Откриха начин за лечение на деменция по време на сън

...
Откриха начин за лечение на деменция по време на сън
Коментари Харесай

Откриха начин за лечение на деменция по време на сън със звукова симулация

Откриха метод за лекуване на деменция по време на сън със звукова симулация. Звуковата стимулация може да манипулира мозъчните талази по време на REM съня – фаза, която е от решаващо значение за паметта и познавателните качества. Използвайки усъвършенствана технология, откривателите съумяват да усилят честотата на мозъчните осцилации, които се забавят при пациенти с деменция, като по този метод евентуално усъвършенстват функционалностите на паметта. Неинвазивната техника може да проправи пътя за новаторски лекувания на деменция посредством ориентиране на мозъчната интензивност по време на сън. Този метод дава вяра за възстановяване на паметта и познавателните функционалности с минимални разстройства в живота на пациентите.

Основни обстоятелства:

Звуковата стимулация усилва честотата на мозъчните талази по време на REM съня. REM сънят е обвързван с паметта и познавателните функционалности, които се забавят при деменция. Тази неинвазивна техника може да докара до нови способи за лекуване на деменция.
Мозъчните талази могат да бъдат манипулирани по време на сън с бързи придвижвания на очите (REM) – фаза на съня, обвързвана с паметта и познанието, демонстрира ново изследване на Университета в Съри. Нова технология, употребяваща звукова стимулация, разрешава на учените да ускорят мозъчната активност, която става по-бавна при пациенти с деменция по време на този стадий от съня. По време на това неповторимо изследване учените от Съри в съдействие с Центъра за проучване на грижите и технологиите към Британския институт за проучване на деменцията към Имперския лицей в Лондон употребяват неотдавна създадена технология – звукова стимулация със затворен цикъл, която е ориентирана по акуратен метод към мозъчните осцилации по време на сън.

При тази технология звуците се синхронизират по този начин, че да влияят на мозъчните талази в избрани елементи (напр. фаза на издигане и затихване) на трептенията.

Звуците са подавани тъкмо със скорост шест (насочени към тета-вълните) или 10 (насочени към алфа-вълните) пъти в секунда. За първи път това е направено по време на REM интервала на съня, когато мозъчната интензивност е сходна на тази в будно положение, само че придвижването е потиснато.

Д-р Валерия Харамийо, постдокторант на Швейцарската национална научна фондация в Центъра за проучване на съня в Съри и в Училището по логика на психиката към Университета в Съри, нововъзникващ водач в Института за проучване на деменцията в Обединеното кралство и първи създател на обявата, съобщи: „ Мозъчните осцилации подкрепят работата на мозъка и метода, по който той научава и резервира информация. Мозъчните осцилации по време на REM съня са забъркани във функционалностите на паметта – тяхната точна роля обаче остава значително неразбираема. При деменция мозъчната интензивност по време на REM съня става по-бавна, което се свързва с понижаване на способността за запомняне на избрани житейски събития и опазване на информация. Стимулирането на мозъчните талази със тон може да усили тяхната периодичност и това може да помогне за по-доброто схващане на това по какъв начин мозъчните осцилации по време на REM съня подкрепят познанието и по какъв начин REM сънят може да бъде усъвършенстван при хората с деменция. “

За да се изследва резултатът от стимулацията, са набрани 18 участници, които са следени през нощта в Центъра за проучване на съня в Съри.

Сънят им е бил непрестанно следен посредством електроди, сложени на скалпа им, а мозъчните осцилации са били оценени в действително време, тъй че слуховите тласъци да могат да бъдат прилагани в тъкмо избрани елементи от осцилациите, без да се разсънват участниците.
В взаимозависимост от това към коя част от цикъла са ориентирани слуховите тласъци, осцилациите стават или по-бързи, или по-бавни, което демонстрира, че мозъчните талази могат да бъдат манипулирани.

Професор Дерк-Ян Дайк, шеф на Центъра за проучване на съня в Съри към Университета в Съри, началник на групата в английския Институт за проучване на деменцията и основен създател на обявата, съобщи: „ Използването на звукова стимулация за смяна на мозъчните вибрации, до момента в който човек спи, дава обещание лечебни резултати. Понастоящем няма лек за деменцията, а единствено лекарства, които могат да забавят развиването на заболяването или краткотрайно да оказват помощ на индивида да се оправи със признаците си, тъй че е значимо да мислим новаторско, с цел да разработим нови благоприятни условия за лекуване. Звуковата стимулация, която е неинвазивна и евтина техника, има капацитета да направи тъкмо това. “

 

 

Източник – Neuroscience/Превод:SafeNews

 

Още вести четете в: Здраве За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР