Откраднати милиарди, чиновници в затвора и избягал в чужбина ръководител:

...
Откраднати милиарди, чиновници в затвора и избягал в чужбина ръководител:
Коментари Харесай

Кражби в астрономически размери в руския космически сектор

Откраднати милиарди, служители в пандиза и избягал в чужбина началник: съветският галактически бранш се характеризира с обири на средства в астрономически размери, които поставят кол в упоритостите за великолепие в космоса, които Русия още веднъж стартира да демонстрира.

От години страната се пробва да възвърне тази своя промишленост - източник на голяма горделивост по руско време и в която тя остава незаобиколим международен фактор. Секторът обаче бе унищожен след разпадането на Съюз на съветските социалистически републики, а напоследък понесе няколко унизителни неуспеха.

Корупционните кавги обаче не престават да раздрусват съветската галактическа промишленост и оставят в сянката си обявените планове за нови ракети или станции на Луната.

"Милиарди се крадат " в държавния конгломерат Роскосмос, който сплотява фирмите в бранша, заключи в средата на този месец ръководителят на Следствения комитет на Руската федерация Александър Бастрикин, представен от РИА Новости. Той заяви, че следствия се водят "от най-малко пет години и са надалеч от привършване ".

Нов епизод от този сериал: през април генералният шеф на Научно-изследователския институт за галактически технологии Юрий Яскин напусна Русия в посока европейска страна, откъдето подаде оставка, както заяви вестник "Комерсант ".

В неговото дружество преди малко била почнала финансова проверка и той се страхувал, че ще бъдат открити злоупотреби, декларирали източници на съветския всекидневник.

Роскосмос удостовери пред Франс прес оставката на Яскин, чийто институт взе участие в създаването на съветската световна навигационна сателитна система ГЛОНАСС, която е проектирана да конкурира американската Джи Пи Ес (GPS). От галактическата организация не показаха аргументи.

Провалени огромни планове

Злоупотребите засегнаха изключително мощно два значими плана през последното десетилетие: ГЛОНАСС и строителството на нов космодрум, Восточний (Източният космодрум), в съветския Далечен изток, умислен да размени Байконур, в Казахстан.

Освен това, съвсем всички съществени компании в бранша, в това число конструкторите на ракети "Хруничев " и "Прогрес ", бяха наранени от финансови кавги, водещи от време на време до затворнически присъди за обири в огромен мащаб.

Сметната палата оцени другите финансови злоупотреби в Роскосмос през 2017 година на 760 милиарда рубли (над 10 милиарда евро), което съставлява близо 40 % от нарушаванията, открити във всички браншове на съветската стопанска система.

Роскосмос постоянно твърди, че сътрудничи на водените следствия. "Изкореняването на корупцията е една от основните цели на управлението ", увериха от конгломерата пред Франс прес.

В средата на предишния месец президентът Владимир Путин прикани за "постепенно решение на очевидните проблеми, които спъват развиването на галактическия бранш ". "Цените и периодите, набелязвани за реализирането на галактически планове, постоянно са неоснователни ", акцентира той.

Повече пари - повече корупция

Изправянето на галактическия бранш на крайници е въпрос на авторитет за Кремъл. Тази промишленост символизира възобновената горделивост на Русия и нейните благоприятни условия да бъде в първите редици на интернационалната сцена, изключително в подтекста на новата Студена война със Съединените щати.

Съсипан през 90-те години на предишния месец, секторът се крепеше с помощта на търговски контракти с чужбина. "Тогава обаче още имаше фрагменти на доста високо професионално ниво и по-малко злополуки при изстрелвания ", споделя Виталий Егоров, създател на известен блог за космоса, Зелената котка (zelenyikot.com).

Първият модул на Международната галактическа станция (МКС), Заря, бе създаден в Русия и изведен в откритото пространство през 1998 година макар финансовите компликации.

Парадоксално, обстановката се утежни при започване на този век, когато тези проблеми бяха решени. Притокът на държавни средства подхрани злоупотребите и напредъкът на галактическите проучвания спря, настояват специалисти.

"Днес галактическият бранш действа на правилото: Дайте ни пари и ние ще изстреляме нещо... някой ден ", изяснява Егоров.

Само МКС си остава твърдо "светъл лъч ", само че тя има по-скоро "политическа роля " за поддържане на интернационалното съдействие и не способства с нищо ново за научните проучвания, счита специалистът.

Според анализатори генералният шеф на Роскосмос Дмитрий Рогозин - някогашен вицепремиер, прочут с антизападната си изразителност и назначен на поста преди година - има проблеми с решаването на проблемите в бранша.

Научните среди укоряват този публицист по обучение, че не познава промишлеността.

"Той би бил превъзходен представител на Роскосмос ", споделя с подигравка Егоров, след което прави ангажимента, че "дори Супермен не би съумял да се оправи с тази лавина от проблеми ".
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР