SiteGround Life с призив към архитектите за емблематичната „Къща с ягодите“
От оповестиха, че публично към този момент са новите притежатели на емблематичната „ Къща с ягодите “ . Те оповестиха във Фейсбук:
„ Целият ни екип е повече от горделив, че публично е новият хазаин на емблематичната “Къща с ягодите ”! Нямаме самообладание за идващите стъпки за опазването на това историческо богатство. “
„ Получихме голям брой запитвания от архитекти и дизайнери. В случай, че сте регистриран проектант по българското законодателство и сте подготвени да станете част от най-големия план за реновиране на годината, следете! Скоро ще имаме вести за вас и опция да ни помогнете да възстановим този шедьовър в предходната му популярност. Очаквайте повече детайлности скоро! “, прибавят от екипа на IT компанията.
Припомняме, че до неотдавна парцелът беше благосъстоятелност на някогашния шеф на „ Лукойл България “ Валентин Златев , само че през това време той не беше реставриран. В края на ноември Тенко Николов , един от шефовете на IT компанията SiteGround, написа в Instagram профила си:
„ Най-после завърших договорката за придобиването на тази хубавица. Сега е време да възстановим тогавашната й популярност. “
На първо време Къщата с ягодите ще бъде обезопасена , а по-късно ще бъде възобновена от опитни реставратори . След това се планува да стартира да действа като представителна сграда за компанията, както и за активността на фондация „ За образец “ .
Арх. Георги Кунев е основал къщата в жанр сецесион в периода 1927 – 1930 година за банкера Димитър Иванов. Тя е била оповестена за монумент на културата през 1978 година. Името й идва от ягодите, растящи в двора й. Има подземна маза, 5 спални, салон за банкет на посетители, музикална сцена, кабинет и помощни пространства.
През 1944 година е била национализирана и е употребена от разнообразни институции. През 1990 година тя е реституирана и е била върната на наследника на първия притежател, който я е продал.
Времето на 10 декември: Жълт код за обилни превалявания в 14 области на България




