Даренията за изборите надхвърлиха 1,3 млн. евро
От Сметната палата оповестиха, че участниците в изборите би трябвало да показват докладите за приходите, разноските и поетите отговорности за заплащане за предизборната акция до 3 юни.
Дотогава е и крайният период, в който доставчиците на медийни услуги, социологическите и рекламните организации, както и организациите за реализиране на връзки с обществеността би трябвало да показват в Сметната палата на книжен и електронен притежател информация за предоставените услуги на партиите, обединенията и инициативните комитети. Информацията се дава по пример, допълниха от Сметната палата. До 18 юни институцията ще разгласява докладите на интернет страницата си.
До момента в Единния указател по Изборния кодекс на Сметната палата е постъпила информация за направени над 1,3 млн. евро дарения от физически лица и над 316 хил. евро предоставени средства от кандидати/членове на инициативни комитети за финансиране на предизборната акция на участниците в изборите за народни представители на 19 април 2026 година
В период от шест месеца след показване на докладите Сметната палата ще извърши одит за сходство на заявените доходи и осъществените разноски по отношение на предизборната акция, когато са над 511,29 евро (1000 лева).
Общо 4786 претенденти за народни представители се записаха за парламентарния избор на 19 април. В изборите участваха 24 обединения - 14 партии и 10 обединения.




