От началото на годината водата също поскъпна. Според решението на

...
От началото на годината водата също поскъпна. Според решението на
Коментари Харесай

145 селища са на воден режим

От началото на годината водата също нарастна. Според решението на Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) нарастването е сред 0.8 и 19.2%. Най-голямо е в Сливенска област (19.2%) и там кубик вода към този момент ще коства 4.65 лева Сред огромните скокове в цената са тези в Шуменско - с 9% до 5,97 лева, и в Троян - с 8.11%.
Най-скъпа остава водата в Разград, където тя е по 6.22 лева за кубик, което е повишаване с 2.1%. Второто място държи Силистра с 6.12 лева за кубик, като там утвърденото от КЕВР нарастване е с 5.7%.
Ето и цените в някои от другите области: Смолян - 4.75 лева, Варна - 4.60 лева, Търговище - 4.45 лева, Стара  Загора - 4.35 лева, Русе, Бургас и Ямбол - 4.30 лева, Монтана и Плевен - 4.20 лева В София цената на водата също е вдигната, без значение, че на 1 октомври нарастна с цели 20% до 3.53 лева Сега КЕВР е одобрила настояването на концесионера " Софийска вода " за още 4% от горната страна и столичани към този момент ще заплащат по 3.70 лева на кубик, т.е. водата им нараства с 1/4 от октомври насам.
С решението си КЕВР на процедура утвърждава настояването отпреди два месеца на ВиК операторите по райони. В 4 области има понижаване на цената - в Ловеч с 0,9%, в Хасково с 6,2%, в Кърджали с 1,2% и в Добрич с 15,4%.
На фона на по-високите цени на водата от 1 януари и макар падналия сняг, 145 обитаеми места в страната са на воден режим. Освен че през годината имаше съществено засушаване, съществена причина за проблемите остава остарялата ВиК мрежа, оповестява Българска национална телевизия.
И до момента в който хората в страната страдат от неналичието на вода, многобройните  държавни  институции, отговарящи за водоснабдяването, изясняват казуса с невижданото до момента засушаване - тази година се следи 72% % понижаване на речния отток, като най-сериозно е в Дунавската низина, където процентът е 82. А също и с големите загуби на вода във ВиК мрежата, които тук-там са над 80%, а в напоителните системи доближават и до 90%.
И предлагат на общините, чиято благосъстоятелност е водопреносната мрежа, да подхващат дейности за рехабилитация на съществуващата и създаване на нова ВиК инфраструктура, като предпочитано за това употребяват средствата, които им се дават по програмата на Министерството на районното развиване в размер на 7 милиарда и 100 милиона лв..
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР