От вчера регистрираните огнища на морбили в страната са 6.

...
От вчера регистрираните огнища на морбили в страната са 6.
Коментари Харесай

Пазете се! Морбили плъзна в 3 области, Инфекциозното в Бяла Слатина е на предела си

От през вчерашния ден записаните огнища на морбили в страната са 6. Засегнатите общини са във Врачанско, Плевенско и Ловешко.
В община Бяла Слатина има най-вече болни - 37, в Плевен - двама и по един случай има в общините Козлодуй, Ловеч и Луковит. Здравните управляващи са безапелационни, че до тази обстановка се стигна поради неналичието на имунизация против болестта.





Сред инфектираните обаче не са единствено деца, има и двама възрастни.



Инфекциозното поделение в болничното заведение в Бяла Слатина, където бяха регистрирани първите случаи на морбили, доближи потенциала си. За да не върнат нито едно дете, лекарите са създали метаморфоза с част от отделението по вътрешни заболявания.
" Децата са 14, от които 4 са настанени в стая на вътрешно поделение. За личния състав на вътрешно поделение няма никаква заплаха, стаята е изолирана. Най-много натоварени ще бъдат сестрите от Инфекциозно, които ще би трябвало да обслужват децата във вътрешно поделение ", разяснява доктор Минка Велева, шеф " Интензивно поделение " в МБАЛ-Враца.
Най-засегнати са децата от 5 месеца до 15 година Сред приетите в болница няма тежки случаи.
" Много неприятна е кашлицата, която мъчно се овладява. Правим инхалации, разнообразни процедури ", посочи доктор Велева.



Над 90% от заболелите не са имунизирани против морбили, точно по тази причина РЗИ-Враца предприе незабавни ограничения и провежда мобилен имунизационен екип по места.
" След 17-18 март, когато стартира епидемиологичния гърмеж в община Бяла Слатина, към този момент са ваксинирани над 120 деца, като този развой продължава ", уточни Иван Борисов, контрольор в РЗИ - Враца.
В Бяла Слатина са карантинирани 8 училищен паралелки и 4 групи в детски градини.
" Последните случаи на новорегистрирани лица с морбили са контактни от първи кръг, т.е. това са братя, сестри и братовчеди на първите доказани случаи ", разкри Борисов.
Здравните управляващи поучават контактните на заболелите да лимитират излизанията си и в случай че се грижат за болен от морбили, да употребяват маски и инфектираният да бъде изолиран в обособена стая.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР