Учените с новина!: Открито е призрачно същество дълбоко в океана, невиждано никога преди
Открито е призрачно създание надълбоко в океана, невиждано в никакъв случай преди. С такава вест гръмнаха учени от Изследователския институт на аквариума в Монтерей Бей.
Представете си по какъв начин постепенно потъвате под вълните. Докато падате, слънцето става все по-малко, става все по-тъмно и все по-тъмно. Студените води се сгромолясват към вас, защото налягането се усилва. Сега сте в цялостен мрак, толкоз надълбоко, че слънчевата светлина не може да ви доближи. Тогава, изненадващо, виждате вибриране на светлина от създание, каквото хората не са виждали до момента. Това е нудибранш, голохрил охлюв, неотдавна открит да плува свободно във водния дирек, осветлен от биолуминесцентно зарево, декориран с издута качулка, от откриватели от Изследователския институт на аквариума в Монтерей Бей (MBARI) в Съединени американски щати.
Това е Bathydevius caudactylus, първият прочут голохрил охлюв от този тип: живее не в плитки води или на морското дъно, а на повече от 2200 метра под повърхността на Тихия океан, в открити води.
„ Повечето нудибранши живеят на дъното в плитки води, тъй че беше доста изненадващо да открием нудибранш толкоз надълбоко във водния дирек и надалеч от дъното “, споделя морският академик от MBARI Брус Робисън пред ScienceAlert. „ Знаехме за няколко типа, които живеят на дълбокото морско дъно, само че никой от тях не е съобщаван в дълбоки междинни води. “
Морските охлюви от разред нудибранши са измежду най-харизматичните мекотели. Те постоянно са блестящо оцветени, с богато украсени добавки и шарки. Често се срещат по рифовете, където някои типове се хранят с корали, а други – с водорасли, гъбички, анемони, медузи или даже с други нудибранши. Те са разнородни и многофункционални, само че се смяташе, че тази многофункционалност е лимитирана в избран диапазон. Това е една от аргументите, заради които откривателите от MBARI нарекли животното „ загадъчно мекотело “, когато се натъкнали на него, до момента в който пилотирали отдалечено управлявания проучвателен транспортен съд „ Тибурон “ на дълбочина 2614 метра.
Съществото, което са видели, е имало крайници като на морски охлюв, само че също по този начин и огромна, разтваряща се качулка и опашка, която е била с ресни и е изглеждала като пръсти, вълнообразно движещи се в течението.
През ефирната, полупрозрачна кожа на тялото му могат да се видят розови вътрешни органи. Когато подводният уред се доближил и съществото се почувствало застрашено, то светнало с биолуминесцентно зарево. Това държание наподобява отбранително: в един от случаите откривателите виждат по какъв начин едно от пипалата на опашката на охлюва свети непрекъснато, до момента в който се върти, и най-после се отделя и плува свободно, сходно на метода, по който гущер може да пусне опашката си, с цел да отвлече вниманието на див звяр.
По време на гмурканията сред 2000 година и 2021 година откривателите са срещнали общо 157 индивида от типа, 32 от които са изследвали в детайли, а 18 са събрали за по-нататъшно проучване в лабораторни условия. Това проучване включва разбор на генома, който им разрешава да причислят странното създание към нудибраншите – само че толкоз разнообразни от всички останали нудибранши, че се постанова основаването на ново семейство – Bathydeviidae.
„ Най-вълнуващият аспект на това изобретение “, споделя Робисън пред ScienceAlert, „ е, че успяхме да създадем най-изчерпателното в началото изложение на нов дълбоководен тип, представяно в миналото (анатомия, дишане, биолуминесценция, размножаване, хранене, генетика, поведение). “
Наблюдавайки Bathydevius в естествената му среда, откривателите следят по какъв начин животното употребява обемната си качулка, с цел да улови плячка, което демонстрира, че храната му е богата на ракообразни.
При Bathydevius липсва сходният на език придатък, който се следи при множеството други нудибранши, а вместо това той гълтам храната си през устата в задната част на качулката. Два други типа нудибранши употребяват качулките по сходен метод, само че те са доста отдалечени от Bathydevius в фамилията на нудибранхите, което допуска, че тази линия е еволюирала без значение при новооткрития тип.
Нудибраншът, сходно на другите свободно плаващи типове, е хермафродит.
В един от случаите откривателите са имали шанса да следят елементи от репродуктивната тактика на Bathydevius: на дълбочина 2 755 метра два индивида са се закотвили на морското дъно, с цел да стартират процеса на снасяне на яйцата си. Други човеци били видяни да се придържат към морското дъно по сходен метод на дълбочина до 4 009 м. Това е най-пълното проучване на нов дълбоководен тип, провеждано до момента – и което подсказва, че може би сме били прекомерно консервативни в догатките си за това на какво е кадърен естественият свят.
„ Bathydevius се разграничава радикално от всички останали нудибранши, тъй като е добре приспособен да живее в доста друг хабитат; еволюцията е преодоляла провокациите на оцеляването там, където живее, и е доста добре приспособен да успее там “, споделя Робсън. „ Това ни споделя, че еволюцията на нудибраншите е доста по-гъвкава, в сравнение с сме считали. “
Източник – Science Alert/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News