Отправен бе и призив към българското правителство да отвори отново

...
Отправен бе и призив към българското правителство да отвори отново
Коментари Харесай

И ЕНП призова София да ратифицира Истанбулска конвенция

Отправен бе и апел към българското държавно управление да отвори още веднъж процеса по ратификация на Истанбулската спогодба. Това стана през вчерашния ден по време на дебатите за конвенцията в Европейския парламент.

По този метод ЕНП изрази съществено противоречие с решението на българските ръководещи от ГЕРБ да изтеглят за разглеждане Истанбулската спогодба. Не се откри и български евродепутат, който да изясни за какво конвенцията е изтеглена от спор в България.

Всички парламентарни групи в Европейския парламент, с изключение единствено на Европейските консерватори и реформисти приканиха 11-те страни членки на Европейски Съюз, които не са утвърдили Истанбулската спогодба, да го създадат.

При откриването на вчерашната сесия ръководителят на Екологичен потенциал Таяни за следващ път акцентира какъв брой е значимо да се дебатира за отбрана на дамите от принуждение точно в този подтекст бе и дебатът в Екологичен потенциал.

Истанбулската спогодба е призната от Съвета на Европа през 2011 година и влиза в действие през август 2014 година Европейски Съюз подписа Истанбулската спогодба през юни 2017 година Всички държави-членки са подписали документа, все пак единствено 17 от тях са горатифицирали към този миг: Австрия, Белгия, Дания, Естония, Испания, Германия, Италия, Кипър, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Финландия, Франция, Холандия и Швеция.

Ето и дебатът в Европейския парламент:

Анна Мария Кораца Билд
, съдокладчик на Екологичен потенциал по Истанбулската спогодба, от името на групата на ЕНП:

„ Днес призоваваме останалите 11 държави-членки да ратифицират конвенцията. Чухме доста подвеждащи причини срещу конвенцията. Например в България, Хърватия, Полша, Словакия и даже Украйна.

Комисарят по човешки права от Съвета на Европа счита причините, че думата „ пол “ има прикрит план за неотговарящи на действителността. “

„ Предназначението на думата „ пол “ е за битка със стандартите и тя не е ориентирана против обичайните фамилии. Насилието заплашва фамилиите, а не конвенцията. “

„ Призоваваме българското председателство да сложи въпроса на дневен ред в Съвета и българското държавно управление да отвори още веднъж процеса по ратификация. “

Кристин Рево д`Алон Бонфоа , съдокладчик на Екологичен потенциал по Истанбулската спогодба, от името на групата на социалистите съобщи:

„ Въпреки че България е ръководител на Съвета, българското държавно управление се отхвърли от ратификация на конвенцията. Това е съкрушително. Чуха се доста подправени причини. Терминът „ пол “ не е скрита идеология, а вместо това ще ни разреши да признаем съществуването на действителния проблем с насилието, учредено на пола. Отказът да се одобри законодателство против насилието против дами е признак на експанзия против правата на индивида в Европа. “

„ Ратификация на Европейско равнище също е в застой, тъй като Съветът продължава да се крие зад подправени причини. “

Ядвига Висниевска , от името на групата на европейските консерватори (ЕКР) „ Истанбулската спогодба има цел да отбрани дамите, само че на първо място става дума за следване на лява идеология. “

„ Закрилата на дамите от принуждение не се слага под въпрос, само че всичко това бива сложено в една идеологическа рамка - визия за обществото, в която полът придобива обществена функционалност и бива неглижиран биологическият му темперамент. “

„ Тук става въпрос и за правилото за субсидиарност, тъй като Европейски Съюз няма пълномощия по тези тематики. “

Беатрис Бесера Бастерекиа , от името на групата либералите и демократите (АЛДЕ)

„ Истанбулската спогодба е ориентирана против насилието над дамите, желаеме те да бъдат предпазени, а техните насилници да бъдат наказвани. За каква идеология говорите, като казвате, че тази спогодба постанова някаква идеология на пола? “

„ Европейският съюз и Европейският парламент би трябвало да покажат, поддържат ли тази спогодба, която пази дамите от насилници, или не. Имаме страна, България, която в този момент ръководи Съвета и се отдръпва от конвенцията. Погледнете Полша и Унгария и какво се случва в Гърция. “

Тери Рейнтке , от името на групата на зелените

„ Преживяваме извънредно огромно накърняване на правата на дамите. “

„ Тази спогодба би трябвало да се ратифицира, би трябвало да има равнопоставеност и отбрана на дамите “.

Костадинка Кунева , от името на групата на европейската обединена левица

„ Няколко дни след Международния ден на дамата ние приказваме по тематиката Истанбулска спогодба, самият този факт е печален. След този толкоз значим ден да приказваме за това е просто скандално. “

„ Комисията би трябвало да излезе със тактика за използване на конвенцията. Трябва да се назначи орган, който да дава отговор за битката за права на дамите.

Лаура Ферара , от името на групата на Европа на свободата и директната народна власт

„ Хубаво е понякога да се връщаме на тематиката принуждение върху дамите, само че когато приказваме за права на дамите, за жал виждаме, че нормално ставаме очевидци на нещастия, а когато се намесим, е към този момент прекомерно късно “.

„ Конвенцията е от 2013 година, в това време има доста жертви, които можеше да бъдат избавени “.

„ Системата не съумява да отстрани неприемливите форми на принуждение от всекидневието “.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР