Отборът на Левски записа четвърта победа от началото на новия

...

Левски надви Академик Пловдив за четвърта победа в НБЛ

Отборът на Левски записа четвърта победа от началото на новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже. „ Сините “ надиграха Академик (Пловдив) със 78:76 (17:16, 15:16, 24:26, 22:18) като посетител в последния мач от 5-ия кръг на шампионата. С триумфа Левски изпревари Спартак (Плевен) и се изравни с Балкан (Ботевград) и ЦСКА на второто място в класирането, като и трите отбора са с баланс от 4 победи и 1 загуба. Академик пък записва четвърто проваляне в 5 срещи през акцията и остава на десето място в подреждането с 6 точки, колкото има и тимът на Миньор 2015 (Перник).

Академик и Левски изиграха извънредно равносилен дуел в зала „ Сила “, като през целия мач стояха близо в резултата и държаха интригата до финалната сирена. Играчите на треньора Йордан Янков извършиха цели 40 наказателни удара, само че осъществиха единствено 3 от 21 опита при изстрелите си за три точки, до момента в който „ сините “ вкараха 8 тройки и записаха общо 16 асистенции при едвам 8 неточности, което се оказа основно за крайния излаз от конфликта.

Двубоят стартира нискорезултатно и с голям брой неточности и от двата отбора. Така малко след средата на първата част имаше едвам 9 осъществени точки – 6:3 в интерес на Академик. Постепенно обаче двата състава покачиха успеваемостта си в нахлуване и след края на първите 10 минути гостите от София имаха точка задатък при 17:16.

Втората четвърт още веднъж протече равностойно. Играчите на Йордан Янков съумяха да поведат с 32:26 3:02 минути преди края на първото полувреме, само че „ сините “ бързо наваксаха изоставането си и почивката пристигна при тъждество 32:32.

След почивката пловдивските „ студенти “ стартираха по-концентрирано в офанзива и още веднъж взеха преднина от 6 точки, само че след два следващи сполучливи опита за три точки на Алън Арнет Левски отново стигна до равнене при 45:45 в средата на третата четвърт. До края на частта двата отбора продължиха да стоят близо в резултата и преди финалните 10 минути Академик имаше 2 точки задатък – 58:56.

В началото на последната част столичният отбор сподели по-организирана игра в нахлуване и поведе със 70:65 5:20 минути преди края. " Сините " задържаха преднината си до 77:71 в последната минута на срещата, само че тогава Мартин Маринов осъществя тройка за 74:77. Алън Арнет изпусна последвалите 2 наказателни удара за Левски, а в ответната офанзива Асен Великов фаулира Мартин Маринов при нова пукотевица за три точки и той застана на наказателната линия, само че вкара единствено два от трите си опита и по този начин пропусна шанса да изравни резултата 10 секунди преди финалната сирена. При подновяването на играта се стигна до фаул против Джон Флорвиъс, който вкара единствено единия си опит, само че по-късно домакините не съумяха да се провеждат в нахлуване и по този начин Левски стигна до крайния триумф след 78:76.

Най-резултатен за триумфа на столичани бе Алън Арнет с 20 точки, Джон Флорвиъс направи „ дабъл-дабъл “ с 15 точки и 12 битки, а Асен Великов способства с 12 точки и 7 асистенции.

За домакините от Пловдив Джъстин Маккол осъществя 19 точки, а Тайлър Криймър записа „ дабъл-дабъл “ – 10 точки и 16 битки.

В идващия шести кръг Академик гостува на Берое, до момента в който Левски приема БК Шумен.