Отскоро покрай промените в образователния закон в България се заговори

...
Отскоро покрай промените в образователния закон в България се заговори
Коментари Харесай

За иновативните училища

Отскоро около измененията в просветителния закон в България се заприказва за новаторски учебни заведения. Те съгласно множеството специалисти би трябвало да бъдат " локомотивът ", който да издърпа образованието ни от ступора, в който се намира, с помощта на различни стратегии, ексцентрични методики и похвати, напаснати към съответните потребности на децата. Такива учебни заведения ще аплайват в МОН за статут " новаторско ", само че към момента не е ясно дали ще получават и в допълнение финансиране.

 Мнозина нарекоха тези школа пробни, само че някак всички пропущат обстоятелството, че и сега у нас има учебни заведения, предлагащи нововъведения. Само че те са най-вече частни и заради това - недостъпни за всеки. Тези школа доста постоянно се основават по самодейност на родителите и са обединени към педагогичен системи, разнообразни от нормалната. Някои от тях оферират просто по-различен вид образование, системи за по-бързо запаметяване или нови методики. Други обаче залагат на цялостна смяна не просто в организацията, а в метода, по който учебното заведение сервира света на детето. Не на порции, а като цялостна визия, от която самото то е част.

 Едно такова учебно заведение е Валдорфското, което ползва педагогическа система, основана от Рудолф Щайнер и поддържана още преди време от починалия изкуствовед и публицист Николай Райнов. Затова и разумно школото носи неговото име. Основното, заложено в концепцията на това учебно заведение, е самостоятелен метод към всяко дете съгласно неповторимите му потребности и гении

 През тази идея се пречупват и заниманията на децата. Училището съществува от 2011 година Тогава родители, недолюбващи сегашната просветителна система, се сплотяват, с цел да основат сами обучение, което да бъде " по размер " на децата им. Всички играчки, с които дребните си играят там, са от естествени материали. Начинът на образование не е основан на обичайното състояние " един образователен час - един урок ". Вместо това се залага на концепцията, че продължителното проучване на даден предмет дава опция да вникнеш по-задълбочено в него и да извлечеш най-много знание. Нещо, за което ще бъде дадена опция и на новаторските учебни заведения, като им се разреши да провеждат образованието не в образователни часове, а в цели модули. Във Валдорфското учебно заведение в продължение на 3 до 6 седмици всеки ден има образование по един главен предмет - без значение дали литература, математика или история. Останалите часове са отделени за непознати езици, изкуство, евритмия. След прочут интервал на " насищане " със познания по въпросния предмет той се заменя с различен, който се учи на същия принцип. Що се отнася до метода на образование, изключително в началното учебно заведение, се залага на това на детето да бъде показвано, а не казвано. Идеята е на най-малките да не се дават нереални познания, до момента в който те не са в положение да ги възприемат. Писането на буквите да вземем за пример се усвоява не посредством механично свързване на ченгелчета и други техни детайли. Вместо това децата " разсъбличат " буквичката посредством описване на приказки с доста думи, в които тя участва и би трябвало да бъде открита. След това се рисуват подиуми от приказката. Изкуството пък се учи не поотделно, то е просмукано във всички образователни предмети. Абстрактно мислене стартира да се развива едвам след пети клас.

 Допълнителна част от извайването на хармонични хора е и заниманието със занаяти. Децата коват мед, вършат дребни постройки, сами отглеждат жито и си изпичат от него самун. " Неправилното образование и образование може да убие доста скъпи заложби в индивида, да го обърка и да провокира даже болести в по-късна възраст, за които медицината няма пояснения ", са написали основателите на учебното заведение. " Ако гледаме на всяко дете като на едно неповторимо човешко създание, в случай че се опитваме да разберем какво носи то и какво му е потребно, с цел да разгърне неповторимите си самостоятелни заложби и му помогнем това да стане, освен ще формираме жизне- и дееспособни жители, само че и едно общество съгласно естествените закони на развиването ", написа там.

 Има и учебно заведение на дъновисти, където децата се образоват по така наречен слънчева педагогика. Нейната философия е напълно основана на концепциите на учителя Петър Дънов. Всъщност в учебната стратегия е мощно заложена паневритмията - комбиниране на придвижвания и музика, основано точно от Дънов, което се практикува у нас и по света повече от 70 година Тези занимания развиват по-голяма резистентност, краткотрайната слухова памет, бързината за решение на невербални интелектуални задания. В същото време те резервират интензивността и покачват психологичната резистентност, възпитават в вярно състояние на тялото, усъвършенстват силата на някои мускулни групи.

 Много известен е и методът " Монтесори ", по който децата се учат да опознават света през призмата на изкуството. Едно от учебните заведения, което употребява този способ, е Италианският колеж в Горна баня, който е едно отнай-търсените школа.

 Сугестопедията пък е способ, създаден от българския академик Георги Лозанов, и е ориентирана към по-бързо запаметяване. Тя към този момент си няма учебно заведение, само че участва в редица курсове и школи, изключително за проучване на езици. Тя е обвързвана не със световъзприятието и методите на образование, а със способността на човек да усвои доста повече неща от това, което обичайно си представяме. Преподаватели в Софийския и Шуменския университет също са създали разнообразни типове педагогики, някои от които към този момент се апробират. Това става най-вече в детски градини с " авторски стратегии ". Най-страшно е дребните да изгубят любознанието. В домашното школо децата учат сами и построяват темперамент.

Виктория Червенкова е приключила Американския университет и магистратури по мениджмънт и логика на психиката. Работила е в две водещи компании. В момента е на свободна процедура като съветник на непознати компании в региона на маркетинга, брандинга и тактиките за бизнес развиване. Тя е и един от запалянковците в Общност за свободно обучение в Пловдив. Има две дъщери - на 7 и 2 години и половина. Пред в. " Марица " тя споделя своето виждане за домашното учебно заведение.

- Г-жо Червенкова, какви са преимуществата на домашното учебно заведение, какво не ви харесва в всеобщото?

- Основен минус на всеобщото обучение е тоталната загуба на естествената ученолюбивост на децата. След 2 клас блясъкът в очите изчезва. Детето се трансформира в потребител на някакви познания, които му се подават, то се задължава да ги научи по тъкмо избран метод и да ги възпроизведе по тъкмо избран метод. Няма място за персонална отговорност, за избор, за нещата, които построяват характера на детето и способността му да взема решения и да носи отговорност за тях. А това е извънредно значимо за нас. Това най-после води до загуба на всевъзможен интерес към ученето. Говорим за тактики за учене през целия живот, което на фона на това наподобява неуместно. Ние желаеме да запазим любознанието и любознателността на децата, като в същото време построяват личния си темперамент. Да се научат да учат сами е една от крайните цели. Да вземат решения и да ги отстояват

Избраната от нас форма разрешава да работят в екип в действителност, да се научат да разпределят отговорности и отговорности. Заедно да вършат нещо, което след това да показват. Това също не може да се случи в учебно заведение - там всеки е самичък за себе си, нямаш право да окажеш помощ на другарчето. А едно от най-важните умения след това и в професионалния живот е умеенето за работа в екип. Всеки, който има бизнес, го цени.

- Как ще стане всичко това, по каква скица ще работи домашното учебно заведение?

- Сутрешните занимания ще са в две елементи. В едната ще има общо занимание, общ план или опит - физически, химически, нещо образно. Това ще обгръща разнообразни сфери на познание. Това е друго нещо, което не ни харесва в просветителната система - че знанието е разграничено на части. Учи се малко география, след това 40 минути история, по-късно български. В действителния живот това разделяне го няма. Затова сме избрали този интердисциплинарен интегрален метод, основан върху планове, които обгръщат разнообразни сфери. Децата ще имат обща месечна тематика, която да е по едно и също време обширна и да обгръща разнообразни детайли от другите предмети, и в това време да е задоволително съответна. Например дърветата на България. Може да се посети библиотеката и всяко дете да си избере какво му е забавно - енциклопедия с фактология, приказки, географски атлас. После може да се чете в група. Някой може да избере да написа, различен да рисува. Но всички занимания са по общата тематика.

- Достатъчно зряло ли е детето в първи клас, с цел да може единствено да направи това?

- Има задоволително подтик и предпочитание. Тук е ролята на учителя да насочи, да помогне, да оформи това, което е вътре в децата, и да ги поддържа да го изразят. Ролята и на родителя е огромна - да подкрепи процеса. Крайната цел е знанието да премине през децата, те да го усетят като свое лично и по-късно да го изразят по своя метод.

Във втората част от заниманията всяко дете ще си има и самостоятелна задача, която да подхожда на възрастта и уменията му. Личната стратегия ще се създава взаимно от родителя и учителя. Обмисляме да поканим и външни консултанти, които да ни оказват помощ с правенето на персоналните стратегии. Целта е детето да се движи по стандартите на МОН, да покрива наложителните познания и пълномощия за съответния клас, само че да има и независимост.

- Ще има ли някаква форма на изпитване и оценяване?

- Родителите, които желаят децата им да имат тапия от МОН, би трябвало да ги запишат в независима форма на образование към някое учебно заведение и в края на годината да държат приравнителни изпити по всички предмети. Ние в кооператива сме създали концепцията в края на всеки месец децата да си тестват сами знанията. Ще има два типа теста - по-лесен и по-труден. Накрая на децата ще бъдат дадени отговорите и те сами ще ги сверят със своите, с цел да няма външен оценител. Целта е сами да си намерят грешките и да си попълнят празнините. Идеята е да свикнат сами да се тестват, с цел да няма напрежение.

В края на всеки месец по месечната тематика децата ще показват сътвореното пред родители и другари. Формата може да е галерия, показване на фотоси от посетените места, тъй като тази форма разрешава екскурзии, посещаване на изложения, спектакъл, срещи с външни хора. Тази месечна демонстрация дава това поле за изява. Децата обичат да имат аудитория и да демонстрират какво са постигнали.

- В учебно заведение има занятия и занималня, при вас какъв брой време ще са ангажирани?

- Домашното учебно заведение ще е целодневно. След обяд заниманията ще са по ползи, може да има курсове по разнообразни дисциплини. Децата, записани в извънкласни действия, могат да си ги посещават.

- Какво ще стане с децата след 4 клас?

- Идеята е да се продължи. Има разнообразни деца. На някои може да им пасне тази система, други да се върнат в всеобщото учебно заведение. При всички случаи задачата ни е до тази възраст да станат виновни и да могат да учат сами. След това могат да се употребяват и другите платформи за онлайн класна стая, в която по интернет учители преподават в действително време. Например в " Уча се " има видеоуроци по всеки предмет за всеки клас. Детето може да ги учи, без да участва в класическото учебно заведение, а да следва своя темп. С спомагателни занимания и извършения може да надгражда. Някое дете може да напредва по-бързо по даден предмет. Така има опция и на образование с друга скорост, съгласно характерността.

Инфо: www.standartnews.com

Източник: uchiteli.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР