От слухове, че тайванската президентка Цай Ингвен е лесбийка, през

...
От слухове, че тайванската президентка Цай Ингвен е лесбийка, през
Коментари Харесай

От Тайван до промените в Москва - властта на президентите на Китай и Русия си има граници

От клюки, че тайванската президентка Цай Ингвен е лесбийка, през координирани видеозаписи и мнения в интернет до проява на мощ със самолетоносач - китайското държавно управление наподобява постави огромни старания, с цел да повлияе на изборите в Тайван по-рано този месец. Те се оказаха цялостен неуспех. Тайванските гласоподаватели отхвърлиха локалните политически съдружници на Пекин и утвърдиха на власт досегашните ръководещи с един много заздравен мандат.

За китайския президент Си Цзинпин този резултат - пристигнал след също толкоз гръмкото отменяне на пропекинските партии на миналогодишните избори в Хонконг - беше съществено проваляне. Това беше и ясно увещание, че въпреки властническите водачи да не се изправят пред сходен жанр изборни рискове, които стоят пред техните сътрудници в одобрените демокрации, то те въпреки всичко не могат да ги пренебрегват изцяло.

И до момента в който Си се сблъсква с малко същинска демократична съпротива и отговорност в самия континентален Китай, то съветският водач Владимир Путин не е чак толкоз огромен щастливец. Безпокойства от този жанр безспорно бяха отпред в дневния му ред предходната седмица, когато той в профил цялото държавно управление, назначи нов министър председател и, както наподобява, стартира да проправя пътя за нови бързи конституционни промени, с цел да избегне неуместното за него ограничаване за повече от два поредни президентски мандата.

Реформите на Путин - които в последна сметка ще лишат от известни пълномощия президента за сметка на усилването на тези на премиера и на ръководителя на Държавния съвет - наподобява отварят вратата пред него да заеме една от тези функции, откакто той напусне президентския пост през 2024 година Това, че той прави сходно нещо, ще изненада някои хора, които чакаха най-влиятелният водач на Русия от Сталин до момента просто да отстрани рестриктивните мерки за президентските мандати. Критици на Кремъл осъдиха плануваните промени, определяйки ги като следващ опит на Путин да се задържи на власт, само че митингите в Москва този уикенд не съумяха да привлекат доста хора.

Докато на заслужаващите доверие опозиционни партии, както нормално, беше забранявано да вземат участие в избори, а техните водачи биваха задържани, Путин разчиташе на забележителната изборна интензивност за своята партия " Единна Русия " и за съюзнически партии. Засега не е ясно по какъв начин ще разиграе той тази нова динамичност - само че освобождавайки настоящото държавно управление и неговите ръководители, той може би се надява да ги трансформира в изкупителни жертви за това, което обществото възприема за стопански неуспехи.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР