От Министерството на иновациите и растежа /МИР/ заявяват подкрепата и

...
От Министерството на иновациите и растежа /МИР/ заявяват подкрепата и
Коментари Харесай

МИР и МОН ще работят заедно за високотехнологичното развитие на България

От Министерството на нововъведенията и растежа /МИР/ декларират поддръжката и желанието си за съдействие и координирани дейности с Министерството на образованието и науката /МОН/, тъй като считат, че българската стопанска система би трябвало да бъде насочена към основаване на нововъведения , които са основата на съвременен метод и предприемаческо мислене и държание. Двете министерства ще работят взаимно за една новаторска визия за страната ни, която да е основана на новите умения и на високотехнологичното развиване, сподели министърът на нововъведенията и растежа Милена Стойчева по време на формалното събитие на Организацията за икономическо съдействие и развиване /ОИСР/ за показване на финалния отчет по първата фаза на плана по тактиката на уменията в България. Проектът се реализира във връзка присъединението на страната към Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

МИР е деен сътрудник в развиването на цялостната тактика и на проекта за деяние за развиване на уменията, като е подкрепило първата фаза на осъществяването му и ще поддържа и втората, съобщи министърът, наблягайки:

„ Със съдействието на Организацията за икономическо сътрудничество и раз целим народен консенсус по формулиране на действия, принадлежности, отговорности, периоди и евентуални източници за финансиране, които да обединят напъните на промишлеността и обществените сътрудници в бъдещия проект за деяние за политиките на уменията. “

Министърът на нововъведенията и растежа посочи, че рекомендациите в отчета са групирани в 4 предпочитани области – възстановяване на уменията на младежите, възстановяване на уменията на възрастните, дейно потребление на уменията на пазара на труда и на работното място и възстановяване на ръководството на системата на ръководствата. По думите й, заключенията в отчета и консолидираното им ще оказват помощ за развиване на стопанската система в България.

„ МИР създаде и ще извършва Иновационна тактика за умна специализация /ИСИС/ 2021-2027 година, като една от предпочитаните й цели е обвързвана точно с подобряването на потенциала на човешкия запас в региона на новите технологии и нововъведения “, сподели още Стойчева и добави, че за МИР е предпочитано подобряването на цялостната среда за развиване на умения и високотехнологични човешки запаси във всички предпочитани области за умна специализация.

От отрасловото министерство напомнят, че ИСИС/ 2021-2027 година бе призната в края на 2022 година от Министерския съвет. Стратегията е едно от основните условия за даване на България на достъп до ресурсите до двете европрограми за България по линия на МИР – Програма „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “ 2021-2027 година /ПКИП/ с бюджет 3 милиарда лева и Програма „ Научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна “ 2021-2027 година /ПНИИДИТ/ с бюджет малко над 2 милиарда лева

Визията на ИСИС е България да се развие като център за средно- и високотехнологични нововъведения в стратегически области с одобрен потенциал и пазарни позиции. Също по този начин да поддържа и утвърди като устойчива, съвременна и новаторска предприемаческата екосистема у нас. Сред основните цели на Стратегията е възстановяване на научноизследователската система и иновационно показване на предприятията.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР