че за полагащите грижи става все по-трудно да жонглират сред професионалните и персоналните си потребности. " Състаряването на популацията и обстановката с Covid в допълнение утежни тези проблеми. 20% от популацията са на ръба на своите благоприятни условия да откликват на потребностите на своите близки и в същото време да не престават да се оправят със своите професионални отговорности. Ето за какво нашата компания започва самодейността " Заедно за пациентите. Защото ни е грижа ", с която слагаме фокуса върху хората, които оказват грижа на заболели близки. Целта е да се създадат промени в закони и наредби, което да облекчи тези хора и да направи труда им забележим за обществото. Нашата компания даде образец в това отношение. Още преди пандемията Merck вкара доста облекчения за чиновниците си, които се грижат за заболели хора в фамилията – гъвкаво работно време, спомагателни дни отпуск, безвъзмездна психически съвещания, опция на чиновниците да спортуват и да се грижат за своето здраве. ", описа тя.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР